Kas yra „reideris“? „Reideris“ yra įmonė, kuri siekia perimti kitos kompanijos akcijas arba valdymą prieš savininkų valią. Vieni teigia, kad „reiderizmas“ yra geras ir tinkamas elgesys. Jie atlieka sanitaro vaidmenį rinkoje. Pašalina silpnus veikėjus ir taip palaiko sveiką konkurenciją bei efektyvų rinkos mechanizmų veikimą. Kiti teigia, kad „reiderizmas“ yra blogis. Jie užsiima nusikalstama veikla. Pagrindinis jų tikslas ne eliminuoti iš rinkos silpniausius, o atimti verslą ir gauti greitą ir didelį pelną. Neigiamos pasekmės visuomenei, valstybės ekonomikai jų nedomina ir nejaudina.
Pagal veikimo būdus „reiderius“ galima skirstyti į:
1. „Baltuosius reiderius“. Jie veikia įstatymų ribose, jų neperžengia. Dažniausiai šių „reiderių“ tikslas būna ne kontrolinio akcijų paketo perėmimas, o nedidelio akcijų paketo pardavimas už didesnę nei rinkos kainą. Jie įsigyja iš mažojo akcininko nedidelį akcijų paketą ir pradeda įvairiais būdais spausti didžiųjų akcijų turėtojus. Reideriai tikisi, kad didieji akcininkai neatlaikys spaudimo ir nupirks akcijas už gerą kainą.
2. „Pilkuosius reiderius“. Veikia įstatymų ribose. Stengiasi jų nepažeisti. Puikiai naudojasi įstatymų spragomis. Su sąžine problemų neturi. Vykdoma nesąžininga, agresyvi ataka prieš akcijų turėtojus. „Pilkieji reideriai“ siekia perimti kontrolinį akcijų paketą. Tinkamiausios sąlygos jiems veikti yra nekonkreti, neaiški, abstrakti ir dviprasmiška įstatymų bazė valstybėje, bei netvarkinga kompanijos, kuri yra „reiderių“ atakos taikinys, dokumentacija. Palankiausia „reideriams“ situacija yra tada, kada pats teisėjas nežino ir nesupranta, kur yra teisybė, arba kaip pagal įstatymus reikia išspręsti klausimą. Visi sprendimai priklauso tik nuo teisėjo malonės.
3. „Juoduosius reiderius“. Pagrindinis tikslas perimti kontrolinį akcijų paketą arba įmonės valdymą. Šie „reideriai“ nesilaiko įstatymų. Dirba grubiai, šantažuoja, šmeižia, naudoja fizinę jėgą, falsifikuoja dokumentus, papirkinėja pareigūnus, verbuoja įmonės darbuotojus, destabilizuoja darbo atmosferą ir t. t. „Juodieji reideriai“ aktyviai naudojasi valstybės institucijų (teismų, policijos, mokesčių inspekcijos ir kitų inspekcijų) darbuotojų neteisėtomis paslaugomis.
Kai kurie specialistai teigia, kad jeigu „reideriai“ nusprendė atimti iš jūsų įmonę, tai, greičiausiai, juos lydės sėkmė. Taip yra todėl, kad „reideriai“ atakai rengiasi iš anksto ir kruopščiai. Jie numato visus veiksmus, rizikas ir jas įvertina, nustato kontaktus su reikiamais valstybės pareigūnais ir t. t. „Reideriai“ įmonę-taikinį užpuola netikėtai. Jie naudoja visą kompleksą priemonių, nutaikytų prieš įmonę, jos vadovus ir savininkus. Dažnai pačioje įmonėje yra „reiderių“ žmonės. Jie „aktyvuojasi“ ir pradeda veikti siekdami destabilizuoti situaciją. Nei savininkai, nei įmonės vadovai nežino, kaip elgtis, ir dar kurį laiką nesupranta, kas vyksta. Kol jie suvokia ir nusprendžia imtis gynybinių veiksmų, situacija tampa faktiškai nevaldoma ir nekontroliuojama. Todėl daugelį atvejų apie sėkmingas „reiderių“ atakas yra neminima viešumoje. Paprasčiausiai kažkas perėmė kitos įmonės akcijas ir viskas tuo baigiasi. Pats „reiderizmo“ faktas nėra registruojamas.
Yra kompanijų, kurių pagrindinė veikla yra ieškoti pažeidžiamų, bet vertingų įmonių. Jas suradus parengti užvaldymo planus ir pristatyti juos konkurentams arba kitiems suinteresuotiems juridiniams asmenimis. Aišku, už tinkamą kainą yra siūloma paslauga sunaikinti konkurentą arba perimti iš jo verslą. Todėl kiekvienas verslininkas turi žinoti, kokios bendrovės tampa „reiderių“ taikiniais. Taigi bendrovės, kurios:
1) turi įdomius ir vertingus aktyvus (žemės sklypus, nekilnojamąjį turtą, įrenginius, prekės ženklus ir t. t.);
2) efektyviai veikia rinkoje ir sudaro didelę konkurenciją;
3) vyksta konfliktas tarp akcininkų;
4) vyksta vidiniai nesutarimai;
5) blogai organizuoja darbą, netinkamai ir nelaiku tvarko dokumentus;
6) užsiima neteisėta veikla;
7) Turi rimtų problemų (skolos, įsipareigojimų nevykdymas ir t. t.).
Galima laiku pastebėti „reiderių“ atakos požymius ir imtis atsakomųjų priemonių. „Reiderių“ atakos požymiai:
1) bendrovės darbuotojai informuoja vadovybę arba bendrovės saugumo tarnybą apie su įmone nesusijusių asmenų užduodamus klausimus, domėjimąsi bendrovės akcininkais, vadovais, problemomis ir t. t. Padažnėja darbuotojų verbavimo, keistų prašymų faktų;
2) įvairios valstybės institucijos pradeda, be rimtos priežasties, siųsti užklausas, atlikti patikrinimus, teikti pretenzijas. Dažnai tikrinimo metu valstybės institucijos darbuotojai bando gauti informaciją nesusijusią su patikrinimu;
3) pradeda ikiteisminius ar operatyvinius tyrimus bendrovės vadovų ar akcininkų, ar jų giminaičių atžvilgiu;
4) viešoje erdvėje pasirodo neigiamai charakterizuojantys bendrovės akcininkus, vadovus, veiklą straipsniai;
5) prasideda eilė teisminių ginčų. Įmonę į teismą duoda be jokio rimto pagrindo. Teisminių ginčų skaičius kiekvieną dieną didėja. Siekiama įvelti bendrovę į didelius ginčus ir nesutarimus;
6) pateikia bendrovės akcininkams pasiūlymą parduoti akcijas už daug mažesnę nei rinkos kainą;
7) pradeda supirkinėti įmonės skolas, įsipareigojimus;
8) nepagrįstus reikalavimus įmonei pradeda kelti žaliavų tiekėjai;
9) suaktyvėja mažieji akcininkai.
https://korrossia.ru/expert/917-korrupciogennye-priznaki-reyderstva.html
https://zahvat.ua/nachalo-i-priznaki-rejjderskojj-ataki.html