Aktualijos | Pasaulis | 6 min.

Kodėl tankai svarbūs ir XXI a. mūšio lauke?

Alfa.lt
2023 m. sausio 23 d. 10:55
JAV tankai „M1 Abrams“. . | Erikas Ovčarenko/BNS

Rusijos agresija Ukrainoje parodė, kad gandai apie tankų mirtį gerokai perdėti, rašo Politico.eu.

Pirmaisiais XXI a. metais kariniai planuotojai svarstė neįsivaizduojamą dalyką: ar tankai tampa nebereikalingi? Ateities ginklais buvo laikomi bepiločiai orlaiviai, kibernetinis karas ir kitos naujos technologijos. Dar 2020 m. kai kurie gynybos vadovai manė, kad Didžioji Britanija turėtų iš viso nurašyti savo tankus.

Tačiau 2023 m. pradžioje Ukrainai rengiantis lemiamam pavasario puolimui prieš Rusiją, kuris gali būti lemiamas kovoje dėl išlikimo, Kyjivas vėl rengiasi atsigręžti į tradicinę XX a. sausumos kariuomenės techniką.

Ukrainos kariuomenės vadai kitam karo etapui nori turėti šimtus vakarietiškų tankų, kad galėtų pasipriešinti Maskvos pajėgoms ir pralaužti apkasų ir įtvirtinimų linijas Luhansko ir Zaporožės regionuose.

Po kelis mėnesius trukusio vilkinimo NATO sąjungininkės pradeda suvokti šios strategijos išmintį: JAV, Prancūzija ir Didžioji Britanija pastarosiomis savaitėmis pirmą kartą pažadėjo suteikti sunkiąją šarvuotą techniką.

Turime perimti iniciatyvą. Parama ginklais suteiks mums tokią galimybę.

Tai priminimas, kad, nepaisant visų šiuolaikinio karo pažangiųjų technologijų, vis dar svarbu tik jėga ant žemės, pažymi Politico.eu.

Pirmadienį kalbėdamas Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmuose aukšto rango konservatorių parlamento narys Bernardas Jenkinas sakė, kad Ukrainos konfliktas atskleidė tiesą apie „madingus komentatorius, smerkiančius idėją, kad šiuolaikiniai tankai yra naudingi šiuolaikiniame kare“.

„Ukraina parodė, kad šarvuočiai yra svarbūs“, – pritarė JK gynybos sekretorius Benas Wallace'as.

Kyjivas teigia, kad saujelė Vakarų sąjungininkų iki šiol skirtų šarvuotų transporto priemonių turi būti tik pradžia, ir siekia įsigyti 200–300 tankų, 600 pėstininkų šarvuočių, taip pat 500 haubicų.

„Turime perimti iniciatyvą, – sakė Andrijus Zagorodniukas, buvęs Ukrainos gynybos ministras ir Atlanto tarybos analitinio centro bendradarbis. – Parama ginklais suteiks mums tokią galimybę.“

Ukrainos kariuomenė jau naudoja sovietinių laikų tankus, kuriuos padovanojo Rytų Europos sąjungininkai arba kurie buvo perimti iš Rusijos okupantų. Tačiau vakarietiški modeliai, kurių trokšta ukrainiečiai, suteiktų galimybę iš esmės pakeisti pajėgumus prieš galimą karo veiksmų eskalavimą pavasarį.

„Puolimo kare svarbiausia yra mobilumas, – Politico.eu sakė diplomatas iš vienos ES šalies, svarstančios galimybę padovanoti keletą modernių kovinių tankų Ukrainai. – Jei Ukraina turi kokių nors galimybių pereiti į puolimą, jiems reikia mobilumo su sunkiąja ginkluote – neužtenka turėti tik karinės klasės „Land Rover“ ar šarvuotų patrulinių mašinų. Jiems reikia kažko, kas iš tikrųjų galėtų sunaikinti rusų tankus per atstumą.“

Ukrainai bus sunku surengti antrą kontrpuolimą be didesnių pajėgų.

