Lietuvos valdžioje – nauja drama: prezidentūra Seimui pateikė Gitano Nausėdos vyriausiosios patarėjos Irenos Segalovičienės kandidatūrą į valstybės kontrolieriaus postą. Iš karto kilo du klausimai: kaipgi su atšalimo laikotarpiu, apie kurį taip mėgo kalbėti G. Nausėda. Saviems atšalti nereikia? Kitas dalykas – ne per daug savų žmonių prezidentas kiša į įvairias institucijas?
G. Nausėdai dabar prikišamai primenama – kai buvę ministrai Raimundas Karoblis ir Linas Linkevičius galėjo būti paskirti ambasadoriais, prezidentas to nedarė, esą reikalingas atšalimo laikotarpis. Tačiau kai buvęs patarėjas Kęstutis Budrys iškart tapo užsienio reikalų ministru, šio atšalimo kažkaip nereikėjo. Dvigubi standartai, kai saviems jokie reikalavimai negalioja?
Seimo opozicijai neramu ir dėl to, kad G. Nausėda į svarbius postus bando susodinti savo žmones. Pavyzdžiui, LRT tarybos vadovu tapo prezidentui prijaučiantis Mindaugas Jurkynas, dabar į valstybės kontrolierius siūloma I. Segalovičienė – esą taip einama Lenkijos ir Vengrijos pramintu taku, kai svarbūs ir lojalūs asmenys sodinami į galios taškus.
Buvusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad ją stebina keli dalykai – kaip staigiai ir netikėtai buvo pateikta I. Segalovičienės kandidatūra ir jau pasikartojantis dėsningumas. „Jei tai būtų vienas atvejis toks, išskirtinis atvejis, būtų galima dar apie tai vienaip diskutuoti, tačiau tai jau tampa sistema arba greičiau taisykle – prezidentas iš savo artimos komandos, iš savo artimiausių patarėjų rato jau ne pirmą kartą siūlo žmones į labai svarbias, kertines pozicijas“, – sako politikė.
Anot V. Čmilytės-Nielsen, kadangi Valstybės kontrolė kontroliuoja kitas valstybės institucijas, jai itin svarbus politinis neutralumas, nešališkumas. Bet, kai Valstybės kontrolei vadovauti siūloma prezidento patarėja, jau kyla klausimų, ar pastarasis asmuo tikrai bus nešališkas. „Tai pavojinga demokratijai, tai nėra demokratijos sveikatos požymis“, – pastebi Seimo narė.
VDU docentas, politologas Ignas Kalpokas sako, kad situacija Lietuvoje darosi labai įdomi – kai LRT tarybos vadovu tapo prezidento žmogus M. Jurkynas, o valstybės kontroliere gali tapti I. Segalovičienė, nacionalinis transliuotojas gali pradėti bijoti kelti nepatogius G. Nausėdai klausimus arba apskritai taps palankus prezidentui.
Kitas dalykas, anot I. Kalpoko, keliantis nerimą – panašu, kad G. Nausėda į svarbius postus siūlo asmenis, vargiai turinčius tam kompetencijos. „Vienintelis paaiškinimas yra, kad vienintelis kokybės kriterijus yra ne kompetencija, o lojalumas“, – sako I. Kalpokas.
Visą pokalbį su V. Čmilyte-Nielsen ir I. Kalpoku žiūrėkite laidoje „Alfa taškas“.