Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, naujoji COVID-19 atmaina, pavadinta „Kraken“, – bene užkrečiamiausia viruso forma. Apie tai rašo Dailymail.co.uk.
Atmainų daugėja
Omikron atmaina, oficialiai pavadinta XBB.1.5, jau įsitvirtino JAV. Manoma, jog šalyje maždaug 70 proc. naujų COVID-19 infekcijų kilmė yra susijusi su naujausia viruso atmaina. Šiuo metu „Kraken“ atmaina itin aktyviai plinta Jungtinėje Karalystėje. Tai rodo, jog viruso porūšis turi daugiau plitimo pranašumų palyginti su ankstesnėmis atmainomis.
Ekspertų teigimu, XBB.1.5 atmaina žmonėms pasireiškia taip pat lengvai kaip ir jo pirmtakas omikron ar kt. Tačiau labiausiai susirūpinimą kelia spartus viruso atmainos plitimas JAV.
Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje PSO skyriaus, atsakingo už COVID-19, vykdomoji vadovė dr. Maria Van Kerkhove patikino, jog yra sunerimusi dėl dabartinės situacijos. „Esame susirūpinę dėl šio viruso plitimo masto. Kai kuriose Europos šalyse, o labiausiai JAV šiaurės rytuose XBB.1.5 pakeitė itin iki šiol plitusias viruso atmainas. Mums nerimą kelia tai, kaip juo yra užkrečiama. Be to, kuo daugiau minėta atmaina cirkuliuoja, tuo daugiau galimybių jai mutuoti“, – aiškino M. Van Kerhove.
Atvejai – beveik visoje Europoje
Remiantis GISAID ir CoVariants.org pateikta statistika, JK per dvi savaites (iki sausio 2 d.) XBB.1.5 sukėlė kiek mažiau nei 8 proc. nustatytų COVID-19 atvejų.
Tačiau JK vieno didžiausių COVID-19 tyrimų centrų „Wellcome Trust Sanger Institute Morgan Building“ duomenimis, XBB.1.5 sudaro iki pusės visų COVID-19 atvejų labiausiai nukentėjusiuose regionuose. Instituto atlikti tyrimai rodo, jog 50 proc. praėjusios savaitės atvejų lėmė būtent „Kraken“ išplitimas.
Varviko universiteto virusologas profesorius Lawrence'as Youngas portalui Dailymail.co.uk teigė, jog naujausios viruso atmainos atsiradimas – įspėjamasis signalas visiems. „XBB.1.5 atmaina yra itin užkrečiama. Dėl jos protrūkio Niujorke padaugėjo vyresnio amžiaus žmonių hospitalizacijų“, – aiškino virusologas.
Atspari ir baisiausia atmaina
Palyginti su ankstesnėmis viruso formomis, XBB.1.5 baltymuose atsirado 14 naujų mutacijų, lėmusių naujausių atmainų atsparumą antikūnams. Tai reiškia, kad skiepyti ar anksčiau užsikrėtę žmonės gali būti jautresni šiuo metu siaučiančiai infekcijai, tačiau sirgti nesunkiai.
Vis dėlto PSO nerimauja, jog XBB.1.5 atsparumas antikūnams gali lemti naujos dar pavojingesnės viruso atmainos atsiradimą. Mokslininkų teigimu, kuo daugiau užsikrėtimo atvejų, tuo daugiau galimybių virusui mutuoti ir evoliucionuoti.
Be to, kai kurie laboratoriniai tyrimai parodė, jog XBB.1.5 viruso forma gali tapti atspari skiepų sukeltam imunitetui.
„Nežinome, kaip ši atmaina paveiks JK populiaciją, kurią anksčiau alino omikron bei kitos virusų formos. Taigi, jei vakcinos ir neveiks tobulai, žmonių imunitetas greičiausiai išliks“, – nuogąstavo virusologas L. Youngas.