Kita | Archyvas

​Rusijos atsakas

2014-08-13 06:45
T. Marčiulaitis. | Asmeninis albumas
Susiję straipsniai

Vakarų pasaulis Rusijai sankcijas taiko jau ne vieną mėnesį. Pradžioje nutaikytos į konkrečius asmenis, ilgainiui jos tapo daug griežtesnės ir apėmė visą Rusijos ekonomiką. Dabar dėl savo padėties ir ateities bijo ne tik Vladimiro Putino aplinkos žmonės, bet ir didžiausios Rusijos įmonės.

Kaip ir buvo galima tikėtis, Rusija atsakė savomis sankcijomis. Nuo rugpjūčio mėnesio visos Rusijai sankcijas taikančios šalys į mūsų rytinę kaimynę nebegali vežti maisto produktų, žaliavų ir žemės ūkio produkcijos.

Lietuva į Rusiją savų prekių eksportuoja nedaug. Nuo viso Lietuvos eksporto kaimynams tenka iki 5 proc. Nuo įvykių Ukrainoje pradžios vis blogėjantys santykiai šį skaičių turbūt sumažino dar labiau. Vienintelis sektorius, kurio prekių eksportas į Rusiją tikrai didelis – maisto pramonė. Lietuvos maistininkai į Rytus išveža beveik penktadalį produkcijos.

Didžioji dalis statistinio eksporto yra reeksportas. Tai yra užsienyje pagamintų prekių pervežimas iš Lietuvos į Rusiją. Tad nors statistiškai atrodome labai priklausomi, iš tikro su Rusija dirba tik keli verslo sektoriai.

Todėl sankcijų pasekmes skaudžiausiai pajus būtent maisto pramonė bei vežėjai. Lietuvoje yra gausybė logistikos įmonių, kurių didelė dalis savo veiklą grindžia būtent reeksportu į Rusiją. Šioms kompanijoms nusimato labai sunkūs laikai. Kai verslo modelis yra nediversifikuotas ir paremtas vienu partneriu, persiorientuoti yra labai sunku. Todėl tikėtina sulaukti logistikos įmonių bankrotų bangos. Išsilaikys tik didžiausi ir stipriausi.

Maisto pramonei turėtų būti šiek tiek lengviau. Nors Rusija ir yra pagrindinė eksporto rinka, tačiau įvairios valstybinės bei privačios įmonės jau kurį laiką derasi su Artimųjų Rytų, Kinijos bei Arabijos pusiasalio šalių atstovais. Derybos vyksta prekybos ir partnerystės klausimas. Susidarius dabartinei situacijai, galime tikėtis, kad derybos bus spartinamos. Todėl užsidariusią kaimyninę rinką bent iš dalies kompensuos atsiradusios naujos.

Didžiausia problema yra tai, kad Rusija užsidarė nuo visos Europos. Todėl produkcijos perteklius susikaups ne tik Lietuvoje. Jei sankcijos būtų taikomos tik Lietuvai, išsiųsti prekių perviršį kitiems kaimynams būtų ne taip ir sunku. Bet dabartinė situacija to daryti neleidžia ir verčia ieškoti naujų rinkų.

Teoriškai būtų galima tikėtis, kad prekių perviršis (padidėjusi pasiūla) mažins produktų kainas. Tačiau toks scenarijus būtų realus tik tuo atveju, jei perviršis susidarytų dėl teigiamų priežasčių. Pavyzdžiui, naujų technologijų arba geresnių sąlygų. Dabartinis perviršis susidarė dėl embargo, todėl kainų kritimo tikėtis nereikia. Gamintojai patirs nuostolių. Norėdami padengti ateities nuostolius, dabartinių kainų smarkiai mažinti jie negali. Žinoma, trumpą galiojimo terminą turintys produktai parduotuvėse bent kurį laiką bus pardavinėjami jiems pritaikant akcijas. Tačiau tai tęsis neilgai.

Rusijos sankcijos Lietuvai smarkiai pakenkti neturėtų. Nors tam tikri sektoriai bus smarkiai paliesti, bendra šalies ekonomika smarkiai nenukentės. Lietuvoje kol kas nėra ypatingai didelio susietumo tarp skirtingų sektorių. Todėl problemos logistikos sektoriuje taip ir liks logistikos sektoriaus problemomis. Galbūt šiek tiek nukentės jį aptarnaujantys sektoriai.

Tačiau, žiūrint į didelį paveikslą, Rusijos sankcijos Lietuvai didelės žalos nedaro. Lietuvos pramoninkai bus priversti ieškoti naujų rinkų, didinti efektyvumą, ieškoti išeičių. Tad nors trumpuoju periodu gali skaudėti, per ilgą laiką sankcijos mums bus tik į naudą. Rinka taip pat išsivalys nuo nekonkurencingų ir neproduktyvių įmonių, kurios egzistavo tik tam, kad užpildytų paklausos spragas.

