Asmeninių finansų klausimai dažnai yra jautri tema poroms. Siekdami ramybės neretai partneriai susitaria dėl bendro biudžeto ir išlaidų pasidalijimo vieną kartą ir tikisi, kad tai veiks amžinai. Tačiau gyvenimas nestovi vietoje: kainos keičiasi, poreikiai ar atlygis taip pat kinta. Tad bendro biudžeto valdymo būdas, kuris atrodė teisingas santykių pradžioje, ilgainiui kinta ir norėdami išvengti įtampos ar nesutarimų partneriai turėtų reguliariai peržiūrėti susitarimus ir, iškilus poreikiui, juos keisti.
Sąskaitų pasidalijimas – ne visiems laikams
Tarkime, prieš tris metus pora sutarė, kad vienas partneris bus atsakingas už išlaidas maistui, o kitas – už būsto išlaikymą. Tačiau per trejus metus kainos pasikeitė nevienodai. Dėl to vienas partneris gali patirti daug didesnę finansinę naštą negu kitas ir tai gali tapti įtampos ar nesutarimų šaltiniu.
Remiantis valstybės duomenų agentūros duomenimis, per trejus metus, maisto kainos išaugo 37 proc. (lyginant 2021 m. gruodį su 2024 m. gruodžiu), o būsto nuoma pabrango vidutiniškai 22 procentais. Taigi, tam, kuriam teko išlaidos už maistą, tenka ir vis didesnė finansinė našta, ypač jei atlygis taip sparčiai nekilo.
Didžiausius pokyčius galima matyti būsto paskolų srityje. Pavyzdžiui, jei vertintume 100 tūkst. eurų paskolą su vidutine 1,8 proc. marža, paimtą 30 metų laikotarpiui, sumokėjus 15 tūkst. eurų pradinį įnašą, paskolos įmoka per palūkanų piko laikotarpį buvo padidėjusi 61 proc. – nuo 361 iki 592 eurų per mėnesį. Žinoma, dabar bazinei palūkanų normai mažėjant, mažėja ir paskolos įmoka, bet toks pokytis gali reikšti, kad anksčiau subalansuota poros finansų sistema galėjo tapti nebepakeliama vienam iš partnerių.
Jei finansų tema poroje yra tabu, tai gali tapti nebylios, bet juntamos įtampos priežastimi. Todėl porai svarbu reguliariai kalbėtis ir įvertinti, ar, keičiantis ekonominėms sąlygoms, vis dar yra tinkama mokėti už bendras išlaidas tomis pačiomis proporcijomis, kaip ir anksčiau.
4 žingsniai, kad susitarimai veiktų
Kad susitarimai dėl bendrų poros finansų būtų aiškūs ir sąžiningi, svarbu atvirai pasidalinti informacija ne tik apie bendrų išlaidų pokyčius bet ir apie pajamas: ar jos augo, ar mažėjo.
Kaip apie bendrą biudžetą kalbėtis jautriai ir konstruktyviai?
Reguliariai aptardami finansus parodote rūpestį savo šeimos gerove, pagarbą ir pasitikėjimą vienas kitu. Kintant ekonominei situacijai, svarbu, kad abu partneriai jaustųsi teisingai prisidedantys prie bendrų išlaidų, o finansiniai sprendimai būtų priimami kartu. Tad nebijokite pradėti tokio pokalbio, net jei iš pradžių jis atrodo nepatogus. Juk tai galiausiai yra bendros jūsų ateities planas.
Sigita Strockytė-Varnė yra SEB banko asmeninių finansų ekspertė