Jungtinės Amerikos Valstijos pirmadienį paskelbė sankcijas septyniems Rusijos vyriausybės pareigūnams bei 17 bendrovių, susijusių su prezidento Vladimiro Putino artimiausia aplinka. Taip daroma siekiant nubausti Rusiją dėl „provokuojančių veiksmų“ Ukrainoje.
Vašingtonas taip pat griežtina licencinius reikalavimus šiuolaikinių technologijų, kurias galima panaudoti karinėje sferoje, eksportui į Rusiją, sakoma JAV Baltųjų rūmų pranešime, paskelbtame Maniloje, kur JAV prezidentas Barackas Obama yra atvykęs oficialaus valstybinio vizito.
„Jungtinės Valstijos šiandien ėmėsi naujų veiksmų, atsakydamos į tebesitęsiančią neteisėtą Rusijos intervenciją Ukrainoje ir provokuojančius veiksmus, kurie kenkia demokratijai Ukrainoje bei kelia grėsmę jos taikai, saugumui, stabilumui, suverenumui ir teritoriniam vientisumui“, – sakoma Baltųjų rūmų atstovo Jay Carney'io (Džėjaus Karnio) pareiškime.
Jis pažymėjo, kad Rusija nieko nepadarė, kad būtų vykdomas jos susitarimas Ženevoje su Ukraina, Europos Sąjunga ir Junginėmis Valstijomis prorusiškiems separatistams Ukrainos rytuose pažaboti.
„Rusijos sąsaja su pastarojo meto smurtu rytų Ukrainoje yra neginčijama“, – pabrėžė J.Carney'is.
Dabartinėmis sankcijomis tęsiamos ankstesnės priemonės, taikytos kitiems V.Putino politinio ir artimojo rato nariams bei vienam Rusijos bankui.
„Mūsų tikslas nėra asmeniškai pakenkti ponui Putinui; tikslas – pakeisti jo paskaičiavimus, paskatinti jį ne vien kalbėti, bet ir imtis konkrečių veiksmų”, – sakė B. Obama.
Atnaujinta 21.33 val. Rusijos prezidento Vladimiro Putino vyriausiasis patarėjas ekonomikos klausimais Andrejus Belousovas pareiškė, kad naujos JAV sankcijos prieš rusų pareigūnus ir įmones turės mažai įtakos šalies ekonomikai ir tik sustiprins Kremliaus ir sąjungininkų ryžtingumą, skelbia „Reuters“.
„Kuo daugiau sankcijų, tuo vieningesnis (politinis) elitas, - žurnalistams šiauriniame Petrozavodsko mieste, į kurį atvyko kartu su V. Putinu, sakė A. Belousovas. - Turbūt bus kažkokių padarinių (ekonomikai) (...), bet nepanašu, jog tai turėtų svarbų poveikį operacijų lygyje“.
JAV Baltųjų rūmų atstovai pirmadienį pranešė, kad naujos sankcijos taikomos septyniems pareigūnams, tarp jų - dviem asmenims iš artimos Rusijos prezidento V. Putino aplinkos, taip pat 17-kai kompanijų, susijusių su asmenimis iš šios aplinkos.
Sankcijos V. Putino favoritams, bankams ir energetikos bendrovėms
Pasak „The New York Times”, tarp asmenų, kuriems bus taikomos JAV sankcijos – valstybinės naftos kompanijos „Rosneft” vadovas, ilgametis V. Putino favoritas Igoris Sečinas. Dujų milžinės „Gazprom” vadovas Aleksejus Mileris, kurio pavardė dažnai buvo minima savaitgalį, svarstant, kas galėtų sulaukti sankcijų, vis dėlto nebuvo įtrauktas į papildomą JAV sankcijų sąrašą.
Amerikiečių leidinio teigimu, su apribojimais taip pat susidurs vicepremjeras Dmitrijus Kozakas, prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Viačeslavas Volodinas ir Rusijos Valstybės Dūmos Tarptautinių santykių komiteto pirmininkas Aleksejus Puškovas.
Taip pat į balandžio 28 d. išplėstinį JAV sankcijų sąrašą įtraukiami: Olegas Belavancevas, Sergejus Čemezovas, Jevgenijus Murovas.
S. Čemezovas vadovauja valstybinei įmonei „Rostec“, kuri vykdo gamybos plėtros ir eksporto programą šiuolaikinių technologijų eksportui. Armijos generolas J. Murovas - Rusijos Federalinės apsaugos tarnybos (FSO), be kita ko, vykdančios ir žvalgybos funkcijas, vadovas. Kontradmirolas O. Belavencevas šių metų kovo 21 dieną paskirtas specialiuoju prezidento pasiuntiniu Kryme.
Naujosios sankcijos taikomos šioms bendrovėms: „Avia Group limited“, „Severny Morskoy Bank“, „InvestCapital Bank“, „Transoil“, „Volga Resources Group“, „SMP Bank“, „Sobin Bank“ ir „Zest Leasing“ ir ir energetikos įmonė „Stroytransgaz Group”.
