Kita | Archyvas

Mirė dirigentas, orkestrų vadovas Saulius Sondeckis

2016-02-03 09:44
Maestro Saulius Sondeckis. | Alfa.lt

Eidamas 88-uosius, mirė dirigentas, orkestrų vadovas profesorius Saulius Sondeckis, skelbia LRT naujienų tarnyba.

S. Sondeckis dirigavo daugelio šalių orkestrams, buvo tarptautinių konkursų žiuri narys. Jis apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno, Vyriausybės premijomis, muziko nuopelnai įvertinti aukščiausiais valstybės apdovanojimais.

S. Sondeckio vardas suteiktas Šiaulių konservatorijai.

Seimo Pirmininkė ir premjeras pareiškė užuojautą dėl dirigento S. Sondeckio mirties

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė pareiškė nuoširdžią užuojautą mirus žymiam Lietuvos dirigentui, orkestrų vadovui, profesoriui Sauliui Sondeckiui.

„Lietuva neteko iškilios, nepaprastos asmenybės. Profesoriaus Sauliaus Sondeckio unikalus talentas ir ypatinga charizma daugybę metų skleidėsi bei žavėjo muzikos gerbėjus ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tai buvo Žmogus, Menininkas ir Maestro iš didžiųjų raidžių. Toks jis visuomet išliks mūsų atmintyje“, – teigiama parlamento vadovės užuojautoje.

Seimo Pirmininkė velionio artimiesiems linki stiprybės ir dvasios paguodos.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius taip pat išreiškė užuojautą dėl maestro.

„Išėjo žmogus, svajojęs apie Didžią Lietuvą – didžią ne teritorija, o mintimi, polėkiu, kūryba, ir pats dešimtmečiais kūręs tokią Lietuvą. Išėjo profesorius Saulius Sondeckis. Maestro buvo savotiškas krašto talento simbolis. Be jo nacionalinėje kultūroje liko spraga, ją užpildys šimtai Sauliaus Sondeckio mokinių, o mūsų visų darbai Lietuvai ir kultūrai bus jo svajonių įgyvendinimas. Profesorius buvo žmogus, kuriam rūpėjo Lietuva ir žmonės. Išauklėtas tėvo, stovėjusio prie Lietuvos socialdemokratijos ištakų, jis kvietė visus mus nenukreipti akių nuo žmogaus, siekė socialdemokratinės minties tęstinumo Lietuvoje.“

Ministras Pirmininkas reiškia nuoširdžią užuojautą maestro Sauliaus Sondeckio šeimai, jo mokiniams ir artimiesiems, visai Lietuvos kultūros bendruomenei.

Šalies vadovė pareiškė užuojautą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl vieno žymiausių muzikų, dirigento, profesorius Sauliaus Sondeckio mirties.

„Sauliaus Sondeckio vardas visada bus siejamas su Lietuvos muzikos kultūra, kaip jos legenda, ištisa muzikinė epocha. Išskirtinio talento dirigento įkurtas, daug dešimtmečių vadovautas Lietuvos kamerinis orkestras tapo labai reikšminga nacionalinės kultūros dalimi“, – rašoma šalies vadovės užuojautoje.

Pasak Prezidentės, S. Sondeckis pasižymėjo dideliu pedagoginiu talentu, buvo aktyvus visuomenės narys, kuriam visada buvo svarbi Lietuvos kultūra, jos ateitis.

Šalies vadovė pareiškė nuoširdžią užuojautą S. Sondeckio šeimai, artimiesiems, kolegoms ir visai Lietuvos meno ir kultūros bendruomenei.

Miškinis: Sondeckis nebuvo pakankamai įvertintas Lietuvos žmonių

Mirusio dirigento, orkestrų vadovo profesoriaus Sauliaus Sondeckio nuopelnai Lietuvos žmonių nebuvo pakankamai įvertinti, sako choro „Ąžuoliukas“ meno vadovas ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Vytautas Miškinis.

„Apie S.Sondeckį galima šnekėti labai daug ir aš labai gailiuosi, kad Lietuvoje jis nebuvo pakankamai įvertintas. (...) Pranašu savo žemėje nebūsi, aš taikyčiau tokią frazę, kuri tiktų S.Sondeckiui. Jo mastą įvertina tie, kurie buvo su juo susidūrę, bet mūsų plačioji visuomenė, sakyčiau, tikrai nepakankamai apie jį žinojo“, – BNS trečiadienį sakė V.Miškinis.

