Moteris, išmokiusi lietuvius krimsti picą, „submarinus“ bei srėbti aštrią vadinamąją čili sriubą, apsisuko ant kulnų ir grįžo į gimtąją Čikagą. Po beveik 25 Lietuvoje praleistų metų Rita Dapkutė nepabūgo vėl kardinaliai pakeisti gyvenimo. „Lietuvos žinios“ gavo teisę perduoti jos atsisveikinimo laišką.
Žinoma moteris rašo: „Negalėjau išvažiuoti iš Lietuvos neatsisveikinusi su draugais, pažįstamais, bendradarbiais ir visais, kurie palietė mano gyvenimą Lietuvoje, bei su tais, kurių gyvenimui ir aš gal šiek tiek dariau įtakos.
Nors gimiau ir augau JAV, Lietuvoje praleidau pusę savo gyvenimo - 24 metus. Negalėjau net svajoti, kad tie metai bus tokie turiningi ir pilni įspūdžių - artimai dalyvavau laisvos šalies atgimimo procese, turėjau sėkmingą verslą, papolitikavau, padainavau, pašmaikštavau, sutikau be proto daug nuostabių ir įdomių žmonių. O dabar dėl daug įvairių priežasčių spalio 9 dieną su vyru Johnu nutarėme persikraustyti į mano gimtąją Čikagą. Nesakau visam, nes niekada nebūnu tikra, kur vėjai nuneš.
Ačiū už gerus laikus, nuostabias draugystes ir gražius prisiminimus. Atsisveikinsiu mėgstamos dainininkės žodžiais: „Seniai stebiu gyvenimą iš abiejų pusių, laimėjimo ir pralaimėjimo. Bet prisimenu tik gyvenimo iliuzijas, o gyvenimo, pasirodo, visiškai nepažįstu.“ (“Both Sides Now“, Joni Mitchell).
Rita Dapkutė/Rita Dapkus-Sproston
Nežinia, kaip klostysis Ritos gyvenimas už Atlanto po beveik ketvirčio amžiaus, praleisto Lietuvoje, bet akivaizdu, kad iššūkių ši moteris niekada nebijojo. Vertėja, verslininkė, politikė, pramogų pasaulio dalyvė, žurnalistė, dainininkė, televizijos laidų vedėja - visi šie apibūdinimai R.Dapkutei nėra svetimi.
Rita prisipažino, kad nors yra šimtadarbė, sulaukusi 48 metų savęs dar neatrado. Vis dėlto iš Lietuvos į Čikagą ji išsivežė ne tik sukauptą ilgametę gyvenimo patirtį, bet ir mylimą vyrą - metais jaunesnį britą Johną Nigelą Sprostoną, su kuriuo susipažino internetu, o praėjusią vasarą ištekėjo.
Gyvenimas - per pusę
Kadaise baigusi studijas Čikagos Ilinojaus universitete, Rita atvažiavo į Lietuvą stažuotis Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos ir literatūros katedroje. Pati prisipažino, kad labai norėjo būti vertėja, tačiau su tėvais bendraudama „smetoniška“ lietuvių kalba jautė, kad jai trūksta gyvos kalbos įgūdžių, nesuprasdavo subtilesnių pajuokavimų, nepagaudavo kalbos dviprasmybių. Po stažuotės grįžusi į JAV, R.Dapkutė pajuto, kad toje šalyje jai nebesigyvena, traukia grįžti į nepriklausomybės siekiančią Lietuvą. Atsisakiusi žurnalistės karjeros „New York Times“, R.Dapkutė susikrovė lagaminus ir parvyko į senelių gimtinę.
„Perestroika“, Sąjūdis, Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba - visuose už nepriklausomybę kovojančios Lietuvos įvykiuose R.Dapkutė aktyviai dalyvavo. Tačiau prisipažino, kad politika jos nedomino. Pajutusi, kad savo anglų kalbos žiniomis jau pakankamai pasitarnavo į savarankišką, nepriklausomą gyvenimą pasukusiai Lietuvos valstybei, Rita iš politikos pasitraukė. Pasakojo, kad tuo laiku jai netikėtai darbą pasiūlė radijo stoties M-1 vadas Hubertas Grušnys. Apie 10 mėnesių R.Dapkutė dirbo M-1 komercijos direktore.
Verslo krikštatėvis - A.Mamontovas
R.Dapkutę išgarsinusio picų verslo Lietuvoje idėja, pasirodo, yra visai ne jos. Šią mintį Ritai vieno vakarėlio su M-1 kolektyvu metu kyštelėjo dainininkas Andrius Mamontovas. Pasiilgęs tikrosios picos, kurią valgė Amerikoje, Andrius įsakmiai pareikalavo: „Privalai atidaryti piceriją!“ Rita juokėsi, kad tada tik palinkčiojo galva, kartu su A.Mamontovu padejavo, jog tikros, amerikietiškos picos Lietuvoje su žiburiu nerasi, ir pokalbį pamiršo. Tačiau „krikštatėvis“ A.Mamontovas, pasirodo, ne tik dejavo, o ir pagalbininkę Ritai surado - atvedė pažįstamą merginą Ingą iš Kupiškio, kuri mokėsi prekių žinovės specialybės. R.Dapkutė sakė, kad picų verslas, kaip ir daugelis kitų dalykų jos gyvenime, buvo visiškai spontaniškas.
