Karą Ukrainoje stebintys ir analizuojantys „Visuomenės informacinio saugumo agentūros“ įkūrėjai, specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas seka veiksmus mūšio lauke ir šalia jo, juos analizuoja ir pateikia savo įžvalgas. Su jomis gali susipažinti ir Alfa.lt skaitytojai.
RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 07 20
Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos gynėjai išlaisvino daugiau kaip tūkstantį Ukrainos miestų ir kaimų, Atlanto tarybos diskusijoje pareiškė gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. Dar daugiau nei 2500 mažų kaimų ir miestelių bus išvaduota. Reznikovo įsitikinimu, Rusija sės prie derybų stalo tik po triuškinančio smūgio mūšio lauke. Kaip greitai Ukrainos teritorija bus išvaduota nuo rusofašistų, priklauso nuo to, kokiu tempu iš Vakarų bus gaunami ginklai ir amunicija.
Panašu, jog Vokietijos kancleris nenori triuškinančio Rusijos pralaimėjimo. Kyjivo teigimu, Olafas Scholzas sumažino karinę pagalbą Ukrainai, nors žadėjo ją padidinti. Federalinė vyriausybė paskelbė atnaujintą Ukrainai skirtų ginklų sąrašą. Teigiama, kad per pastarąsias tris savaites Ukraina iš Vokietijos gavo dvi siuntas: 42 000 vienetų maisto paketų ir 102 šarvuočius. Pastarąjį kartą, tai yra birželio 21 d., į Ukrainą atvyko septynios vokiškos savaeigės haubicos, dar 5000 šalmų, kovos su bepiločiais orlaiviais įranga, atsarginės transporto priemonių dalys. Nuo kovo 30 d. iki birželio vidurio, kada vyko mūšiai dėl Severodonceko ir Lysyčansko, Vokietija Ukrainai atgabeno mažiausiai įrangos.
Vokietijos opozicija kanclerio veiksmus, kai žodžiai skiriasi nuo darbų, vadina gėdingais. Mums šie Vokietijos kanclerio veiksmai atsiduoda Kremliaus kvapeliu.
Ursula Von Der Leyen iš Azerbaidžano grįžo ne tuščiomis. Europos Sąjunga pasirašė naują susitarimą dėl dujų, pagal kurį iki 2027 m. gamtinių dujų importas padvigubės ir sieks 20 mlrd. kubinių metrų per metus.
Putinas atvyko į Iraną. Užsienio žiniasklaida pastebi, kad nuo invazijos pradžios Putinas pirmą kartą lankosi ne Sovietų Sąjungos šalių teritorijoje. Putleris susitiko su Irano prezidentu Ebrahimu Raisi, Irano aukščiausiuoju vadovu ajatola Ali Khamenei ir Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu. Diktatoriai derino Sirijos karo, Ukrainos ir grūdų tiekimo reikalus. Rusija ir Iranas sudarė preliminarų susitarimą dėl naftos ir dujų projektų plėtojimo už 40 mlrd. JAV dolerių. Iranui priklauso didžiausios gamtinių dujų atsargos, lenkiančios Rusiją.
Putinas savo draugeliui Erdoganui pareiškė, kad būtina atšaukti Rusijai taikomas sankcijas, kurios trukdo grūdų eksportui. Putleris pasirengęs eksportuoti 30 mln. tonų grūdų ir maisto produktų bei 50 mln. tonų trąšų. Vagis ir teroristas ieško advokatų kruvinų ir juodų darbų tęsimui.
Įdomiausia, kad NATO šalies vadovas su kitais dviem diktatoriais tariasi dėl vogtų grūdų eksporto, net neįtraukdamas Ukrainos, tarsi jos nebūtų. Mes šaipomės iš realpolitik ir tęsiamų sandorių su teroristų valdoma Rusija, bet tuo pat metu apsimetame, kad Turkija su diktatoriumi priešakyje, spaudžiančiu ranką karo nusikaltėliui ir parceliuojančiu Ukrainos turtą, yra mūsų sąjungininkė.
Ar čia pasaulis iškrypo, ar čia mes kažko nebesuprantam ir mus reikia išmesti į moralinių vertybių šiukšlyną, kuriame jau seniai pūva teisingumas, tiesa ir savigarba?
Kremlius praneša, kad Rusijos dujotiekio „Nord Stream 1“ dujų srautas bus atnaujintas laiku, tačiau sumažinta jo apimtis. „Streamas“ jau išbandytas ir bus paleistas ketvirtadienį. Prasidės, tiksliau, tęsis, Europos šantažas kruvina rusiška smarve.
Nepaisydama „gerų žinių“, Europa ruošiasi visiškam Rusijos dujų srautų nutraukimui, kas tikrai džiugina.
Per ateinančius dvejus metus ketinama pradėti tiesti Rusijos ir Kinijos dujotiekį, kurios ilgis sieks 2600 km. Tikimasi, kad jis bus pradėtas eksploatuoti 2030 m., kas mus – iš dalies – taip pat džiugina.
