Kandidato į Vilniaus merus, dabartinio vicemero Valdo Benkunsko žmonos karjeros istorija – su nepotizmo kvapeliu. Dažniausiai pristatoma kaip operos solistė, Vismantė Benkunskienė iš karto po vestuvių su įtakingu konservatoriumi buvo įdarbinta partijos narių parlamentarių.
Alfa.lt domėjosi, kaip jaunai 24 metų operos solistei ir vokalo pedagogei Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) atsirado „šiltas lizdelis“ Seime. Tiesa, ilgai ji Seime nedirbo – išėjo motinystės atostogų, tačiau darbo vieta jos laukia, o ir pusantro etato Seime padėjo gerokai padidinti motinystės išmokas.
Ką veikia ir kiek uždirba?
Kaip Alfa.lt informavo Seimo kanceliarija, „politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautoja V. Benkunskienė priimta į Seimo narės P. Kuzmickienės patarėjos pareigas 2020 m. lapkričio 16 d. ir į Seimo narės Liudos Pociūnienės padėjėjos pareigas 2020 m. gruodžio 3 d.“. V. Benkunsko žmona moteris tapo 2020 m. rugpjūčio 7 d.
Politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautoja V. Benkunskienė priimta į Seimo narės P. Kuzmickienės patarėjo pareigas visu pareigybės krūviu, o į Seimo narės L. Pociūnienės padėjėjo pareigas – 0,5 pareigybės krūvio. „Šiuo metu V. Benkunskienė yra tikslinėse atostogose“, – teigiama Seimo kanceliarijos atsakyme redakcijai.
V. Benkunskienė nuo 2019 m. rugsėjo iki 2022 m. lapkričio su pertraukomis dirbo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Muzikos mokyklos-studijos specialiste studentų praktiniam mokymui.
Seimo interneto puslapyje skelbiama, kad Seimo nario patarėjo, Seimo nario padėjėjo pareiginė alga yra nuo 1246 iki 2232 eurų. Darbo užmokestis politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojams mokamas iš valstybės biudžeto.
Seimo nario politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojas darbą organizuoja ir darbo laiką skirsto suderinęs su Seimo nariu. Viso etato pareigybės krūviui nustatyta darbo laiko norma – 40 val. per savaitę, 0,5 pareigybės krūvio nustatyta darbo laiko norma – 20 val. per savaitę.
Į Seimo nario patarėjo, padėjėjo funkcijas įeina informuoti Seimo narį apie gautus teisės aktų projektus, prašymus, skundus, raštus ir kitus dokumentus, juos analizuoti, rengti atsakymų į juos projektus; priimti besikreipiančius asmenis; perduoti Seimo nariui informaciją apie Seimo komitetų, komisijų posėdžius, tvarkyti dokumentus ir rengti juos archyviniam saugojimui ar naikinimui.
Asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojai padeda Seimo nariui tinkamai dalyvauti teisėkūros ir parlamentinės kontrolės procese: padeda rengti Seimo nario teikiamus teisės aktų projektus, pasiūlymus dėl teisės aktų projektų ir teikia juos registruoti; padeda rengti Seimo nario inicijuojamus parlamentinės kontrolės klausimus, kitą Seimo nario parlamentinei veiklai reikalingą medžiagą, prireikus atlieka kitas organizacines funkcijas, vykdo kitus su Seimo nario parlamentine veikla susijusius Seimo nario pavedimus.
Valstybės tarnautojui privalomas ne žemesnis kaip aukštasis koleginis išsilavinimas (profesinio bakalauro kvalifikacinis laipsnis) arba jam lygiavertė aukštojo mokslo kvalifikacija bei B1 lygio užsienio kalbos mokėjimas.
Kaip operos solistė atsidūrė parlamente
V. Benkunskas konservatorių partijos hierarchijoje užima aukštas pareigas. Jis – ne tik Vilniaus vicemeras bei kandidatas į sostinės mero postą, bet ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos prezidiumo narys, TS-LKD priežiūros komiteto pirmininkas, Vilniaus miesto skyrių sueigos pirmininkas.
