Daugelis Jungtinės Karalystės (JK) namų ūkių ir įmonių susiduria su kylančiomis kainomis, tačiau ne visiems tai – tragedija. Apie tai rašo BBC.com.
Per keturis dešimtmečius sparčiausiai išaugusios pragyvenimo išlaidos parodė, jog gyventojai turi išleisti bent 110 svarų sterlingų, kad galėtų įsigyti tai, už ką praėjusiais mokėjo 100 svarų sterlingų.
Vis dėlto kai kurių pramonės šakų infliacija yra naudinga. Todėl dabar užsiimantys naftos gręžimu, kviečių prekyba ar puikaus vyno pardavimu gali uždirbti didžiules sumas pinigų.
Energetikos milžinai
Pastaraisiais mėnesiais iškastinį kurą išgaunančios ir perdirbančios įmonės dėl rekordinio pelno pateko į pirmuosius laikraščių puslapius. Tarptautinėse rinkose didmeninės dujų kainos smarkiai išaugo, o naftos vertė dėl didėjančios paklausos ir Rusijos invazijos į Ukrainą svyravo nuo 100 JAV dolerių už barelį.
Balandžio–birželio mėnesiais Saudo Arabijos „Aramco“ gavo rekordinį pelną ir uždirbo 6,9 mlrd. svarų sterlingų. Tuo pat metu „Shell“ viršijo „Aramco“ rodiklius. Kompanijos pelnas visame pasaulyje siekė 9 mlrd. svarų sterlingų.
Pelnas auga ir JK įmonėms. Privataus kapitalo remiama „Neptune Energy“, išgaunanti apie 12 proc. šalies dujų, per metus padvigubino savo pelną. Todėl kompanijos savininkai gavo 1 mlrd. dolerių dividendų.
Nuo šiol visoms minėtoms bendrovėms teks valstybei sumokėti 25 proc. pelno mokestį, kuris bus skirtas namų ūkiams padengti didėjančias sąskaitas. Visgi daugumai energetikos milžinių gavyba šalies viduje – tik nedidelė veiklos dalis. Pavyzdžiui, JK yra išgaunama tik dešimtadalis visos „British Petroleum“ (BP) naftos ir dujų.
Kalnakasiai
Valstybėms ieškant alternatyvų rusiškoms dujoms, vis labiau populiarėja akmens anglies naudojimas. Deja, kasyba atsiperka tik toms įmonėms, kurios specializuojasi nešvariausio iškastinio kuro srityje.
Anot bendrovės „Glencore“, išaugusios rekordinės šiluminės anglies kainos buvo naudingos verslui. Dar per 2022 m. pirmąjį pusmetį įmonės pelnas padvigubėjo ir viršijo 15 mlrd. svarų sterlingų. Daugelis jos konkurentų atsitraukė nuo akmens anglies, tačiau „Glencore“ patikino, kad kai kuriose šalyse tai bus svarbus išteklius pereinant prie ekologiškesnių energijos gamybos formų.
Baiminantis, jog šią žiemą gali sutrikti dujų tiekimas iš Rusijos į Europą, JK vyriausybė paprašė energetikos įmonių atidėti šalies anglimi kūrenamų elektrinių uždarymą.
Vokietijos komunalinių paslaugų bendrovė „Uniper“ pirmadienį pranešė, kad dėl to, jog Rusija sustabdė dujotiekio srautus, toliau rinkai elektros energiją gamins anglimis kūrenama elektrinė „Heyden 4“.
Prekybininkai maistu
„Archer Daniels Midland“ (ADM), „Bunge“, „Cargill“ ir „Louis Dreyfus“ nėra visiems gerai žinomi vardai, tačiau jų produktai gausiai papuošia pietų lėkštes visame pasaulyje. Be to, visos minėtos įmonės yra dominuojančios prekiautojos maisto prekėmis, ypač grūdais.
Pasaulinių sukrėtimų metu gali atlikti svarbų vaidmenį rinkoje tiekiant produktus ten, kur jų reikia labiausiai. Pavyzdžiui, šalims, kurios negauna kviečių dėl karo Ukrainoje.
Dėl Rusijos agresijos Ukrainoje šiuo metu kviečių kainos yra pakilusios per 25 proc. palyginti su praėjusiais metais. Taip pat brangsta ir kiti produktai.
ADM pranešė, jog įmonės paskutiniojo ketvirčio pelnas padidėjo 60 proc. Privačios bendrovės „Cargill“ pajamos per pastaruosius finansinius metus padidėjo 23 proc. ir pasiekė rekordinį 165 mlrd. pelną. JK įmonė 0,1 proc. pelno dalį skyrė humanitarinei pagalbai ir kitiems geriems darbams.
Laivybos bendrovės
Prasidėjusi pandemija laikinai sutrikdė ekonomiką ir įvairias tiekimo grandines, tačiau paskatino laivybos vystymąsi.
Krovininių laivų gabenimo tarifai išaugo ir išliko aukšti, nes prasidėjus COVID-19 pandemijai vartojimo prekių paklausa išaugo. Dėl pandemijos metu taikytų apribojimų uostai buvo perpildyti, o nauji laivų statybos projektai sustabdyti.
Konsultacinės bendrovės „Drewry“ duomenimis, iki 2022 m. pabaigos konteinerių gabenimo pramonė užsidirbs pusę trilijono dolerių pelno. Antroji pagal dydį pasaulyje konteinerių gabenimo laivais grupė AP „Møller-Maersk“ dėl užsitęsusių sutrikimų uostuose šiemet jau trečią kartą padidino metinį pelną.
Prabangių laikrodžių ir gero vyno pardavėjai
Žmonėms, turintiems grynųjų pinigų, dėl sparčiai augančios infliacijos, palyginti mažų palūkanų normų ir silpno ekonomikos augimo gali būti sunku gauti deramą įprastų investicijų grąžą.
Todėl jie kreipiasi kitur. Bendrovės „Knight Frank“ brokeriai pranešė, jog praėjusiais metais investicijos į puikų vyną ir prabangius laikrodžius išaugo 16 proc., į meno kūrinius – 13 proc. ir į viskį bei monetas – 19 proc.
Investuotojai rizikavo kolekciniais daiktais, nes tikėjosi, kad jų vertė pralenks infliaciją. Didžiausias pasaulyje prekiautojas geru vynu „Bordeaux Index“ pranešė, jog per metus jų pardavimai padidėjo 37 proc.