Kita | Archyvas

Kibernetinę ataką prieš JAV organizavo Rusija?

2008-11-28 15:52
Šnipinėti. | Photos.com

Į JAV programinę įrangą pasikėsinęs smūgis, manoma, atėjo iš Rusijos, paveikė karo zonų kompiuterius ir JAV Centrinės žvalgybos vadovybės (CŽV), stebinčios Iraką ir Afganistaną, tinklus. Ataka sukėlė nerimo dėl galimo kompiuterių karo.

Svarbiausieji karo vadai susitiko su prezidentu George‘u Bushu aptarti rimtos ir plačios elektroninės atakos prieš Gynybos departamento kompiuterius, rašo „Los Angeles Times“. Ataka galėjo būti organizuota iš Rusijos – tokio pobūdžio puolimas sukėlė nerimą vadams ir papildomų įtarimų dėl nacionalinio saugumo.

Gynybos pareigūnai neteikia informacijos apie kariniams tinklams padarytos žalos mastą. Jie teigia, kad ataka stipriai pakenkė ryšiams su JAV CŽV štabu, kuris stebi JAV veiksmus Irake ir Afganistane. Taip pat pažeisti karinių teritorijų kompiuteriai. Per ataką prasiskverbta bent į vieną itin įslaptintą tinklą.

Kariniai kompiuteriai nuolat puolami kompiuterių piratų, virusų ir šnipų. Bet gynybos pareigūnai sakė, kad pastaroji ataka paremta „kenksmingomis programomis“, kurios buvo sukurtos specialiai karinių tinklų puolimui.

„Jis (puolimas) buvo reikšmingas, nes atkreipė mūsų visų dėmesį“, – sakė vienas gynybos valdininkas.

Nors pareigūnai slepia daugelį detalių, žinoma, kad ataka parodė kariniams kompiuterių tinklams kylantį pavojų ir jo potencialias pasekmes – gynybos ekspertai aiškino, kad vieną dieną įsilaužėlių surinkta informacija gali būti nukreipta net prieš kariniu požiūriu svarbiausius priešus.

Karinės elektronikos ekspertai nenurodė nei atakos šaltinio, nei jos motyvų. Taip pat nekalbėta apie tai, ar griaunanti programa buvo sukurta vieno asmens, ar su ja susijusi Rusijos vyriausybė. Gali būti, kad gynybos ekspertai niekad neatsakys šių klausimų, teigė valdininkai.

Valdininkai teigė, kad nežinoma, ar programinės įrangos kūrėjai galėjo taikytis būtent į kompiuterius, naudojamus Irako ir Afganistano kariniuose daliniuose.

Vis dėlto įtarimai dėl Rusijos įsipainiojimo išreikšti itin kebliu laiku, kai Vašingtono ir Maskvos santykiai – vis prastesni, jaučiama kylanti įtampa dėl JAV planų Rytų Europoje įrengti gynybinį skydą. Dvi vyriausybės taip pat pasikeitė kaltinimais dėl kišimosi į regionų reikalus po JAV išreikštos paramos demokratiniams rinkimams buvusiose sovietinėse valstybėse ir Rusijos ėjimų Lotynų Amerikoje.

JAV valdininkai pastaraisiais metais nerimavo dėl kibernetinių atakų grėsmės iš kitų šalių, ypač Kinijos ir Rusijos. Tokios atakos galėtų būti finansuojamos šių šalių vyriausybių, taip pat už jų gali slėptis pavieniai informacinių technologijų ekspertai.

2007-aisiais įvykdyta elektroninė Rusijos ataka, išjungusi Estijos vyriausybinius kompiuterius. Pareigūnų teigimu, vasarą, per trumpąjį Maskvos–Tbilisio karą, panašaus pobūdžio atakos buvo nukreiptos į Gruziją. Rusija neigia bet kokį dalyvavimą tokiuose veiksmuose.

Pirmasis požymis, kad Pentagoną užklupo techninės problemos, pasirodė praėjusią savaitę, kai pareigūnai uždraudė išorinių USB atmintinių naudojimą. Tuo metu pareigūnai nepateikė jokių duomenų apie atakos mastus ir faktą, kad galėjo būti pasikėsinta į gynybos sistemas ar sukelta grėsmė nacionaliniam saugumui.

Programinė įranga, pavadinta agent.btz, plito tarp nevyriausybinių JAV kompiuterių jau keletą mėnesių. Bet tik dabar ji pateko į Pentagono tinklus. Nėra aišku, ar versija, įsiveržusi į įslaptintus tinklus, yra ta pati, kuri kenkė kitoms kompiuterių sistemoms.

Tokia įranga gali sklisti per bet kurią USB jungtį, anksčiau įjungtą į paveiktą kompiuterį. Norint apriboti jos sklidimą, uždrausta naudotis bet kokiomis jungtimis.

Gynybos valdininkai pripažino, kad pasaulinis draudimas naudoti išorinius diskus buvo drastiškas žingsnis. Tokie diskai nuolat naudojami Irake ir Afganistane, o dauguma pareigūnų juose laiko visą esminę informaciją.

Jų naudojimo draudimas itin apsunkino keitimąsi informacija karo zonose. Tai viena esminių agent.tbz padarytų žalų.

Valdininkai negalėjo apibūdinti nei tikslaus agent.tbz poveikio, nei pasakyti, ar jis galėtų išjungti kompiuterius arba pavogti informaciją. Kai kurie kompiuterių ekspertai pranešė, kad agent.tbz suteikia atakos organizatoriui galimybę valdyti kompiuterį nuotoliniu būdu ir iš jo pasisavinti bylas bei kitą informaciją.

Atsakydama į šią ataką, JAV Strateginė Vadovybė, kuri yra atsakinga už karinių kibernetinių erdvių gynybą, pakėlė saugumo lygį savo vadinamajame informacijos operacijų stebėjime – „INFOCON“, inicijuodami visų saugumo lygmenų sustiprinimą kariniuose tinkluose.

Didėjanti ateities elektroninių konfliktų grėsmė sukėlė JAV gynybos ekspertų diskusijas dėl Amerikos karinių kompiuterių įrangos specialistų rengimo. Kai kurie rėmė puolamosios galios stiprinimą, kuris leistų JAV vystyti gebėjimą įsiveržti į kitų šalių tinklus. Vis dėlto daugelis svarbiausių vadovų pareiškė, kad JAV plėtra kibernetinėje erdvėje turėtų būti sutelkta ties gynybos stiprinimu ir žvalgybinės informacijos rinkimu, ypač atkreipiant dėmesį į galimas grėsmes.

Antradienį generolas Nortonas A. Schwartzas, Karinių Oro Pajėgų vadas, teigė, kad svarbiausieji karinių pajėgų vadai įtemptai stebėjo ataką ir karinių pajėgų atsaką į ją.

Pavojų kėlusi programa pašalinta iš didžiosios daugumos karinių tinklų, bet pareigūnai teigė nemaną, kad išvalytas kiekvienas pavojingos infekcijos bitas.

„Yra daug žmonių, kurie įtemptai dirba siekdami pašalinti grėsmę ir užtikrinti apsisaugojimo priemones visai sistemai, – teigė vienas gynybos pareigūnas. – Mes įvykdėme gausybę veiksmų, kad viską pataisytume, bet persistengčiau, sakydamas, kad viskas jau praeityje.“

ALFA.TV REKOMENDUOJA