Jaunąją Vilniaus vicemero žmoną, vokalo pedagogę Lietuvos teatro ir muzikos akademijos Muzikos mokykloje studijoje, šioje Seimo kadencijoje įdarbino konservatorės Seimo narės Paulė Kuzmickienė ir Liuda Pociūnienė.
P. Kuzmickienė Seime prisiekė 2020 m. lapkričio 13 d. ir po trijų dienų V. Benkunskienė jau dirbo jos patarėja visu etatu. Seimo narė teigia, kad dainininkę Vismantę pažįsta seniai, nes domisi muzika, o ją į savo komandą Seime pakvietė dėl jaunos moters pilietinių ir patriotinių pažiūrų ir organizacinių sugebėjimų. P. Kuzmickienės teigimu, V. Benkunskienės muzikinis išsilavinimas ne trukdo, o padeda – jos organizuotumas ir platus akiratis.
Seimo narė teigia laukianti V. Benkunskienės sugrįžtant į darbą po motinystės atostogų. Politikė dievagojasi, kad Vilniaus vicemeras V. Benkunskas jokios įtakos jo žmonai įsidarbinant Seime neturėjo.
Visu krūviu patarėja V. Benkunskienę įdarbinusi Seimo narė dabartinį kandidatą į Vilniaus merus pažįsta seniai. Abu konservatoriai politikai 2011–2019 m. dirbo Vilniaus miesto taryboje. V. Benkunskas 2015–2017 m. buvo Vilniaus vicemeras, kuravęs švietimo reikalus. P. Kuzmickienė tuo metu buvo Švietimo ir kultūros reikalų komiteto pirmininkė.
Seimo narė L. Pociūnienė, naujokė politikoje, patarėjų komandą rinko ilgiau ir B. Benkunskienę į darbą puse etato priėmė tų metų gruodį, praėjus mėnesiui nuo priesaikos Seime tų metų lapkričio 13 d. L. Pociūnienė tikina, jog tuo metu V. Benkunsko iš viso nepažinojusi, o jo žmoną „surado“ ir pasiūlė kiti padėjėjai. Sprendimą priimti į darbą V. Benkunskienę Seimo narė priėmė po darbo pokalbio, kurio metu jauna moteris esą padariusi labai gerą įspūdį.
Vis dėlto, nors V. Benkunsko esą asmeniškai nepažinojo, Seimo narė teigia žinojusi, kad į darbą priimama padėjėja yra Vilniaus vicemero žmona. Gražias poros vestuvių nuotraukas ji esą peržiūrėjusi feisbuke.
Kartu darbuojasi nuo 2019 m.
Seimo narė konservatorė P. Kuzmickienė Alfa.lt pasakojo, jog V. Benkunskienę Seime įdarbino dar 2019 m., kai tuomet Vismantė Vasaitytė nebuvo ištekėjusi už V. Benkunsko. „Kai aš buvau 2019 m. išrinkta į Seimą, Vismantė tada pradėjo pas mane darbuotis“, – pasakojo politikė.
P. Kuzmickienė praėjusios 2016–2020 m. kadencijos Seimo nare buvo nuo 2019 m. rugsėjo 26 d. iki šio Seimo kadencijos pabaigos 2020 m. lapkritį. Vilniaus Žirmūnų apygardoje Seimo nario vieta atsilaisvino Aušrą Maldeikienę išrinkus į Europos Parlamentą.
Politikė teigė, kad V. Benkunskienė praėjusios kadencijos Seime dirbo kaip jos „komandos žmogus“. „Bendrai komandos žmones rinkausi iš tų, kurie dirbo rinkimų kampanijoje, kurie padėjo. Ir kurie, aišku, turi tam tikrų kompetencijų, kurios yra reikalingos dirbant Seime. Vismantė tikrai tokias kompetencijas demonstravo. Pirmiausia, tai pilietiškumas ir bendrosios nuostatos. O kitas dalykas tai, ko man labai reikia, – darbas su darbotvarke, komitetų medžiagos prižiūrėjimas ir darbas apygardoje. Žodžiu, mano atraminis žmogus. Tik, gaila, dabar vaikelį augina“, – sakė Seimo narė.
