Prasidėjus vasarai Vilniaus savivaldybė paskelbė, kad baigiamos formuoti grupės sostinės darželiuose. Atstovų teigimu, šios savaitės pabaigoje į ugdymo įstaigas jau bus priimta 5250 vaikų, iki metų pabaigos – 6630 vaikų. Laimingieji, gavę vietą darželiuose, jau yra informuoti asmeniškai, vis dėlto, labai didelė dalis tėvų ir toliau gyvens laukdami – prašymus šiemet patekti į darželius yra pateikę 7615 vaikų tėvai.
Vilniaus savivaldybė birželio 2-ąją paskelbė, kad dalis tėvų jau gavo asmeninius pranešimus elektroniniu paštu su reikalinga informacija. Papildomai tėveliai bus informuoti ir mobiliąja trumpąja žinute (SMS). Per šią savaitę jokių žinių negavę turės laukti ir bus informuoti, kai darželiuose atsiras papildomų vietų.
VILNIAUS PRIĖMIMO Į DARŽELIUS SISTEMA PAŽEIDINĖJA ŠIMTŲ VAIKŲ TEISES
PAŽADAIS MAITINAMI SOSTINĖS DARŽELINUKŲ TĖVAI KRAUSTOSI ARBA RENKASI PRIVAČIUS DARŽELIUS
ĮSIUTĘ TĖVAI DUOS VILNIAUS SAVIVALDYBĘ Į TEISMĄ DĖL DARŽELIŲ?
2014 m. sausio 10–balandžio 30 d. buvo užregistruota 7615 vaikų, kurie pretenduoja į vietą darželyje. „Iki šios savaitės pabaigos bendras priimtų vaikų skaičius sudarė 5250“, – tokius skaičius skelbia Vilniaus savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus atstovas Andrejus Žukovski.
Panašu, kad likusi dalis – 2365 vaikai – turės dar palaukti. Vienintelė išeitis, kurią Vilniaus savivaldybė siūlo tėvams, – nepanikuoti, nes per šią savaitę turėtų atsirasti dar 500 papildomų vietų, daliai buvusių darželinukų išėjus į mokyklas. Tikėtina, kad, paskelbus patekusiųjų į darželius rezultatus, skundų netrūks. „Patekimas į darželį – tiesiog loterija. Žiūrėsim, gal pavyks ištraukti laimingą bilietą“, – taip savo galimybes ir naują tvarką socialiniuose forumuose vertina vilnietė mama.
Net jei daliai tėvų pasisektų „išlošti“, liktų nemaža dalis, kurie vasarą turėtų praleisti nežinioje: ar pavyks vaikui gauti vietą nuo rugsėjo 1-osios? „Maniškiui jau – ketveri. Jei ir šiemet negausime vietos darželyje, kreipsimės į savivaldybę“, – rašė kita mama.
Nežinia kankins iki rudens
Balandžio 30-oji buvo paskutinė diena, kai tėvai galėjo pateikti prašymą internetu ar atvykę į Vilniaus miesto savivaldybę. Nauja sistema, užtikrinanti lengvesnį paraiškų teikimą ir didesnes galimybes gauti vietą darželyje netoli esančios deklaruotos gyvenamosios vietos, žadėjo daug, tačiau strigo.
Tėveliai dalijosi mintimis, kad neįmanoma gauti vietos šalia namų esančiuose darželiuose, daugelis manė, kad liūdna patirtis su darželiais dar vienus metus jų vaikus paliks „be vietos“. Susivieniję ir nepatenkinti pavasario pabaigoje kreipėsi į Vilniaus savivaldybę dėl negautos valstybinio darželio vietos ir prašė kompensacijos.
„Nauja priėmimų sistema atsižvelgia į deklaruotą gyvenamąją vietą. Be to, vaiko tėvai, pildydami prašymą, nurodo prioriteto tvarka 5 darželius, į kuriuos norėtų leisti savo atžalą. Vieta būna skiriama viename iš tėvų nurodytų darželių“, – guodė pasipiktinusius tėvus A. Žukovski.