Už juokingą sumą dvi „avantiūristės“ įkūrė pirmąją Lietuvoje amerikietišką piceriją. Tuomet picas jos parduodavo tik išsivežti, nuomojosi nedidelę virtuvę, kur galėjo kepti. Teigiama, jog apetitas randasi bevalgant - pastebėjusi, kad picas lietuviai perka noriai, R.Dapkutė ryžosi kitai „avantiūrai“ - atidaryti „Ritos slėptuvę“. Nors verslas po kurio laiko žlugo, liko skolos, R.Dapkutė su pasididžiavimu sakė esanti patenkinta, kad lietuviams parodė, kokia yra tikroji pica, „submarinai“, aštri „čili“ sriuba. Apie šią aitriųjų paprikų sriubą net pasakojo tokį kuriozą - nors ir įspėtas, kad patiekalas yra itin aštraus skonio, vienas jo paragavęs lietuvis ketino Ritą į teismą patraukti, esą moteris norėjo jį nunuodyti. Rita sakė, kad uždarant „Ritos slėptuvę“ ją užgriuvo dar vienas skausmas - ne tik žlugo verslas, tą pačią dieną ji sužinojo, kad mirė jos mama.
Pirmas kartas nepasisekė
Lietuvoje buvo labai aptarinėjama pirmoji R.Dapkutės santuoka su beveik dešimt metų jaunesniu Raimondu Lumbiu. Vieni juos vadino svajonių pora, kiti bandė įžvelgti jauno vyro išskaičiavimą vedant vyresnę moterį. Rita patikino, kad tekėjo už Raimondo iš didelės meilės, bet ilgainiui iš jos liko tik draugystė. Su šiuo buvusiu vyru moteris iki šiol sutaria puikiai, o jų skyrybos po penkerių bendro gyvenimo metų buvo „idealios“ - įvyko ramiai, sklandžiai, be aistrų kunkuliavimo.
Keletą metų po skyrybų ir verslo žlugimo R.Dapkutė viešumoje visai nesirodė. Vėliau kvatojo prisipažinusi, kad apie jos gyvenimą klausinėjantiems žurnalistams buvo paskelbusi „moratoriumą“. Pajutusi, kad pakankamai pailsėjo nuo viešumos, Rita vėl pasielgė savotiškai - visa galva pasinėrė į pramogų pasaulį. Vienoje televizijų buvusi verslininkė įsidrąsino dalyvauti muzikiniame projekte. Moteris prisipažino, kad vaikystėje yra dainavusi Čikagos lietuvių operos chore, tačiau traukti duetu jai buvo naujiena. Savo balsui ji taip pat turėjo priekaištų, bet patikino, kad ir šios gyvenimo avantiūros nė kiek nesigaili.
Suvedė internetas
Su dabartiniu sutuoktiniu - britu Johnu Rita prieš septynerius metus susipažino vienoje interneto muzikinėje svetainėje. Ji juokėsi, kad Johnas iš pradžių buvo įsitikinęs, jog „susirašinėjimo draugė“ yra vyras, ir dėl to labai apgailestavo, nes galėtų būti jo sielos draugė. Jie sužinojo turį daug panašumų, bendrų pomėgių. Pagaliau išsiaiškinęs, kad Rita - moteris, po 10 bendravimo mėnesių internetu draugas pasisakė mylįs ir pasipiršo.
Kai 2000-aisiais iškart po Kalėdų Johnas pirmą kartą atskrido pasimatyti su Rita, moteris prisipažino labai bijojusi pirmojo susitikimo akis į akį. Stovėjo ir laukė. Kai Johnas pagaliau priėjo, jiedu puolė vienas kitam į glėbį ir bučiavosi kone 10 minučių. Jau tada viskas tapo aišku - juodu kartu bus visada. Praėjusią vasarą žiedus sumainę sutuoktiniai tikrai turi daug bendro - Rita buvo ištekėjusi už 10 metų jaunesnio vyro, Johnas buvo vedęs 10 metų vyresnę moterį. Abu neturi vaikų ir juokiasi, kad yra per dideli egoistai, todėl savų atžalų neplanuoja.
Dar vienas likimo išbandymas Ritai buvo žinia, kad susirgo cukriniu diabetu. Optimizmu trykštanti R.Dapkutė kvatojo, kad visą Lietuvą nustebinę teigiami jos figūros pokyčiai nebuvo meilės pasekmė. Dėl ligos jai teko visiškai pakeisti mitybos įpročius. Ji jau nebevadina to dieta. Pasak R.Dapkutės, sveika gyvensena tapo gyvenimo būdu. Moteris atsikratė beveik 50 kilogramų nereikalingo svorio, pradėjo reguliariai sportuoti. Pasak Ritos, Johnui ji patiko ir būdama apkūnesnė, bet vyras suprato, kad svorį mylima moteris meta ne iš moteriškos tuštybės, o dėl sveikatos.
Prieš išvažiuodami už Atlanto, sutuoktiniai pardavė netoli Vilniaus pasistatytą namą, kuriame planavo ilgainiui apsigyventi ir Ritos tėvelis, likęs Amerikoje. R.Dapkutė svarstė, kad viskas jos gyvenime susiklostė sėkmingai - grįžusi į Čikagą ji bus šalia tėvo, jeigu jam ateityje prireiktų pagalbos. Kaip rašė atsisveikinimo laiške, visai tikėtina, jog pasisukus gyvenimo vingiui Ritą dar pamatysime ir Lietuvoje. Jos planus dažnai koreguoja atsitiktinumai.