„S.Sondeckis – tai vienas iš aukščiausios prabos Lietuvos menininkų, gimusių praeitame šimtmetyje. Beveik metai iki išėjimo jis buvo visavertis scenos atlikėjas, nepaisant jo amžiaus“, – pridūrė jis.

V.Miškinio teigimu, be kitų nuopelnų, Lietuvoje nedaug žinoma apie S.Sondeckio darbą propaguojant smuiko meną Europoje.

Pasak V.Miškinio, S.Sondeckis buvo labai nepakantus banalumui, nemėgo tinginių ir pasroviui plaukiančių menininkų, o labiausiai vertino darbštumą. „Ąžuoliuko“ meno vadovo teigimu, profesorius labai jautriai žiūrėjo į instrumentą, buvo atidus detalėms, griežtas ir reiklus muzikiniam rezultatui.

„Aš labai gerai atsimenu vieną tokį momentą, įvykusį mano akivaizdoje, kada vienoje repeticijoje jis pamatė ant fortepijono porą smuiko futliarų... Jis be gailesčio šveitė juos į žemę ir sako artistams, kad jūs nedrįskit, čia muzikos instrumentas, kaip jūs drįstate jo negerbti, įsivaizduokite, jeigu aš ant jūsų smuiko padėčiau kėdę“, – prisiminė V.Miškinis.

Jis pasakojo, kad pažinties pradžioje S.Sondeckis duodavo jam kūrybinių patarimų, o ilgainiui santykiai su profesoriumi tapo neformalūs.

„Kada mes susitikdavome, tai mes ne vieną dešimtį minučių praleisdavome šnekėdami apie mums įdomias temas. Šia prasme jis tikrai plačiai dalinosi savo žinojimu, patirtimi, ir kai man būdavo tam tikros problemos, kildavusios mano muzikiniame kelyje, aš tikrai kreipdavausi į S.Sondeckį ir visada sulaukdavau patarimų, dėmesio ir pagalbos“, – sakė V.Miškinis.

„Iš šioje vietoje aš nebuvau išimtis, jis dalinosi su daug kuo. Šita prasme jis buvo labai plačios širdies, besidalinantis savo patirtimi žmogus iš didžiosios raidės“, – pridūrė jis.

Rinkevičius: maestro S.Sondeckis turėjo didžiulę įtaką Lietuvos muzikinei kultūrai

Dirigentas, orkestrų vadovas profesorius Saulius Sondeckis buvo didi asmenybė, turėjusi didžiulę įtaką Lietuvos muzikinei kultūrai, sako Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vadovas, dirigentas Gintaras Rinkevičius.

„Laikau, kad tai didis žmogus ir labai didelė asmenybė, ir labai gaila, kad Lietuva praranda tokius žmones, bet, aišku, laikas bėga ir tai neišvengiama“, – BNS trečiadienį sakė G.Rinkevičius.

G.Rinkevičius kolegą prisimena kaip protingą ir labai diplomatišką žmogų, puikų dirigentą, režisierių bei vadovą. Pasak Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro dirigento, maestro S.Sondeckis tapo istorine asmenybe Lietuvos muzikai.

„Tai buvo toks žmogus, be kurio neįvykdavo tam tikri Lietuvos muzikinės kultūros gyvenimo reiškiniai. Visur jo buvo labai daug: ir Filharmonijoje, ir Muzikos ir teatro akademijoje, ir šiaip didžiulė įtaka Lietuvos muzikinės kultūros formavime ir gyvenime“, – kalbėjo G.Rinkevičius.

S. Sondeckis (1928 m. spalio 11 d. Šiauliuose – 2016 m. vasario 3 d.) – Lietuvos dirigentas, orkestrų vadovas, profesorius.

Lietuvos politinio veikėjo Jackaus Sondeckio-Sondos ir Šiaulių berniukų gimnazijos mokytojos Rozalijos Sondeckienės sūnus. Žurnalisto Sauliaus, smuikininko Pauliaus ir violončelisto Vytauto Sondeckio tėvas.

