Kita | Archyvas

Šiaurės Jeruzalė su automatu

2015-09-09 08:20
Rimantas Varnauskas. | Asmeninis albumas

Vilniaus meras Remigijus Šimašius turi nuolatos aiškintis, teisintis dėl savo priimamų sprendimų pagrįstumo ir logikos. Kodėl į dausas išskrido „Air Lituanica”, kodėl ir po reformų stinga vietų savivaldybės ir privačiuose darželiuose, kodėl tas, kodėl anas?

Vis tik didžiausio atgarsio ir emocijų sulaukia sprendimai, kurie nėra nei pirmaeiliai, nei reikalingi didesnių svarstymų. Mero sprendimas keletą visuomeninio sostinės transporto maršrutų patobulinti angliškomis nuorodomis „airport”, rūpinantis žiopliukais turistais, vienas iš pavyzdžių, kuris demonstruoja, kad sostinė tikriausiai jau susitvarkė su šimtamilijoninėmis skolomis, kasmet didėjančiomis monopolistų tiekiamos šilumos kainomis, nemato problemų dėl kasryt ir kasvakar nusidriekiančių kilometrinių automobilių spūsčių. Rūpestis atvykusiais svečiais yra sveikintinas, tačiau nesuprantama, kodėl jis toks nevisavertis. Juk turistui nesuprantamos ne tik oro uosto, bet ir geležinkelio bei autobusų stočių sąvokos.

Kažkokia diskriminacija kvepia ar kompensacija Vilniaus tarptautiniam oro uostui už kliento – Zuoko „nacionalinių“ avialinijų – nugaišinimą. Smulkesni klausimai: kodėl turistams įpatoginti tik keli (to airport) maršrutai? Ką daryti, kaip orientuotis žmogui, kuris smalsumo vedamas nuklys į šoną nuo 3G ar kito „anglakalbio“ maršruto?

Kam reikėjo viešo spektaklio su daugeliui politikų įkyrėjusia Valstybine lietuvių kalbos komisija, jei a priori žinai, kad ji visada neteisi, kietakaktė, viduramžiška stagnatorė, kurią reikalui esant (o ir šiaip be reikalo, vien iš smagumo, yra pasiruošę išskrosti visas pulkas „kalbajobystės” ekspertų) visada galima pasiųsti velniop.

Velniai nematė tų kelių maršrutų su „airport”, nors geriau miestui ir jo svečiams (ką jau čia bekalbėti apie pačius miestelėnus) būtų jų ir nematyti – tos smarvės ir „bezpriedelo“, kuriuos kelia „airporto“ kaimynai – narkotikų taboro vizituotojai.

Esama ir gerokai rimtesnių, tarptautinio masto mero pranešimų, kurie įsiūbavo R. Šimašiaus sekėjus ir neprietelius.

„Ir štai pristatau jums šviežiausią savo visuomeninį padėjėją – gėrio riterį ir šviesos karį Daniel Lupshitz. Kartu dirbsime, taisysime klaidas, ir vietoj sienų, statysime tiltus (be balvonų)“, – miestui ir pasauliui pranešė meras. Šis „gėrio riteris ir šviesos karys“, spėju, buvo žinomas tik gana ribotam jo draugų ratui. Kai kurie draugai patikslino, kad jis yra „žydas, bet ne tas, liberalas, fašistas, masonas ir iliuminatas“.

Mums įprastas ir savas Emanuelis Zingeris, garsėjantis savo užuomaršiškais nuotykiais, galėtų būti laikytinas žvaigžde, lyginant su ponu Lupshitzu.

Šiaip niekas gal ir nebūtų atkreipęs dėmesio į šį paskyrimą, jei ne keista tiek paties R. Šimašiaus, tiek ir politiškai aktyvesnių piliečių reakcija.

Visada yra keistoka, kai tepraėjus dienai kitai pareigūnai pradeda teisintis dėl savo sprendimų. O dar dėl tokių „reikšmingų“! Juk kas yra tas visuomeninis patarėjas – žmogus gera valia, be atlygio, remdamas vieno ar kito pareigūno vykdomą politiką, dalijantis patarimus, kurių galima įsiklausyti, bet nebūtinai vykdyti.

Meras R. Šimašius savo paties ginamojoje kalboje aiškinasi, kad „žydų klausimais pagrindinis (!) patarėjas yra Lietuvos žydų bendruomenė ir Faina Kukliansky.“ Atsarginiam (?) patarėjui D. Lupshitzui skiriamas nišinis vaidmuo – „Vilniaus kaip Šiaurės Jeruzalės įprasminimo ir išnaudojimo šiandienos aktualijoms (pradedant turizmu ir baigiant investicijoms).“ Kažkas panašaus į Ragų ir kanopų kontorą iš „Aukso veršio“, bet jei sostinės meras nėra stiprus Šiaurės Jeruzalės reikaluose, tai kodėl nepasitarus su specialistais.

Tačiau ne viskas pasirodė taip paprasta, kaip galėjo atrodyti. Pasirodo, ir žydas žydui kartais akį kerta, nepaisant egzistuojančių mitų apie šios tautos kone mistinę vienybę. Politikos apžvalgininkas Arkadijus Vinokuras mano, kad „besimasturbuojantis automatiniu karabinu“ (aptariamasis patarėjas mėgsta pozuoti su ginklais – aut. past.) tegalės sostinės merui patarti, kaip „okupuoti svetimas teritorijas ir ten įkūrus neteisėtas nausėdijas religinės sektos pagrindu aiškinti Lietuvos liberalų sąjūdžiui apie Dievo valios įgyvendinimą?“ Izraelio vykdoma okupacija ar nausėdijų kūrimas, nesunku spėti, tikrai ne rezervinio Šiaurės Jeruzalės eksperto išradimas, bet demokratinėje šalyje, kokia yra Lietuva, gali egzistuoti ir tokia nuomonė.

