Pirmoji moteris – rūmų personalo vadovė Susie Wiles, garsėjanti šaltumu ir strateginiu mąstymu, geba ne tik laikytis griežtos disciplinos, subalansuoti naujojo JAV prezidento impulsyvumą, bet ir sutramdyti „žiniasklaidos žvaigždžių“ ambicijas.
„The Times“ rašo apie artimiausią Donaldo Trumpo sąjungininkę, kuri laiko jį per atstumą nuo Elono Musko.
Kas toji S. Wiles?
67 metų Susie Wiles yra naujoji Baltųjų rūmų personalo vadovė ir pirmoji moteris JAV istorijoje, užėmusi šias pareigas. D. Trumpo administracijoje ji vadinama Ledo mergele. Tokią pravardę patyrusiai politinei strategei, savo karjerą pradėjusiai Floridoje, už tylų profesionalumą, padėjusį respublikonui laimėti rinkimus, suteikė pats prezidentas.
S. Wiles padėtis JAV vadovybėje yra laikoma viena sunkiausių, rašo „The Times“. Ji atsakinga už tvarkos palaikymą D. Trumpo administracijoje ir prieigos prie prezidento kontrolę. Ji vadovauja vyresniems darbuotojams ir bendradarbiauja su Kongresu, kad būtų skatinamos prezidento teisėkūros iniciatyvos.
Iškart po to, kai pradėjo eiti pareigas, S. Wiles nustatė griežtas taisykles Baltųjų rūmų darbuotojams ir aiškiai leido suprasti, kad Vakarų sparne kartu su D. Trumpu bus leista dirbti tik tiems, kurie nori bendradarbiauti ir susitelkę siekti bendrų tikslų. Ji netoleruos tų, kurie stengiasi „žaisti solo“ ir bando „būti žvaigžde“ gerai koordinuoto komandinio darbo sąskaita.
Dvikova su E. Musku
Atsižvelgiant į milijardieriaus E. Musko įprotį atkreipti žiniasklaidos dėmesį, propaguoti sąjungininkų interesus ir savo darbotvarkę, vienas pirmųjų S. Wiles iššūkių buvo priversti E. Muską nustoti vaizduoti „tikrąjį viceprezidentą“.
Šią savaitę ji iškovojo pirmąją didelę pergalę: jos pastangomis E. Muskas negaus biuro patalpų Baltųjų rūmų vakariniame sparne, kad galėtų organizuoti savo Vyriausybės efektyvumo departamentą (DOGE), taigi ir nuolatinės prieigos prie prezidento. Vietoj to E. Musko komanda bus apgyvendinta Eizenhauerio vardo vykdomojo biuro pastate. Jis įsikūręs Baltųjų rūmų teritorijoje, kelios minutės pėsčiomis nuo pagrindinio komplekso. Tačiau norint patekti į vakarinį sparną reikia specialaus leidimo.
S. Wiles stovėjo šalia D. Trumpo ir jos veide neatsispindėjo jokie jausmai, kai prezidentas, sėdėdamas prie stalo Ovaliajame kabinete, žurnalistams pranešė apie E. Musko kabinetą. D. Trumpo sprendimas atnešė palengvėjimą jo ilgamečiams sąjungininkams Baltuosiuose rūmuose, kurie buvo nepatenkinti sparčiu E. Musko, kuris tik praėjusią vasarą pradėjo palaikyti prezidentą, iškilimu, teigia „The Times“. Ne mažiau reikšminga S. Wiles pergalė buvo dekretas apie DOGE įsteigimą, kuriame buvo nurodyta E. Musko, kaip departamento vadovo, pareiga atsiskaityti jai.
Politikos analitikas (ir gerbiamas rinkimų ekspertas) Frankas Luntzas savo komentare „The Times“ pripažįsta, kad per visą JAV administracijų istoriją tokios kovos dėl valdžios ankstyvosiose stadijose dar nebuvo pastebėta. S. Wiles, jo manymu, turi tinkamą charakterį ir įgūdžius, kad galėtų įveikti šiuos iššūkius. „Jei kas gali pasisekti, tai tik jai“, – pabrėžia F. Luntzas.
Karjeros kelias su D. Trumpu
S. Wiles su D. Trumpu susipažino 2015 m., kai jis pradėjo savo politinę karjerą. Pirmasis jų susitikimas įvyko „Trump Tower“ Niujorke. S. Wiles tuomet prognozavo, kad D. Trumpas taps kitu JAV prezidentu, ir sakė, kad jis visai ne toks, kokį jį vaizduoja žiniasklaida.
S. Wiles vadovavo D. Trumpo kampanijai Floridoje, padėdama jam 2016 m. laimėti „abejojančios“ valstijos balsus ir dar geriau pasirodyti 2020 m. Po to, kai jo šalininkai 2021 m. sausio 6 d. įsiveržė į Kapitolijų, ji vadovavo lėšų rinkimo komitetui „Išsaugokite Ameriką“ ir pradėjo agituoti už perrinkimą kitą lapkritį.
Nors S. Wiles primygtinai reikalauja išlaikyti komandinę dvasią, D. Trumpas ir toliau stebina. Šią savaitę ji susidūrė su neramumais tarp respublikonų po to, kai D. Trumpas nusprendė suteikti malonę visiems, nuteistiems už Kapitolijaus šturmą, rašo „The Times“. Patarėjai iki pat pabaigos svarstė, kur nubrėžti ribą tarp taikių dalyvių ir smurtinius veiksmus įvykdžiusių asmenų. Galiausiai D. Trumpas priėmė impulsyvų sprendimą: „Po velnių, paleiskite juos visus“, tikėdamasis, kad jo parama partijoje padės sušvelninti pasekmes, tačiau būtent S. Wiles ir jos komandai teko su jomis susidoroti.
Amerikiečių žurnalistas ir publicistas Chrisas Whipple'as, daugelio knygų apie Baltuosius rūmus autorius, pabrėžia, kad S. Wiles gali prieštarauti D. Trumpui ir ginčytis su juo dėl kai kurių sprendimų pagrįstumo. Tačiau Baltųjų rūmų personalo vadovė savo „supergalimybes“ naudoja atsargiai ir strategiškai: „Ji turi marias žavesio ir jai prireiks kiekvieno jų lašelio, kad išgyventų šiame darbe.“ Ch. Whipple'as pabrėžia, kad tai pati sunkiausia pozicija Vašingtone, „jeigu ne visoje planetoje, ypač kai tavo viršininkas yra Donaldas Trumpas“.