Aktualijos | Lietuva | 4 min.

Desovietizacijos komisija sureagavo į akademinės bendruomenės laišką dėl S. Nėries: priimtų sprendimų nekeis

ELTA
2024 m. kovo 13 d. 15:18
Salomėja Nėris. | YouTube

Akademinės bendruomenės kreipimąsi dėl Salomėjos Nėries vertinimo gavusi desovietizacijos komisija tikina praeityje priimtų sprendimų dėl poetės vardu pavadintų viešųjų objektų nekeisianti. Komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas pabrėžė, kad S. Nėris buvo vertinama ne kaip poetė, o kaip totalitarinį režimą simbolizuojantis asmuo.

„Reikia pakartoti tai, ko asmenys kreipęsi dėl S. Nėries nesuprato. Mes nevertiname S. Nėries kaip poetės. Ją vertiname kaip žmogų, kuris simbolizuoja autoritarinius ir totalitarinius režimus. Vertiname tuo aspektu, kada kalbama apie konkretų viešąjį objektą“, – po trečiadienį vykusio posėdžio Eltai teigė V. Karčiauskas.

Pasak jo, gavus akademinės bendruomenės kreipimąsi, kuriuo prašoma iš naujo svarstyti klausimą dėl S. Nėries biografijos ir kūrybos vertinimo, komisijoje buvo iškeltas klausimas, ar nereikia keisti jau priimtų sprendimų. Visgi V. Karčiauskas patikino, kad savo nuomonės dėl anksčiau svarstytų viešų objektų pavadintų S. Nėries vardu, komisija nekeis.

„Komisijos narių dauguma nusprendė, kad atgal grįžtama nebus“, – sakė jis.

V. Karčiauskas akcentavo, kad sprendimai dėl konkrečių viešųjų objektų yra individualūs. Kaip pavyzdį jis pateikė trečiadienį svarstytą klausimą dėl S. Nėries gatvės pavadinimo Marijampolėje. V. Karčiauskas patikino, kad iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) dėl šio klausimo bus prašoma su S. Nėries biografija susijusios papildomos medžiagos.

„Galbūt ji mokėsi Marijampolėje, tokiu atveju gatvės pavadinimas įgauna kitokią prasmę, ir tada papildomai diskutuosime, ar jis turi būti pakeistas, ar ne“, – sakė komisijos pirmininkas.

„Taigi kiekvienu konkrečiu atveju bus diskutuojama ir galvojama, kaip elgtis. Taip, tai iš tiesų yra poetė, klasikė, bet taip pat ir valstybės išdavikė“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę akademinės bendruomenės atstovai, prašydami iš naujo svarstyti klausimą dėl poetės Salomėjos Nėries biografijos ir kūrybos vertinimo, atviru laišku kreipėsi į desovietizacijos komisijos pirmininką Vitą Karčiauską, LGGRTC direktorių Arūną Bubnį bei Lietuvos savivaldybių asociaciją.

Akademinio lauko atstovai kreipimesi nurodė, kad LGGRTC išvada dėl poetės parengta mokslinio laipsnio neturinčio asmens, taip pat atliekant ekspertizę nesiremta moksliniais tyrimais.

Pastaruoju metu desovietizacijos komisija ne vienai savivaldybei pateikė rekomendacijas pakeisti S. Nėries vardo gatves. Taip pat, reaguodamos į komisijos išvadas dėl poetės kūrybos ir biografijos, S. Nėries vardo mokyklos Vilniuje bei Vilkaviškyje inicijavo savo pavadinimų keitimo procesą.

Nuo praėjusių metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti LGGRTC ir savivaldybių institucijoms.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (3)
Jūsų vardas
Jūsų nuomonė
 .

Antikorupcijos komisija spręs, ar pradėti tyrimą dėl R. Žemaitaičio automobilio draudimo aplinkybių
Politika | 2 min.
Mokesčių vengęs R. Puchovičius: VMI pasiūlė „tyliai“ susimokėti pusę reikalautos sumos
Politika | 2 min.
V. Čmilytė-Nielsen: siūlysime pašalinti R. Puchovičių iš BFK
Politika | 2 min.
Seimo Sausio 13-osios memorialas atveriamas visuomenei
Lietuva | 2 min.
Seimas svarstys siūlymą netaikyti akcizų ūkininkų gaminamai „naminukei“
Lietuva | 2 min.
G. Paluckas: sieksime balanso tarp gamtos apsaugos ir miškininkystės ūkio šakos išsaugojimo
Politika | 2 min.
R. Bridikis remia siūlymą suteikti teisę žvalgybai sekti asmenis be teismo išduoto leidimo
Politika | 2 min.
G. Paluckas sako, kad B. Pistoriuso likimas gynybos ministro pareigose Lietuvai būtų į naudą
Politika | 2 min.
Seimas pritarė R. Bridikio kandidatūrai į VSD vadovus
Politika | 2 min.
A. Stulginskio žvaigždę Seimas paskyrė europarlamentarui V. P. Andriukaičiui ir akademikui V. Matei
papildyta
Kultūra | 2 min.
Seimo pirmininkas: bus peržiūrimas parlamentinių lėšų reglamentavimas
Politika | 2 min.
Seimo komisija turi naują pavadinimą – Asmenų su negalia teisių komisija
Politika | 2 min.
Dalis „Nemuno aušros“ atstovų ketina dalyvauti mitinge prieš NT mokestį: tai gera demokratijos išraiška
Lietuva | 2 min.
Galutinai patvirtinta, kas varžysis dėl Socialdemokratų partijos pirmininko posto
Politika | 2 min.
Riaušių byloje A. G. Astrauskaitės ir A. Kandroto gynėjas kalbėjo visą dieną, bet kalbos taip ir nebaigė
Teismai | 2 min.
Įžvelgęs galimą prieštaravimą Konstitucijai, Seimo komitetas pasiūlė tobulinti įstatymo pataisas dėl dvigubos pilietybės
Politika | 2 min.
LFF prezidentas Seime pristatė Lietuvos futbolo stiprinimo viziją
Futbolas | 4 min.
Estų vadovas patvirtino draudimą trečiųjų šalių piliečiams balsuoti savivaldos rinkimuose
papildyta
Pasaulis | 2 min.
Tikimasi, kad šiandien Vokietijoje bus susitarta dėl valdančiosios koalicijos
Pasaulis | 2 min.
Seimo komiteto verdiktas – iniciatyva statyti miškuose vasarnamius prieštarauja Konstitucijai
papildyta
Politika | 2 min.