Susipažino „ne per V. Benkunską“
P. Kuzmickienė teigė V. Benkunskienę pažinojusi „ne per V. Benkunską“. „Visai ne, žinokit. Aš ne per Benkunską ją pažįstu. Aš ją pažįstu pirmiausia iš jos kaip atlikėjos gyvenimo. O vėliau – ji patriotiškoje, pilietiškoje šeimoje augusi. Todėl jai buvo svarbūs ir valstybės minėjimai, ir šventės. Todėl mes atradome tą bendrą ryšį iš pradžių būtent per tokią giją. O vėliau rinkimų kampanija, darbas joje ir natūralu, kad į komandą kvieti žmones, kuriais pasitiki“, – pasakojo politikė.
P. Kuzmickienė savo oficialioje biografijoje nurodo, kad vienas iš jos pomėgių – muzika. Esą šis pomėgis ir suvedė ją su operos soliste Vismante.
Seimo narė kategoriškai atmetė prielaidas, kad įtakingas konservatorių politikas V. Benkunskas savo žmonai parūpino „šiltą vietą“ Seime, nes tuomet V. Benkunskienė šios kadencijos Seime pas P. Kuzmickienę patarėja įdarbinta praėjus keliems mėnesiams nuo santuokos su Vilniaus vicemeru.
P. Kuzmickienė neigė, kad Seimo nario patarėjos darbas yra „šilta vieta“. „Seimo darbe tau reikia realios pagalbos, tau reikia realaus darbo. Nėra kam šildyti šonų. Yra žmogus, kuris turi kompetenciją, yra labai talentingas. Man atrodo, tai iš viso naujoje kartoje tai labai aiškiai matyti. Jeigu pažiūrėtumėte, Seimo narių padėjėjai, patarėjai yra labai įvairių, kitų sričių profesionalai. Galite surasti labai įdomių netikėtumų. Ir tai anksčiau galėjo stebinti, o dabar visai nestebina“, – sakė Seimo narė.
Pasak Seimo narės, V. Benkunskienė kaip jos patarėja šios kadencijos Seime buvo pagrindinis komandos narys. Iš viso jos komandoje šiuo metu dirba septyni patarėjai ir padėjėjai. „Mes turime susiskirstę, kas už komunikaciją atsakingi, kas turinio klausimais, kas dirba apygardoje. O Vismantė yra pagrindinis mano žmogus, kuris prižiūri mano, kaip parlamentarės, veiklą“, – teigė P. Kuzmickienė.
V. Benkunskienė – viena iš nedaugelio jos padėjėjų, iki motinystės atostogų dirbusių visu krūviu.
„Tas žmogus turi visas reikiamas kompetencijas, esu labai patenkinta jos darbu, džiaugiuosi, aišku, jos motinyste, ir, žinoma, be abejonės, po motinystės ir vaiko auginimo laiko ji sugrįš į darbus ir darbuosimės toliau. Tikrai mes tęsime darbą kartu“, – patikino Seimo narė.
„Tiesiog atėjo ir atėjo“
Seimo narė konservatorė L. Pociūnienė tikino, kad nei Vilniaus mero V. Benkunsko, nei jo žmonos V. Benkunskienės iki jos įdarbinimo Seimo nario padėjėja nepažinojo. Esą vokalo pedagogę, kuri jau dirbo pas kitą konservatorę Seimo narę, jai rekomendavo kiti padėjėjai.
„Pirmiausia aš įdarbinau savo patarėją, kuri su teisės aktais dirba. O organizacinė našta kliuvo jau Vismantei. O Vismantė yra puiki organizatorė ir tie visi rutininiai dalykai ant jos ir guli. Mano patarėja teisės klausimais buvo nieko prieš, kad Vismantė užsiimtų tuo, nes jai buvo per didelis krūvis“, – Alfa.lt pasakojo politikė.
L. Pociūnienė negalėjo prisiminti, kas konkrečiai jai rekomendavo V. Benkunskienę. Bet esą tai tikrai nebuvęs jos vyras, Vilniaus vicemeras, nes L. Pociūnienė esą jo net nepažinojusi. „Aš su Benkunsku visiškai nepažįstama buvau. Ir aš jos iš anksčiau nepažinojau. Tiesiog sukontaktavome per pokalbį. Uždaviau keletą klausimų ir priėmiau“, – sakė politikė.
