Nors ketvirtadienį Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad Stambulo konvencija, kurios Lietuva nesugeba ratifikuoti jau daugiau nei 10 metų, neprieštarauja Konstitucijai, ši konvencija ir toliau skaldo žiežirbas.
Kol vieni sako, kad Lietuvs turi ją ratifikuoti ir taip apsaugoti moteris nuo smurto artimoje aplinkoje, kiti įžvelgia slaptus šios konvencijos užmojus. Viena tokių Stambulo konvencijos kritikių – Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė.
Politikė „Alfa taškas“ laidoje ne tik kad sutaršė Stambulo konvenciją, bet ir teigė nematanti prasmės ją ratifikuoti, jei smurtas prieš moteris Lietuvoje ir taip užkardytas.
„Prievartinių santuokų Lietuvoje nėra. Nu pripažinkime, apie jas niekas nėra girdėjęs, ir kiti dalykai, kuriuos kalba Stambulo konvencija. kaip moterų apipjaustymas, jie (Lietuvoje – Alfa.lt) arba neegzistuoja kaip socialinė problema. arba yra tiesiog uždrausti ir griežtai persekiojami.
Tai šiuo atveju ir kyla labai natūralus klausimas Seimo nariams. Jeigu mes turime visą įgyvendinę Stambulo konvencijos tą dvasią – smurtą prieš moteris esame užkardę – kam mums reikalinga Stambulo konvencija? „ – sako Seimo narė.
Nors politikė mano, kad smurtas prieš moteris Lietuvoje yra daugiau ar mažiau užkardytas, ji taip pat pripažįsta, kad yra dalykų, kurie šioje srityje veikia ne taip sėkmingai, kaip norėtųsi.
„Turime dabar jau paskutinį elementą Lietuvoje taikomą, dėl kurio efektyvumo tikrai būtų galima diskutuoti. Tai yra policijos išduodamą orderį. Deja, bet apie 50/60 proc. orderių teismuose yra nuginčijama.
Tai, matyt, kiltų klausimas, kuris tikrai ne Stambulo konvencijos lygmens yra – kodėl yra neefektyvus policijos darbas?
Galbūt trūksta mokymų, galbūt trūksta kitų dalykų … Tai manau, kad Seimas turi galimybę aiškintis, neratifikuodamas tos Stambulo konvencijos“, – sako A. Širinskienė.
Anot jos, Lietuvai reikia sutelkti dėmesį į jau esamų teisės aktų tobulinimą, o ne naujų įvedimą.
„Tai mes turime visas teisines priemones. Nuo to, kad bus ratifikuota Stambulo konvencija, teisinių priemonių daugiau neatsiras. Jeigu policija nemoka naudotis arešto orderiu ar tuo orderiu, kuris įpareigoja smurtautautoją gyventi atskirai, tai ji ir nepradės mokėti nuo ratifikavimo.
Jai reikia mokymų, tam, kad vėliau 50 proc. ar kiek proc. orderių teismuose nebūtų nuginčijami kaip neišduotini be pagrindo.T ai šiuo atveju aš tikrai manyčiau, kad mums reikia susitelkti į jau esamų teisės aktų tobulinimą, bet ne į fikcijų kūrimą“, – sako A. Širinskienė.
Seimo narė taip pat prabilo besibaiminanti, kad visos nuostatos Stambulo konvencijoje būtų perkeliamos į nacionalinę teisę.
„Konvencija pati savo turiniu yra teisėkūrinė, ką šiandien ir pasakė Konstitucinis Teismas. Valstybės narės konvencijos nuostatas perkelia į nacionalinę teisę ir taip tos nuostatos tampa gyvos. Tai nėra ne vienos nuostatos, kuri nebūtų perkelta, išskyrus tą abejotiną gender sąvoką“, – „Alfa taškas“ laidoje kalbėjo A. Širinskienė.