2022 m. vasario 24 d. Rusija užpuolė Ukrainą. Kol politikai galvojo, kaip pažaboti karą pradėjusią šalį, kokias sankcijas pritaikyti įtakingiausiems Rusijos asmenims, kiek ir kokios ginkluotės tiekti Ukrainai, nesupykdant Rusijos, visuomenė skubėjo į pagalbą (prisidėjo prie lėšų rinkimo akcijos bairaktarui pirkti, rūpinosi karo pabėgėliais) ir kritikavo karo kaltininkus.
Žinoma, daugiausia kritikos sulaukė karą pradėjusios šalies prezidentas. Jis imtas niekinamai vadinti naujažodžiu putleris „Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas, taip pavadintas dėl vykdomos agresyvios ekspansinės politikos panašumo į Adolfo Hitlerio“ (plg. rusų k. Путлер < Putinas + Hitleris). Beje, kaip rodo Lietuvių kalbos naujažodžių %%%%%%%%%%0%%%%%%%%%%, šis skolinys lietuvių kalboje fiksuotas dar 2014 m., tačiau pernai, kilus karui, pradėtas vartoti aktyviau.
Visi politikai, kurie kilusio karo metu rūpinosi, kaip neužrūstinti, nesupykdyti Putino ir išsaugoti jo įvaizdį politinėje arenoje, buvo praminti žodžiu putinferšteineris, -ė (menk.) „kas stengiasi Rusijos agresijos prieš Ukrainą metu palaikyti ryšį su Rusijos Federacijos diktatoriumi Putinu ir sakosi mėginantis jį suprasti“ (plg. tyčia, tarsi mėgdžiojant prastai vokiškai mokantį žmogų, pasidarytą Putinfersteiner; vok. Putin-Versteher < Putin + verstehen „suprasti“). Beje, vokiečių kalboje naujadaras Putin-Versteher pradėtas vartoti naujienų portaluose spiegel.de ir welt.de 2014 m. pavasarį po Krymo aneksijos.
Bene daugiausia kritikos sulaukė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas dėl keistoko nuolatinio ryšio su Putinu, tiksliau, dažnų, tačiau bevaisių telefono skambučių jam. Šiai veiklai pavadinti buvo sukurtas naujažodis makroninti (iron.) „dažnai ir be reikalo skambinti“ (plg. prancūzų k. macroner, rusų k. макронить). Anglakalbiai pasijuokė ir iš Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo – iš kanclerio pavardės pasidarytas naujažodis šolcinti (iron.) „nuolat ką nors žadėti, nė nemanant vykdyti“ (plg. anglų k. to scholz). Apibendrintai toks pavienių asmenų, valstybių pataikavimas Putinui niekinamai pavadintas naujadaru PUTLAIŽIAVIMAS „nusižeminantis pataikavimas diktatoriaus Vladimiro Putino valdomai ir Ukrainą užpuolusiai Rusijai“ (Putinas + padlaižiavimas).
Už Metų žodį balsuoti galima %%%%%%%%%%1%%%%%%%%%%.
Už Metų posakį balsuoti galima %%%%%%%%%%2%%%%%%%%%%.