CŽV vadovas Johnas Brennanas apgynė agentūros vykdytus tardymo metodus, tačiau pripažino, kad kai kurios naudotos technikos buvo „žiaurios“ ir „bjaurios“, praneša BBC.
Kalbėdamas CŽV būstinėje, jis teigė, kad kai kurie pareigūnai veikė pažeisdami savo įgaliojimus, tačiau dauguma atliko savo pareigą.
VALSTYBĖMS, KURIOSE VEIKĖ CŽV KALĖJIMAI, SKIRTI MILIJONAI JAV DOLERIŲ
Antradienį Senato komitete paskelbtoje ataskaitos suvestinėje rašoma, kad CŽV vykdė „žiaurų“ ir „neveiksmingą“ „Al Qaeda“ įtariamųjų tardymą po rugsėjo 11-osios atakų JAV ir slėpė tai nuo kitų pareigūnų.
Komentuodamas pareiškimus, J. Brennanas tvirtino, kad CŽV daug dalykų darė teisingai tuo metu, kai nebuvo „lengvų atsakymų“.
„Mūsų atliktos apžvalgos rodo, kad sulaikymo ir tardymo programa suteikė naudingos žvalgybinės informacijos, padėjusios JAV užkirsti kelią teroro atakų planams, sulaikyti teroristus ir išsaugoti žmonių gyvybes“, – retai rengiamoje CŽV spaudos konferencijoje Virdžinijoje sakė J. Brennanas.
Tačiau mes nenusprendėme, kad tai buvo sustiprintų tardymo metodų naudojimas pagal programą, leidusią mums gauti naudingos informacijos iš sulaikytųjų, pridūrė vadovas.
„Motyvo ir rezultato santykis tarp sustiprintų metodų naudojimo ir naudingos informacijos išgavimo iš sulaikytųjų, mano nuomone, yra nesuvokiamas“, – teigė J. Brennanas.
George'as W Bushas, tuometinis JAV prezidentas, nekomentavo Senato ataskaitos, tačiau jo viceprezidentas Dickas Cheney griežtai atmetė CŽV metodams skirtą kritiką.
„Mes buvome sulaikę Khaledą Sheikhą Mohammedą, kuris buvo rugsėjo 11-osios išpuolių organizatorius. Ir ką mes turėjome daryti? Pabučiuoti į abu skruostus ir paprašyti pasidalyti informacija? Žinoma, kad ne“, – piktinosi viceprezidentas.
J. Brennanas savo kalboje bandė atskleisti žmogiškąją CŽV pusę. Jis tikino, kad po rugsėjo 11 dienos išpuolio agentūros darbuotojai, kaip ir kiti amerikiečiai, sielvartavo ir meldėsi. Kai kurių CŽV agentų vykdytus veiksmus jis apibūdino „žiauriais“ ir „baisiais“. Anot vadovo, pareigūnai vadovavosi teisėtais patarimais iš Teisingumo departamento, kuris sankcionavo keletą brutalių metodų.
Jungtinės Tautos ir žmogaus teisių grupės paragino nubausti JAV pareigūnus, susijusius su 2001–2007 metų programa, per kurią buvo naudojami tokie žiaurūs tardymo metodai kaip imituojamas skandinimas, pažeminimas, draudimas miegoti.
Vengė žodžio „kankinimai“
J.Brennanas sakė, kad per brutalius tardymus išgauta informacija buvo naudinga medžiojant „al Qaeda“ lyderį Osamą bin Ladeną, tačiau neįmanoma pasakyti, ar tokius duomenis buvo įmanoma gauti nenaudojant „sugriežtintų“ kvotos metodų.
„Nėra jokio būdo sužinoti, ar informaciją, gauta iš asmens, kuris buvo paveiktas (tais tardymo metodais) kuriuo nors metu per jo įkalinimą, būtų galima gauti kitokiomis priemonėmis“, – teigė jis.
J.Brennanas nesutiko atsakyti, ar tie metodai prilygsta kankinimams, bet sakė, kad CŽV nebedalyvauja tardant įtariamuosius ir ėmėsi reformų, kad užkirstų kelią tokiems pažeidimams ateityje.
Tos programos buvo atsisakyta, o dabar laikas „judėti į priekį“, pabrėžė CŽV vadovas.
Tačiau J.Brennanas kritikavo Senato žvalgybos komiteto ataskaitą, kurioje CŽV kaltinama ne vienerius metus klaidinusi JAV vyriausybę ir visuomenę dėl brutalių tardymų masto ir jų padarinių.
Komiteto pirmininkė senatorė demokratė Dianne Feinstein, paskelbusi tą ataskaitą po ilgai trukusių ginčų su CŽV, kokia dalis tos informacijos gali būti paviešinta, iš dalies gyrė agentūros direktoriaus komentarus.
„Man malonu, kad direktorius Brennanas mėgina pripažinti agentūros praeities klaidas, kad sutelktų dėmesį į dabartinę ir ateities misijas, taip pat pasirūpintų, jog tokia programa niekada nebebūtų svarstoma“, – sakoma jos pranešime.
Tačiau D.Feinstein ginčijo pareiškimą, kad neįmanoma nustatyti, ar kankinimai padėjo CŽV pasiekti agentūros taikinius.
„Ataskaita rodo, kad tokia informacija iš tikrųjų buvo gaunama kitokiomis priemonėmis – tiek tradicine CŽV žmonių žvalgyba, tiek iš kitų agentūrų“, – pabrėžė D.Feinstein.