Ekspertai teigia, kad dėl plokščios Ukrainos teritorijos ji yra ideali vieta tankams, o Kyjivui tankų reikia, kad galėtų atkovoti įtvirtintas pozicijas svarbiausiose fronto linijose.

„Ukrainai bus sunku surengti antrą kontrpuolimą be didesnių pajėgų“, – Politico.eu sakė Jungtinės Karalystės Voriko universiteto karo studijų profesorius Anthony Kingas.

Ukrainos pareigūnai baiminasi, kad JAV raketų sistemos HIMARS, kurios praėjusį rudenį per kontrpuolimo operacijas nuniokojo Rusijos pajėgas, šį kartą bus ne tokios veiksmingos, nes priešas, norėdamas išvengti smūgių, perkėlė rezervus toliau, todėl tankų prireiks labiau nei anksčiau.

A. Kingas įspėjo, kad šiais metais gali pradėti strigti HIMARS skirtų raketų tiekimo mastas.

„Iš visko sprendžiant, jie nebeturės tokio kiekio tolimojo nuotolio tiksliosios artilerijos, – sakė A. Kingas. – Taigi, norint kompensuoti šį skirtumą, reikia didesnių artimųjų pajėgų, t. y. tankų ir kovos mašinų.“

NATO sąjungininkių derybos įsibėgėja po to, kai Prancūzija paskelbė, kad po dviejų mėnesių padovanos Kyjivui lengvuosius kovinius tankus AMX-10 RC. Britai savaitgalį patvirtino planus siųsti Ukrainai Didžiojoje Britanijoje pagamintus tankus „Challenger 2“.

Vakarų šalių vyriausybės gali sutikti su daugiau įsipareigojimų iki šį penktadienį JAV karinėje Ramšteino bazėje pietvakarių Vokietijoje vyksiančio sąjungininkų šalių gynybos ministrų susitikimo.

ES valstybės narės iš Baltijos ir Vidurio Europos regionų tikisi, kad tokie įsipareigojimai paspaus Berlyną, kad ši leistų kitoms šalims eksportuoti Vokietijoje pagamintus tankus „Leopard 2“ į Ukrainą.

„Ukrainiečiai neketina itin nerimauti dėl to, iš kur jie [tankai] atkeliauja, jei tik jų bus pakankamas kiekis“, – sakė vienas Vakarų šalių pareigūnas.

Vis dėlto Ukrainos pareigūnai gerai žino, kad modeliai, kuriuos jie gali gauti iš Vakarų, labai skiriasi. JAV gaminami „M1 Abrams“ tankai turi didelį šaudymo nuotolį, tačiau karo nualintai Ukrainai kyla sunkumų dėl degalų papildymo, nes jų dideli turbininiai varikliai sunaudoja daug žibalo.

Ir nors Didžiosios Britanijos „Challenger 2“ modelis gerokai pranašesnis už šiuo metu Ukrainos pajėgų naudojamus sovietinius tankus, jie negali konkuruoti su vokiškais „Leopard 2“, kurie judėdami gali pataikyti į šaldytuvo dydžio taikinį 3 kilometrų atstumu. Jie varomi dyzelinu, kurio lengviau gauti nei žibalo.

Vokietijos pareigūnai teigia, kad galutinis sprendimas dėl „Leopard 2“ tankų siuntimo labai priklausys nuo to, ką nuspręs daryti JAV, ir tvirtina, kad sąjungininkams reikia tinkamo plano, kaip apmokyti Ukrainos pajėgas juos eksploatuoti ir prižiūrėti. Tai padaryti būtų lengviau, jei dalyvautų kelios šalys.

Lenkija ir Suomija išreiškė norą siųsti „Leopard 2“ tankus, tačiau turi sulaukti Vokietijos žalios šviesos. Helsinkis praėjusią savaitę leido suprasti, kad galėtų atsiųsti nedidelį kiekį, jei kitos šalys sutiktų laikytis kolektyvinio požiūrio.