Prancūzija siunčia daugiau „Cezar“ patrankų į Ukrainą: papildomos šešios prancūzų gamybos „Cezar“ artilerijos sistemos, kurias prezidentas Emmanuelis Macronas birželį pažadėjo Ukrainai, jau pakeliui į Ukrainą. Dvylika „Cezarių“, garsėjančių savo tikslumu ir mobilumu, jau „darbuojasi“ fronto linijoje.
Jungtinės Karalystės žmonės dėl sparčiai augančių maisto ir energijos kainų susiduria su didžiausiu darbo užmokesčio sumažėjimu per daugiau nei du dešimtmečius. Realusis darbo užmokestis, apskaičiuotas atsižvelgiant į infliaciją, nuo kovo iki gegužės mėnesio, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 2,8 proc. Gegužės mėnesį kainos Jungtinėje Karalystėje pasiekė aukščiausią lygį per 40 metų.
Dėl to britai gali „dėkoti“ Rusijai, po kurios (ir Baltarusijos) invazijos į Ukrainą, įsisuko infliacijos karuselė. Maisto produktų infliacija pasiekė 10 proc. ir britai maistui bei būtiniausioms prekėms papildomai išleis maždaug 454 svarus, o išaugusios sąskaitos už energiją milijonams namų ūkių nuo spalio mėnesio viršys 3000 svarų per metus. Tačiau Borisas kaipmat pažadėjo 400 svarų sterlingų subsidijas vienai šeimai, kas padėtų milijonams žmonių apmokėti sąskaitas už energiją.
Neverkit. Mokykitės iš lietuvių, kurie neišgyvena dėl vienos didžiausių infliacijų tarp ES šalių.
Sirija nutraukė diplomatinius ryšius su Ukraina atsakydama į jos ankstesnį tokį pat žingsnį birželio mėnesį dėl to, kad Sirija pripažino kažkokios liaudies Donecke ir Luhanske respublikas.
Baisu, labai labai.
Operacinis lygmuo
Okupantai daugiausia pastangų deda bandydami žengti Siversko ir Bachmuto kryptimis. Donbaso vakaruose rusai skubiai tvirtina pozicijas, kaip spėjama, laukdami ukrainiečių kontrpuolimo.
JAV įspėja Ukrainą, kad Rusija skuba aneksuoti užgrobtas teritorijas. Tai, mūsų įsitikinimu, daroma tam, kad okupuotų teritorijų vadavimas būtų traktuojamas kaip agresija prieš Rusijos Federaciją.
Ukrainos pajėgos smogė ir smarkiai apgadino Antonovskio tiltą, kuris yra labai svarbus rusofašistams pietų Ukrainoje aprūpinti, pranešė regiono pareigūnas. Maskvos remiamos laikinosios Rusijos kontroliuojamos pietinės Chersono srities administracijos vadovo pavaduotojas Kirilas Stremousovas sakė, kad Ukrainos kariuomenė 11 kartų raketomis smogė į tiltą per Dnipro upę.
Taktinis lygmuo
Prie Charkivo užfiksuoti 7 sprogimai.
Driskiai iš haubicų ir gradų apšaudė Huliaipolę. Sunaikinta civilinė infrastruktūra, pranešama, jog yra aukų.
Dnipro, Charkivo, Zaporižios, kituose Donecko srities miestuose šįryt gaudžia oro pavojaus sirenos.
Charkivo rajone, pliekdami iš artilerijos, rusai apgadino mažiausiai 11 gyvenviečių.
Ukrainos priešlėktuvinė gynyba virš Chersono srities numušė rusų naikintuvą Su-35.
Avdijivkos, Kramatorsko, Siversko kryptimi nesiliauja artilerijos lietus. Intensyviausia ugnis – Bachmuto kryptimi.
Okupantai vykdo intensyvią žvalgybą bepilotėmis skraidyklėmis Pietų Buho kryptimi.
Juodosios jūros vandenyse dreifuoja trys sparnuotųjų raketų „Kalibr“ nešėjai.
Ukrainos kariuomenė praneša, kad Rusijos Federacijos Šiaurės laivyno vadovybė imasi prevencinių priemonių dėl labai žemo karinės drausmės lygio kariniuose daliniuose. Kariai girtuokliauja, atsisako vykdyti vadų įsakymus. Kituose driskių daliniuose suirutė dėl šaudmenų, maisto ir vandens stygiaus.
Rusai giriasi suardę logistikos grandines, kuriomis Vakarai tiekia paramą ginkluote. Rusų žvalgyba esą raportuoja savo karo nusikaltimų vadams, kad ukrainiečiams trūksta amunicijos HIMARS ir kitoms artilerijos sistemoms.
Vakar okupantai skindamiesi kelią beatodairiška ugnimi prasiveržė link Pokrovske kaimo, maždaug 9,5 km į rytus nuo Bachmuto centro.
Naujoji Belgijos užsienio reikalų ministrė Adža Liabib 2021 m. liepą lankėsi okupuotame Kryme. Apie tai, kad Liabib, tuometinė televizijos laidų vedėja ir žurnalistė, buvo okupuoto pusiasalio teritorijoje, liudija jos pačios ir kitų asmenų įrašai socialiniuose tinkluose, taip pat komentarai televizijos laidose.