„Mes nesame nusistatę prieš vakcinas, tačiau jau praradome daug artimųjų“, – sakė BBC Niukaslo radijo laidų vedėjos Lisos Shaw vyras, našlys. Anot jo, moteris mirė dėl sukeltų viruso komplikacijų, kurių patyrė ir kiti artimieji.
Dabar artimųjų dėl skiepų netekę britai ketina kolektyviai kreiptis į teismą. Apie tai rašo Dailymail.co.uk.
Ieškiniai farmacininkams
44 metų L. Shaw mirė 2021 m. gegužę nuo trombozės, praėjus maždaug savaitei po pirmosios COVID-19 skiepo dozės. Jos vyro Gareth'o Eve'o advokatai dar praėjusiais metais farmacijos milžinei „AstraZenecai“ išsiuntė ieškinius dėl 75 žmonių, kuriems teko išgyventi artimųjų netektis ar kt.
Be to, pastarasis dar prieš dvejus metus skatino JK vyriausybę, parlamento narius ir tris ministrus pirmininkus atkreipti dėmesį į tai, kas atsitiko jo žmonai. G. Eve'o nuomone, teisinių veiksmų reikėjo imtis dar anksčiau.
Žmonos netekęs vyras taip pat atkreipė dėmesį, jog nėra nusiteikęs prieš vakcinas. „Ieškinys pateiktas ne dėl to, jog kas nors yra nusiteikęs prieš skiepus, o dėl tų, kurie neteko artimųjų ir buvo priversti išgyventi nežinomybę ir skausmą. Tai ne apie COVID-19, ne apie tai, kiek gyvybių išgelbėjo COVID-19 skiepai, o apie tai, ką šis skiepas padarė Lisai ir kitoms šeimoms“, – duodamas interviu BBC sakė G. Eve'as ir pridūrė, jog ilgą laiką su teisėsauga susisiekti nepavyko.
„Po dvejus metus trukusių nesėkmingų bandymų susisiekti su pareigūnais kreipiausi į teismą. Be to, kiti ieškovai taip pat nėra kokių nors sąmokslo teorijų šalininkai. Jie žmonės, praradę šeimos narius būtent dėl vakcinų“, – sakė žmonos netekęs vyras.
Jo teigimu, buvo oficialiai nustatyta, kad jo žmona L. Shaw mirė dėl „AstraZenecos“ vakcinos sukeltų komplikacijų.
Pripažinta klaida?
Į teismą „AstraZenecą“ padavęs vyras patikino, jog viešindamas istorijas siekia, jog farmacijos įmonė prisiimtų atsakomybę. „Siekiame bent tam tikro pripažinimo, jog mirtys buvo sukeltos būtent dėl vakcinų. Be to, visi skundai nėra susiję su finansinėmis kompensacijomis. Jokia pinigų suma nesugrąžins žmonos“, – nuogąstavo G. Eve'as.
Teisinių veiksmų prieš „AstraZenecą“ buvo imtasi pagal 1987 m. Vartotojų apsaugos įstatymą. Ieškovai siekia, jog farmacijos milžinė pripažintų, kad vakcinos nebuvo saugios ir itin kokybiškos. Pastarieji taip pat reikalauja išmokų, nustatytų pagal Vyriausybės vakcinų žalos atlyginimo schemą.
Remiantis naujausiais duomenimis, jei asmuo dėl tam tikrų ligų tampa neįgalus, jo artimieji turi teisę į vienkartinę neapmokestinamą 120 tūkst. svarų sterlingų išmoką. Vis dėlto už patirtą žalą dėl skiepų kompensacija nėra taikoma.
Kaltinimus neigia
„AstraZenecos“ atstovas, susipažinęs su pateiktais ieškiniais, nurodė, jog gaminamos vakcinos – saugios. „Visos JK naudojamos vakcinos buvo išsamiai kliniškai ištirtos. Dėl to atitinka vyriausybės reguliavimo institucijos nustatytus griežtus saugumo, veiksmingumo ir kokybės standartus. Pacientų sauga – svarbiausias prioritetas“, – tvirtino „AstraZenecos“ atstovas spaudai ir pridūrė, jog farmacijos milžinė gamybą vykdo pagal nustatytus aukščiausius standartus.
„Vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra taiko aiškius ir griežtus standartus, užtikrinančius saugų visų vaistų, įskaitant vakcinas, vartojimą. Todėl užjaučiame visus, kuriems teko patirti sveikatos sutrikimų“, – paskelbė „AstraZeneca“.