Kas V. Benkunskienę atvedė, ji neprisimena. „Žinokite, visi patarėjai ir padėjėjai bendrauja tarpusavyje. Tai tiesiog atėjo ir atėjo. Pas mane ėjo daug ir buvo daug kandidatų. Ir su visais kalbėjausi. Bet kažkaip ji man pasirodė tinkamiausia“, – prisiminė politikė.
Alfa.lt pastebėjo, kad V. Benkunskienė prieš kelis mėnesius buvo ištekėjusi už įtakingo TS-LKS nario V. Benkunsko, tai gali kilti įtarimų, kad konservatoriai Seime įdarbina savo gimines ir artimuosius. „Ne, ne, žinokite. Aš tikrai rinkausi asmeniškai kalbėdama su žmonėmis. Aš net į tą detalę visiškai nekreipiau dėmesio. Na, graži vestuvinė nuotrauka feisbuke. Viskas fain, bet tikrai ne“, – tikino konservatorė Seimo narė.
Rinkdamasi padėjėją, L. Pociūnienė pasiklausinėjusi tarp padėjėjų, kas ją pažįsta, bet esą daugiausia lėmė tiesioginis pokalbis. „Kadangi aš – naujas žmogus, tai sugaišau su tuo pasirinkimu. Reikėjo pasikalbinti, reikėjo visa kita. Ir ne paskutinėje vietoje, kaip sakoma, kad kraujo grupės atitiktų“, – šypsojosi parlamentarė.
Ar vokalo mokytojos LMTA Muzikos mokykloje V. Benkunskienės kompetencija netrukdė Seimo narei?
„Ne, žinokite, tikrai netrukdė. Kadangi ji kaip dėstytoja ir kaip scenos žmogus yra tikrai labai organizuota ir moka planuoti darbus, ir tikrai viską susidėlioja, ir reikalui esant viršvalandžius ir savaitgaliais dirbdavo“, – tikino Seimo narė.
Seime „be cirkų“ neišeina
Mišrios Seimo narių grupės frakcijos seniūnė Seimo narė Agnė Širinskienė pastebėjo, kad Seimo narys politinio (asmeninio) pasitikėjimo darbuotojais gali pasirinkti bet kurį žmogų, kuriuo politiškai pasitiki.
„Tokia taisyklė. Kai yra įdarbinami partijos narių giminaičiai, žmonos, seserys, vaikai, čia visokių cirkų su tuo Seime buvo. Nors V. Benkunskas sako, jis bus meras be cirkų, tai atrodo tikrai labai negražiai“, – Alfa.lt sakė Seimo narė.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotoja, Antikorupcijos komiteto narė A. Širinskienė prisipažino, kad V. Benkunskienę pažįsta, bet jos Seime niekada nematė. „Gal ji dirbo nuotoliniu būdu, o gal tiesiog nesusitinkame, nors tuose pačiuose rūmuose turėtume dirbti. Turbūt reikėtų mūsų apsaugos klausti, ar ji į Seimo rūmus bendrai kada ateina, o gal ji tiesiog koridoriais nevaikšto“, – šypsojosi A. Širinskienė.
Seimo narė įtaria, kad įdarbinant žmoną be aukštas pareigas konservatorių partijoje užimančio V. Benkunsko „rekomendacijų ar patarimų“ neapsieita.
„Panašu, kad taip. Kad buvo kažkokia moralinė skola – dėkingumas. Ar kažkokios kitos aplinkybės. Šiaip jau neatsiranda tokie atvejai, kurie paskui partijai gali iškelti viešojoje erdvėje kažkokią riziką – nepotizmo ar panašiai“, – sakė A. Širinskienė.
Seimo narė teigė suprantanti, kad šiuo atveju kiekvienas ieško „šiltesnio lizdelio“ įsidarbinti.
„Matyt, kad čia tas atvejis galėtų būti, bet teisine prasme Seimo narys gali bet ką įdarbinti. Moraliniu požiūriu tai atrodo prastai. Aš truputį kitaip padėjėjus renkuosi. Mano visos padėjėjos turi gerus išsilavinimus, moka po kelias užsienio kalbas. Aš šitiems kriterijams teikiu pirmenybę ir tuo labai džiaugiuosi“, – sakė A. Širinskienė.