1935–1944 m. mokėsi Šiaulių gimnazijoje, 1946–1947 m. – Vilniaus vidurinėje mokykloje. 1947–1952 m. studijavo LSSR konservatorijos Aleksandro Livonto smuiko klasėje. 1952–1959 m. – Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje, nuo 1955 m. – M. K. Čiurlionio meno mokyklos dėstytojas, nuo 1957 m. – LSSR konservatorijos dėstytojas. 1957–1960 m. mokėsi Maskvos konservatorijos neakivaizdinėje aspirantūroje. 1959–1987 m. LSSR konservatorijos styginių instrumentų katedros vedėjas, 1977 m. profesorius. [1]

Nuo 1955 m. vadovauja M. K. Čiurlionio meno mokyklos moksleivių orkestrui, su juo 1976 m. Berlyno Herberto fon Karajano jaunimo orkestrų konkurse laimėjo I vietą. 1960 m. balandžio 23 d. subūrė Lietuvos kamerinį orkestrą, su kuriuo koncertavo daugelyje pasaulio šalių ir vadovavo iki orkestro likvidavimo (2004 m.). Nuo 1989 m. Leningrado (dab. Sankt Peterburgas) valstybinio Ermitažo orkestro „Camerata Sankt Peterburg“ vadovas. Nuo 2004 m. – kamerinio orkestro „Maskvos virtuozai“ kviestinis dirigentas. 2005 m. Lietuvos Baltijos kamerinio orkestro vadovas.

Nuo 1966 m. Naujamečių koncertų Lietuvoje, „Nakties serenadų“ Palangos Tiškevičiaus rūmų rozarijuje, kamerinės muzikos festivalio Vilniuje, S. Sondeckio festivalio Šiauliuose iniciatorius ir vadovas. 2010 m. jo vardu pavadinta Šiaulių konservatorija.

ALFA.TV REKOMENDUOJA

Teismas nagrinės klaipėdiečio bylą: jo šuo pavėsinėje stipriai apkandžiojo mažametę
Teismai | 2 min.
Klaipėdos uoste prasideda pirmieji darbai, skirti naujajam Kruizinių laivų terminalui įrengti
Klaipėda | 2 min.
„Regitra“ išgirdo būsimų vairuotojų prašymą – pristatė vairavimo mokyklų statistiką
Lietuva | 2 min.
G. Pangonis nepripažįsta kaltės dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimo Kuršių marių taršos byloje
Teismai | 2 min.
Visuotinį NT mokestį uostamiesčio meras vertina kaip priemonę kamšyti biudžeto skyles
Klaipėda | 2 min.
Kėdainiuose į sukčių pinkles pakliuvo senjorė: neteko beveik 2000 eurų
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Klaipėdos universitetas ruošiasi naujo bendrabučio statyboms: sutartis su statytojais patvirtinta parašais
Klaipėda | 4 min.
Parodoje Klaipėdoje – šeimyninis menininkų tandemas: tėvo skulptūras įkvėpė dukros tapyba
Klaipėda | 5 min.
Teismas: taisyklių nesilaikiusi „Top Sport“ lošėjui turi atlyginti 43 tūkst. eurų žalą
Teismai | 2 min.
A. Milaknis tampa naujuoju Kėdainių „Nevėžio-Optibet“ sporto direktoriumi
Krepšinis | 2 min.
Kultūros ir meno projektams uostamiestyje – daugiau nei 1,2 mln. eurų finansavimas
Klaipėda | 2 min.
G. Vovoras nebetreniruos „Neptūno“
Krepšinis | 3 min.
VRK atidėjo svarstymą dėl Kėdainiuose vykusios Ledų šventės
Lietuva | 2 min.
G. Pangonis dėl „Grigeo Klaipėdos“ taršos mato buvusio vadovo atsakomybę
Teismai | 5 min.
Klaipėdai – daugiau nei 7 mln. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų
Klaipėda | 2 min.
Ž. Vaičiūnas mato galimybę per Klaipėdos terminalą importuoti daugiau SGD iš JAV
Energetika | 2 min.
Sprogimas bendrabutyje Klaipėdoje galimai kilo dėl dujų nuotėkio
papildyta
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Klaipėdoje po sprogimo bute kilo gaisras: nukentėjo žmogus
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
„Grigeo Klaipėdos“ vadovai teigia nežinoję apie nuotekų problemą, siekę valymą atnaujinti
Klaipėda | 10 min.
Klaipėdoje per pirotechnikos sprogimą apgadinta parduotuvė ir požeminis tunelis
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.