Dar įdomesni dalykai nutiko su kitu visuomeniniu mero patarėju Ukrainos klausimais Jonu Ohmanu, kuris inicijavo parašų rinkimą po peticija „Vilniui nereikia ginkluoto mero patarėjo Daniel‘io Lupshitz‘o“. Pagrindiniai šioje peticijoje vardijami priekaištai: Izraelio kariuomenės atstovas D. Lupshitzas savo įvaizdyje ir veiksmuose vadovaujasi ginklu ir atmeta tarptautinės teisės principus, pasaulio tvarką grindžia ginklu bei ypatingomis neva Dievo suteiktomis teisėmis vienai tautai ar vienai teritorijai, savo pasisakymuose socialiniuose tinkluose akivaizdžiai kursto neapykantą, įžeidžia asmenų orumą (vienas iš pavyzdžių – prof. Kęstutis Girnius išvadintas „asilu“). Galiausiai – gyvena nelegalioje (pagal Tarptautinio Kriminalinio Teismo 2004 m. išaiškinimą bei Jungtinių Tautų rezoliucijas ir ES poziciją) Izraelio kolonijoje, įsikūrusioje okupuotame Vakarų Krante.

Toks veikėjas laisvajame XXI a. Vilniaus mieste neturi moralinės teisės patarinėti merui.

Tarp pusės tūkstančio peticiją pasirašiusiųjų – nuo Adolfo Schicklgruberio (t. y. Hitlerio) iki Benjamino Netanyahu. Prasminga reakcija į reikšmingą paskyrimą!

Pats naujasis patarėjas savo misiją apibūdina taip: „Bandysiu daryti taip, kad mano religingi tautiečiai Izraelio Valstybėje išgirstų, kad Vilniuje yra nauja karta, bandysiu daryti taip, kad tie patys mano religingi tautiečiai merktų savo šekelius į Vilnių.“ O kol nesusirado normalaus darbo Vilniuje, tol kurs pažintinę TV laidą „Šalom Lietuva“.

Didžiausias kriminalas šioje daug „clickų“ sulaukusioje istorijoje, matyt, asilu išvadintas politologas, nes Izraelio dešimtmečiais vykdoma politika nėra jokia naujiena ir ne patarėjas šios politikos sumanytojas.

Strateginės komunikacijos patarėjai, kurių sostinės meras tikriausiai turi ne vieną, galėtų patarti, kad bet kokį skandalą gali užgožti dar didesnis skandalas. Visuomeninis patarėjas Islamo valstybės klausimais žydiškai atsvarai praverstų.

ALFA.TV REKOMENDUOJA

D. Trumpas leido „TikTok“ pirkėjo ieškoti dar 75 dienas
Pasaulis | 2 min.
Įsigaliojo dalis D. Trumpo paskelbtų importo muitų
Pasaulis | 2 min.
D. Trumpas sako, kad Kinija „supanikavo“ dėl prekybos karo
Pasaulis | 2 min.
Kinija įves „veidrodinį“ 34 proc. muitą importui iš JAV
Pasaulis | 2 min.
Įsiutęs E. Macronas ragina stabdyti investicijas JAV, abejoja amerikiečių aritmetikos žiniomis
Verslo naujienos | 4 min.
L. Kasčiūnas: santykiai su Taivanu gali būti koziriu, norint į Lietuvą pritraukti daugiau JAV karių
Politika | 2 min.
D. Trumpas meluoja ir gudrauja, o jo prekybos karo strategija – labai rizikinga: gali visą pasaulį nugramzdinti į chaosą
Verslo naujienos | 9 min.
Kinija ir ES atnaujins derybas dėl tarifų kiniškiems elektromobiliams, skelbia Pekinas
Transportas | 2 min.
Kinija teigia, kad bausmės Taivanui nesiliaus, kol bus siekiama nepriklausomybės
Pasaulis | 2 min.
S. Skvernelis antrina G. Paluckui – santykių su Taivanu lūkesčiai liko neišpildyti
Politika | 2 min.
Surengusi pratybas aplink Taivaną Kinija sako, kad salos nepriklausomybė pasmerkta žlugti
Pasaulis | 2 min.
Kinija pasirengusi vaidinti „konstruktyvų vaidmenį“ siekiant karo Ukrainoje užbaigimo
Pasaulis | 2 min.
Kinija pradėjo dideles karines pratybas netoli Taivano
Pasaulis | 3 min.
Ekonomistas: Rusija siekia atšaukti sankcijas, nes jai skauda, nors viešai to nepripažįsta
Verslo naujienos | 11 min.
Pentagono vadovas: JAV užtikrins atgrasymą Taivano sąsiauryje
Pasaulis | 2 min.
Kinija, P. Korėja ir Japonija susitarė stiprinti laisvąją prekybą
Pasaulis | 2 min.
Kinijos užsienio reikalų ministras lankysis Rusijoje
Pasaulis | 2 min.
Mianmarą supurtė stiprus 7,7 balo žemės drebėjimas, juntamas Tailande ir Kinijoje
Pasaulis | 2 min.
A. Veryga: norėčiau tikėti, kad Lietuva atkurs diplomatinius santykius su Kinija
Politika | 4 min.
Ekspertas paaiškino, kodėl nafta galėtų atpigti iki Rusijai pavojingo lygio – atrasti nauji didžiuliai telkiniai
Verslo naujienos | 6 min.