Klausėme politikės, ar „pusbrolių ir pusseserių“ įdarbinimas plačiai paplitęs Seime?
„Iš tikrųjų pasitaiko tų atvejų kiekvieną kadenciją. Būna vienas ar keli skandalai, kad kažkas įdarbino gimines, artimesnius ar tolimesnius giminaičius. Aišku, gali būti ir gabių giminaičių. To tikrai negali paneigti. Bet paprastai, jeigu žmogus labai gabus, jis susiranda kitą darbą, ne Seimo nario padėjėjo pas savo partijos kolegas. Čia kartais tikrai būna ne profesionalumo kriterijus lemianti. Ir tai labai gaila, nes paskui Seimo nariai skundžiasi, kad jie teisės aktų projektų negali parengti ir pranešimo spaudai negali parašyti, reikalauja, kad parašytų frakcijos. Bet labai svarbu, ką tu, turėdamas tris etatus, į tas pareigas įsidarbini. Jeigu prioritetas yra giminaitis, paskui nereikia stebėtis, kad kyla problemų“, – pastebėjo A. Širinskienė.
Susipažino renginyje partijos nariams
24 metų V. Vasaitytė su tuomečiu 35 metų Vilniaus vicemeru V. Benkunsku aukso žiedus sumainė per pandemijos įkarštį – 2020 m. rugpjūčio 7 d. – Vilniaus arkikatedroje.
Žinomo konservatorių politiko ir jaunos menininkės santuoką gan plačiai nušvietė visi pagrindiniai šalies interneto portalai. Jiems jaunikis negailėjo interviu apie pažintį, atvedusią į santuoką katalikų šventovėje.
V. Benkunskas žurnalistams pasakojo pirmą kartą Vismantę pamatęs prieš pustrečių metų – 2018 m. sausio 7 d. per Tris Karalius, kai Vilniaus rotušėje organizavo konservatorių partijos renginį – „Tėvynės sąjungos“ sueigą.
Renginiui prireikė atlikėjos ir į jos paieškas pasinėrė pagrindinis sueigos organizatorius V. Benkunskas.
„Pažįstami žmonės pasiūlė operos solistę, kuri galėjo pakoncertuoti. Taip ir susipažinome. Naujas, nematytas, negirdėtas, tačiau dovanojantis labai kokybišką kultūrinę programą veidas. Kitaip tariant, aš buvau užsakovas, o ji – meno rangovė. Simpatiška mergina. Po renginio pasikalbėjome, o po dviejų savaičių susitikome atsigerti kavos. Na, po truputį mūsų bendravimas virto draugyste“, – pasakojo politikas.
Po dvejų metų – 2022 m. rugpjūtį – pora tapo tėvais. Apie tai Vismantė pranešė socialiniuose tinkluose. Ji atskleidė, kad porai gimė mergaitė, kurią jie pavadino Agota Ona. „Mūsų meilė tapo didžiausia prasme. Jausmų galybėje skęstame taip apdovanoti dangaus“, – rašė V. Benkunskienė, o ją – jau žinomą viešą asmenį – citavo žiniasklaida.
Apie santuoką su operos soliste ir dukters gimimą savo rinkimų puslapyje „Valdas Benkunskas 2023“ rašo ir dabartinis kandidatas į Vilniaus merus.
„Per šį dešimtmetį Vilniuje ne tik subūriau stiprią komandą, su kuria įgyvendinome prasmingus pokyčius ir svarbius projektus, bet ir sukūriau šeimą. Simboliška, kad su žmona Vismante susipažinau Vilniaus rotušėje. Po trejų metų draugystės sumainėme žiedus Vilniaus arkikatedroje, o šiemet mums gimė dukra Agota“, – pernai paleistame interneto puslapyje Becirku.lt rašo kandidatas.
Alfa.lt suteikė galimybę V. Benkunskui pakomentuoti savo žmonos įdarbinimo Seime aplinkybes, tačiau kandidatas į Vilniaus merus ja nepasinaudojo.