Vyriausybei ir Seimui atlaisvinus kaupimo antrojoje pensijų pakopoje sąlygas ir leidus atsiimti dalį lėšų, kaip siūlo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, realu, kad daug kaupiančiųjų pasinaudos proga atgauti dalį sukauptų pinigų, sako Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Jei bus sprendimas ir galimybė išeiti iš antros pakopos, nesu toks optimistas, kad mūsų žmonės nepasinaudos ta galimybe atgauti tai, ką yra sumokėję“, – žurnalistams po koalicinės tarybos posėdžio pirmadienį sakė S. Skvernelis.
„Viskas realu (...). Nuspėti tikrai sudėtinga, man atrodo, kad čia gali būti visko“, – sakė parlamento vadovas, paklaustas, ar atlaisvinus kaupimą antroji pakopa gali žlugti.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kovo pabaigoje įregistravo įstatymų pakeitimus, kuriais siūlo nustatyti beveik poros metų pereinamąjį laikotarpį, per kurį gyventojai galėtų apsispręsti, ar nori toliau pensiją kaupti antros pakopos fonduose.
Anot Seimo pirmininko, žmonių sprendimas palikti sistemą ar toliau kaupti visa apimtimi priklausys nuo jų nuotaikų.
„Ar bus ta pagunda, kada turėsi realią galimybę pamatydamas sąskaitoje dalį tų pinigų, kurių dažniausiai reikia čia ir dabar, panaudoti momentiniam savo gerovės pagerinimui negalvojant (apie pensiją – BNS)“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Jei ministerijos siūlomi pakeitimai būtų priimti, žmonės sprendimui pasitraukti turėtų 21 mėnesį – nuo 2026 metų sausio pradžios iki 2027 metų rugsėjo pabaigos.
Taip pat siūloma ir toliau mokėti valstybės skatinamąją įmoką – 1,5 proc. nuo užpraeitų metų šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
Pakeitimais dar siūloma atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo į antrąją pensijų pakopą, o vietoje jo įtvirtinti savanorišką kaupimo modelį t. y. dabar galiojantį automatinį įtraukimą kas trejus metus pakeisti nuolatiniu kvietimu savanoriškai kaupti ir visuomenės informavimu apie kaupimo antroje pensijų pakopoje galimybes.
Siūloma sudaryti galimybę kaupiantiesiems, kurių netenkina atnaujintos kaupimo sąlygos, pasitraukti iš kaupimo. Tada gyventojas galėtų atsiimti savo lėšomis į antrąją pensijų pakopą sumokėtas įmokas ir investicinį prieaugį.
Vyriausybė tikisi, jog pakeitimai bus priimti Seimo pavasario sesijoje.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.