Kuo greičiau pradėsime mokymus, tuo daugiau laiko sutaupysime, nes kaip iki šiol anksčiau ar vėliau bet kokio tipo ginkluotę, kurios prašėme, gaudavome.

Pasak dviejų kitų ES šalių diplomatų, Berlynas taip pat gali padovanoti keletą senesnių „Leopard 1“ tankų, kurie pirmą kartą buvo pradėti naudoti 1965 m. ir šiuo metu yra sandėliuose.

Visos šalys savo tankus planuoja pristatyti pamažu, kad būtų išspręstas poreikis apmokyti Ukrainos pajėgas jais naudotis ir sukurti techninei priežiūrai reikalingas tiekimo grandines.

Ukrainos gynybos ministro Oleksijaus Reznikovo patarėjas Jurijus Sakas teigė, kad Ukrainos kariai galėtų būti pasirengę eksploatuoti vakarietiškus tankus „ne po kelių mėnesių, o po kelių savaičių“, ir paragino sąjungininkus nedelsiant pradėti mokyti Ukrainos karius naudotis įvairia galima nauja įranga.

„Kuo greičiau pradėsime mokymus, tuo daugiau laiko sutaupysime, nes kaip iki šiol anksčiau ar vėliau bet kokio tipo ginkluotę, kurios prašėme, gaudavome“, – sakė jis.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (1)
nnPrieš 805 d.
nnn
 +55
Jūsų vardas
Jūsų nuomonė
 .

Europos gynyba: protestai rodo, kad europiečiams vis dar reikia įrodyti pavojų
Pasaulis | 4 min.
Rusų kariai šiurpina Rusijos ligonines: banditizmas, prostitutės ir net granatos
Pasaulis | 3 min.
NATO žvalgyba: Rusija jau neteko 900 tūkst. karių
Pasaulis | 3 min.
Drambliai NATO susitikime: nuo Aljanso ateities iki Grenlandijos
Politika | 5 min.
JAV parengė „bombą“ Kremliui
Pasaulis | 3 min.
Kaip V. Putinas manipuliuoja D. Trumpu
Pasaulis | 9 min.
Kas valdo V. Putiną?
Pasaulis | 4 min.
V. Putino ideologas: D. Trumpo Amerika ir V. Putino Rusija turi daug bendro
Pasaulis | 3 min.
JAV padėjo nuskandinti „Maskvą“? Amerikiečių ir ukrainiečių slaptas bendradarbiavimas
Pasaulis | 3 min.
Kaip Lenkija ruošiasi karui: pasiūlė apmokymus ir Holivudo žvaigždei
Pasaulis | 6 min.
V. Zelenskis apie V. Putiną: jis netrukus mirs, tai faktas, ir viskas baigsis
Pasaulis | 2 min.
Šiaurės Korėja į karą su Ukraina siunčia perbėgėlius ir ne tik: jau grįžta traukiniai su jų lavonais
Pasaulis | 3 min.
Karma pasivijo: net trys rusų propagandistai iškeliavo pas Kobzoną
Pasaulis | 2 min.
Europos pajėgos Ukrainoje – tai politinis teatras?
Pasaulis | 3 min.
Kodėl V. Zelenskis nedėvi kostiumo?
Mada ir grožis | 5 min.
V. Putino derybų taktika: laikas mūsų pusėje
Pasaulis | 5 min.
Iš Briuselio – nelabai įkvepiančios naujienos Ukrainai
Politika | 4 min.
Ką apie taikos derybas mano Ukrainos kariai fronte?
Pasaulis | 4 min.
Kursko operacija baigta – rusai graužiasi nagus: kas pavogė katilą?
Pasaulis | 4 min.
Derybos dėl taikos: ryškėja Kremliaus taktika ir ambicijos
Pasaulis | 4 min.