Tarp sankcionuotų bendrovių yra ir firmos, kurias valdo broliai Arkadijus bei Borisas Rotenbergai, Genadijus Timčenka ir Jurijus Kovalčiukas – šiems asmenims sankcijas Vašingtonas yra pritaikęs anksčiau.
„Ką tik sužinojau, kad JAV pritaikė sankcijas Igoriui Sečinui, buvusiam KGB agentui, kurio dabartinis hobis yra naikinti didžias Rusijos kompanijas, kaip „Yukos” ir „VKontakte”. Šauniai padirbėta”, - socialiniame tinkle „Facebook” rašo socialinio tinklo „VKontakte” įkūrėjas Pavelas Durovas, šią savaitę atleistas iš bendrovės vadovo pareigų, o po to pareiškęs, kad nebegrįš į gimtinę.
Ribojamas karinės paskirties eksportas į Rusiją
CNN praneša, kad JAV sankcijos Rusijai turėtų apimti mažiausiai du V. Putino „artimiausios aplinkos“ asmenis ir apriboti karinės paskirties technologijų eksportą į šią šalį.
„Jungtinės Valstijos šiandien ėmėsi naujų priemonių, reaguodamos į Rusijos tęsiamą nelegalią intervenciją Ukrainoje ir provokatyvius veiksmus, kurie kelia grėsmę Ukrainos demokratijai ir jos taikai, saugumui, stabilumui, suverenitetui bei teritoriniam integralumui“, – teigiama Baltųjų rūmų pareiškime. Pabrėžiama, kad Rusija nuo balandžio 17 dienos „nieko nedarė“, kad įgyvendintų savo įsipareigojimus, prisiimtus Ženevoje.
„Iždo departamentas įveda sankcijas septyniems Rusijos valdžios pareigūnams, įskaitant du prezidento V. Putino vidinio rato žmones, kuriems bus įšaldytos sąskaitos ir įvestas draudimas išduoti JAV vizas, bei 17 bendrovių, siejamų su V. Putino aplinka, kurių sąskaitos bus įšaldytos“, – detalizuoja Baltieji rūmai, kol kas susilaikydami nuo konkrečių pavardžių paminėjimo.
JAV Prekybos departamentas taikys eksporto apribojimus 13 iš šių bendrovių.
Pirmadienį Jen Psaki išplatintame pranešime patvirtinama, jog Valstybės gynybos prekybos kontrolės direktoratas atmes visus prašymus į Rusiją ar Krymo regioną eksportuoti aukštųjų technologijų įrangą ar paslaugas, kurios yra reglamentuojamos JAV ginkluotės sąraše. Negana to, direktoratas taip pat persvarstys šiuo metu egzistuojančias karinės technikos eksporto licencijas.
ES papildė sankcionuojamų asmenų sąrašą
Europos Sąjungos vyriausybės pirmadienį preliminariai sutarė taikyti sąskaitų įšaldymą ir vizų draudimą dar 15 asmenų, išplečiant sankcijas Rusijai dėl pastarosios veiksmų Ukrainoje, sakė vienas ES diplomatų.
ES BAUDŽIAMŲ RUSŲ SĄRAŠAS – GĖDINGAS
CHODORKOVSKIS PROGNOZUOJA: EKONOMINĖS SANKCIJOS PUTINO NESUSTABDYS
ES sankcijų tvirtinimo procedūra turbūt nesibaigs iki 17 val. (18 val. Lietuvos laiku), bet tai laikoma tik formalumu, sako ES diplomatai.
Sąrašą papildančių asmenų pavardės viešai bus paskelbtos tik antradienį, kai išeis ES Oficialusis žurnalas.
ES sprendimas sutampa su Baltųjų rūmų pranešimu apie Jungtinių Valstijų sankcijas dar septyniems rusams ir 17 su prezidentu Vladimiru Putinu susijusių bendrovių.
Jungtinių Valstijų taikomos priemonės Rusijai yra daug agresyvesnės nei 28-ių narių Europos Sąjungos, kurios energetika yra smarkiai priklausoma nuo Rusijos.
ES anksčiau sutarė taikyti sąskaitų įšaldymą ir vizų draudimą 33 Rusijos ir Krymo pareigūnams dėl jų vaidmens Rusijos įvykdytoje Krymo aneksijoje.
KINIJA PAKARTOJO NEPRITARIANTI SANKCIJOMS RUSIJAI DĖL KRIZĖS UKRAINOJE
Europos Komisija ruošiasi imtis griežtesnių ekonominių sankcijų prieš Rusiją, tačiau ES narių nuomonės šiuo klausimu skiriasi. Už griežtesnes sankcijas pasisako Britanija, Prancūzija, Lenkija, Švedija, Danija, Čekija ir Baltijos šalys, tuo tarpu tokios narės kaip Italija, Graikija, Kipras, Bulgarija, Vengrija, Liuksemburgas, Austrija, Ispanija, Portugalija ir Malta joms kol kas nepritaria.