Kitaip sakant, sankcijos sukrės tam tikrus sektorius ir ištrauks juos iš komforto zonos. Tai privers įmones tapti geresnėmis arba bankrutuoti. Todėl visi, kurie sugebės išlikti, bus priversti viską daryti geriau, efektyviau, moderniau.

Rusijos sankcijos smarkiausiai pakenks pačiai Rusijai. Šalies ūkis nėra pajėgus viską pats pasigaminti. Ilgą laiką nemodernizuotas sovietinis palikimas negali efektyviai kurti geros kokybės produkcijos. Norint viską pasigaminti viduje, tektų milžiniškus pinigus skirti ūkio modernizacijai. Jei tai būtų vykdoma iš privačių pinigų – vartotojai turėtų padengti šias sąnaudas per pakeltas kainas. Jei tai būtų vykdoma iš valstybės lėšų – vartotojai turėtų viską padengti per mokesčius. Tad vartotojams sankcijos yra labai bloga naujiena.

Rusijos valdžia kalba, kad prekių bus galima atsigabenti iš Kinijos ar Pietų Amerikos. Tačiau tiek gabenimo laikas, tiek sąnaudos vėl smarkiai atsilieps patiems vartotojams. Tikėtinas tam tikrų prekių deficitas, aukštesnės nei įprastai kainos, blogesnė produktų kokybė.

Kaip bežiūrėsi, tačiau Rusijos embargas reiškia, kad Vakarų pasaulis patirs tam tikrų nuostolių trumpuoju laikotarpiu, tačiau per laiką atsigaus. Tuo metu Rusijos rinkai gresia visiškas krachas. Šalis tampa izoliuota visomis prasmėmis. Dėl nepritekliaus ir prastėjančios gyvenimo kokybės artimiausiu metu galime tikėtis vis daugiau socialinių neramumų ir pasipriešinimo valdžiai.

Todėl Rusija tiesiog persišovė sau koją. Taip, Vakarai nukentės. Bet nusipjauti sau ausį, kad iškruvintum nemėgstamo kaimyno kilimą, niekada nėra gera strategija.

ALFA.TV REKOMENDUOJA

D. Trumpas draudimo JAV naudotis platforma „TikTok“ įsigaliojimą atidėjo 75 dienoms
Pasaulis | 2 min.
Vokietijos „Rheinmetall“ Bundesverui pristatys 568 logistikos transporto priemones
Pasaulis | 2 min.
Naujų įmonių steigimo statistika rodo, kad panevėžiečiai drąsiau imasi verslo
Verslo naujienos | 2 min.
Verslas „kosmosu“ vadina sutarimą dėl gynybos finansavimo: siūlo daugiau skolintis ir stiprinti vietinę karo pramonę
Lietuva | 2 min.
Drąsios svajonės ir grožio verslas: D. Makauskienės istorija
Pomėgiai | 3 min.
Japonijos turizmo bumas atbaido verslo keliautojus
Pasaulis | 4 min.
Seimo vicepirmininkas apie „Teltonikos“ kliūtis: turime sugrįžti prie europietiško bendravimo su verslu standarto
Verslo naujienos | 2 min.
Taivano žvalgyba: Kinija salą šnipinėja per gaujas ir fiktyvias verslo įmones
Pasaulis | 2 min.
Paryžius uždaro paskutinį turizmo informacijos centrą ir pereina prie internetinių paslaugų
Pasaulis | 2 min.
Meilė žvakėms ir bitėms: kaip G. ir G. Babeliai kuria šeimos tradicijų įkvėptą verslą
Pomėgiai | 3 min.
Pernai elektromobilių skaičius augo 40 proc.
Transportas | 2 min.
R. Valiūnas teigia, kad nereikia keisti pelno ir GPM mokesčių, verta peržiūrėti verslo liudijimų tvarką
Verslo naujienos | 2 min.
JAV padangų gamintoja „Goodyear“ parduoda savo prekių ženklą „Dunlop“
Pasaulis | 2 min.
Alfa taškas. Triukšmas dėl dvigubos paskirties prekių eksporto: remiam Ukrainą, bet rusų pinigai nekvepia?
Lietuva | 3 min.
Elektromobilių Lietuvoje kasmet daugėja, bet jų dalis išlieka maža
Lietuva | 2 min.
„Microsoft“ investuos 80 mlrd. dolerių į dirbtinio intelekto duomenų centrus
Pasaulis | 2 min.
Sulaukusi 93 metų mirė Italijos mados namų „Missoni“ įkūrėja Rosita Missoni
Užsienio žvaigždės | 3 min.
„Tesla“ 2024 m. pristatė mažiau automobilių, nei prognozuota
Transportas | 2 min.
„Vodafone Group“ užbaigia „Vodafone Italy“ pardavimą už 8 mlrd. eurų
Verslo naujienos | 2 min.
Klaipėdos turizmo verslas tikisi, kad pagalvės mokestis padės „kovoti su sezoniškumu“
Klaipėda | 2 min.