Nors nauja sistema garantuoja, kad pavyks savo atžalą išleisti į netoliese esantį darželį, tačiau liks dalis vaikų tėvų, kuriems teks sukti galvą, kam nuo rugsėjo 1-osios paskirti vaiko priežiūrą arba kur ieškotis privačių darželių – laisvų vietų gali neužtekti. Pasak savivaldybės atstovo, nereikia skubėti, nes labai dažnai užsiregistravusieji darželiuose atsisako jų paslaugų, todėl manoma, kad nuo rugsėjo 1-osios atsiras dar 300 laisvų vietų. „Šiems vaikams atsisakius lankyti darželį, į jų vietas bus priimti kiti – laukiantys eilėje“, – guodė vyras.
Savivaldybė dalija pažadus
Taip pat planuojama, kad iki sausio bus sukurta net 1380 naujų vietų. Pavyzdžiui, optimizuojant patalpas lopšelyje-darželyje „Aušrinė“, bus sukurta 60 vietų, suremontavus Žolyno g. 47 esančias patalpas, bus papildomai sukurta 80 vietų. Taip pat šiuo metu statomas naujas 220 vietų darželis Santariškėse, kuris duris atvers rudenį. Kitais metais Žirmūnų g. 32 išdygs naujas 220 vietų lopšelis-darželis „Ąžuolas“, taip pat naujas 220 vietų darželis bus įsteigtas buvusios Šalomo Aleichemo gimnazijos patalpose Viršuliškėse. Negavę informacijos ir nepatekę į darželius, galės teikti paraiškas ir bandyti patekti į šiuos darželius.
„Planuojama, kad ateinančiais metais vietų darželiuose deficitą pavyks panaikinti“, – taip optimistiškai situaciją vertino atstovas, pasak kurio, ateityje tėvams nebereikės rūpintis dėl vietų darželiuose.
Tėvams, kurių vaikai, vis dėlto, šiais metais nepateks į laimingųjų ratą, reikės kreiptis į privačius darželius. Buvo svarstyta, kad, nepatekę į valstybės finansuojamus darželius, galės prašyti pašalpos, tačiau atstovas daug nežada. „Pagal patvirtintą metodiką, savivaldybė negali mokėti pašalpų, tačiau privatiems, kaip ir valstybiniams, darželiams, už kiekvieną vaiką iš savivaldybės biudžeto yra skiriamas krepšelis – 2550 litų per metus. Vilniuje veikia 47 privatūs darželiai, juos lanko per 2 tūkst. vaikų“, – sakė atstovas.
Kodėl mano vaikas nepateko į darželį?
Tokių klausimų netrūks, bet savivaldybė rėmėsi Vilniaus miesto Tarybos patvirtinta tvarka. Pirmenybė suteikiama vaikams iš šeimų, kuriose auga trys ir daugiau vaikų, taip pat vaikams, kuriuos augina vienas iš tėvų ar kurių vienas iš tėvų turi ne daugiau nei 40 proc. darbingumo lygio. Pirmumo teisę turės ir vaikai, kurių brolis ar sesuo lanko tą pačią įstaigą.
„Jei nėra teisės į pirmenybę, eilės sudaromos pagal prašymo registracijos datą ir laiką. Prioritetas bus pirmiausia teikiamas vaikams, kurių gyvenamoji vieta deklaruota įstaigai priskirtoje teritorijoje. Jei liks laisvų vietų, tada vaikams, kurių gyvenamoji vieta deklaruota ne įstaigai priskirtoje teritorijoje, ir paskiausiai – vaikams iš kitų savivaldybių“, – pasakojo A. Žukovski.
Savivaldybė primena, kad iš viso Vilniuje veikia 118 lopšelių-darželių, 7 darželiai, 15 darželių-mokyklų, 2 vaikų ugdymo centrai, kuriuos lanko 26 tūkst. 734 vaikai: „savivaldybė per metus darželius dotuoja daugiau kaip 68 mln. Lt ir tai išlieka savivaldybės prioritetas. Vieno vaiko išlaikymas kainuoja 6060 Lt per metus. Tėvai kompensuoja tik penktadalį visų būtinų išlaidų. Specialiose grupėse vaiko išlaikymas kainuoja 19 696 Lt.“