JAV technologijų milžinė „Meta“, valdanti feisbuką ir instagramą, pareiškė, kad atsisako faktų tikrintojų programos, kadangi ši virsta cenzūra. Vieni šią naujieną vertina teigiamai, kaip žodžio laisvės pergalę, kiti gi įžvelgia pavojų – kad Rusijos, beje, ir Kinijos, „trolių“ fermos dabar siautės nevaržomai.
LRT žurnalistė Liepa Želnienė dar 2016 m. portale 15min sukūrė faktų tikrinimo įrankį, o 2019 m. pasirašė faktų tikrinimo sutartį su „Meta“. Anot žurnalistės, net ir tada programa buvo gan liberali – neleido tikrinti politikos atstovų pareiškimų.
„Politikų „Meta“ neleido tikrinti ir dėl to ši programa buvo kritikuojama tų pačių žurnalistų ir faktų tikrintojų labai smarkiai, visą programos laiką“, – sako L. Želnienė.
Žurnalistė kartu pabrėžia, kad feisbuko savininkai skrupulingai atsirinkdavo, kas tikrina faktus, o norinčių įsipaišyti į faktų tikrintojus dėl vienokių ar kitokių priežasčių būta daug.
„Valdžia, pati vyriausybė, sukuria savo feikinius faktų tikrinimo projektus ir užsiima neva faktų tikrinimu, o iš tikrųjų propaganda“, – apie pavyzdžius pasaulyje kalbėjo L. Želnienė.
Politologas Saulius Spurga sako, kad feisbukas pasuks socialinio tinklo „X“ (buvusio „Twitter) keliu – kai pastarąjį nupirko Elonas Muskas, šis greitai tapo šiukšlių krūva ir sąmokslo teorijų perykla. „Čia nėra tiktai žiniasklaidos ir žodžio laisvės tema, tai yra taip pat ir politinė tema. O politinė potekstė čia labai aiški“, – sako S. Spurga.
Visą pokalbį su L. Želniene ir S. Spurga žiūrėkite laidoje „Alfa taškas“.