Aktualijos | Pasaulis | 4 min.

„Etsy“ tapo sąmokslo teorijų apie prekybą vaikais taikiniu

ELTA
2023 m. gruodžio 22 d. 09:02
„Etsy“ internetinė parduotuvė tapo sąmokslo teorijų auka. | YouTube

Sąmokslo teorijų kūrėjai, tikintys, jog egzistuoja slapta prekyba vaikais užsiimanti žmonių grupė, nusitaikė į dar vieną internetinę parduotuvę – „Etsy“, kurioje galima nusipirkti rankų darbo gaminių.

Socialinių tinklų vartotojai atkreipė dėmesį į, jų pačių žodžiais tariant, „įtartinus skelbimus“ parduotuvės „Etsy“ svetainėje, tarp kurių – parsisiųsdinami picos vaizdai, kurių kaina siekia tūkstančius JAV dolerių, teigdami, jog tai yra įrodymai, kad platforma prekiauja vaikais tvirkinti.

„Daugiau neleiskite jiems jumis manipuliuoti ir aiškinti, kad yra ne taip“, – teigė vienas sąmokslo teorijos „QAnon“ rėmėjas, intensyvios šventinės prekybos metu socialiniame tinkle “X“ (buvęs tviteris) pasidalinęs svetainės ekrano vaizdais.

Gandų pagrindas – jau seniai paneigta „picageito“ (angl. Pizzagate) sąmokslo teorija, pagal kurią vienas Vašingtone esantis picos restoranas melagingai siejamas su slapta prekybos vaikais seksualinio išnaudojimo tikslais organizacija, kuriai neva priklauso ir keletas aukštas pareigas einančių JAV demokratų partijos atstovų.

Ši teorija savo kulminaciją pasiekė 2016 m., kai vienas Šiaurės Karolinos gyventojas minėtame restorane pradėjo šaudyti, vėliau paaiškinęs, jog norėjęs ištirti menamus nusikaltimus. Laimei, per apšaudymą niekas nenukentėjo, o vyriškis buvo suimtas ir nuteistas kelerius metus kalėti.

„Etsy“ naujienų agentūrai AFP atsiuntė pareiškimą, kuriame neigia kaltinimus dėl prekybos vaikais. Bendrovė nurodė neradusi jokių pavojaus vaikų saugumui įrodymų, tačiau su pica susijusius įrašus pašalino, nes jie neatrodė pagrįsti.

Panaši melaginga teorija atsirado ir 2020 m., kuomet internetinė parduotuvė „Wayfair“ buvo apkaltinta tuo, kad, prisidengdama baldų prekyba, iš tiesų verčiasi prekyba žmonėmis seksualinio išnaudojimo tikslais. Tuomet socialinių tinklų vartotojai taip pat dalinosi ekrano vaizdais su prekėmis, parduodamomis už kosmines kainas.

Nebuvo surinkta jokių įrodymų, leidžiančių susieti kurią nors iš šių parduotuvių su prekyba žmonėmis, tačiau šiuos kaltinimus pasičiupo pagrindo neturinčios sąmokslo teorijos „QAnon“ rėmėjai. Jiems plisti padėjo ir tokie visuomenės veikėjai, kaip apžvalgininkė Liz Crokin ir buvęs JAV nacionalinio saugumo patarėjas Michaelas Flynnas.

„Kadaise būdavo taip, kad sąmokslo teorijos kaip ir išmirdavo su jais skleidusiais fanatikais. Socialiniai tinklai tiesiog sustiprina ir paspartina jų sklaidos procesą“, – kalbėjo Montklero valstybinio universiteto ryšių su visuomene docentas ir ekstremistų grupuočių ekspertas Bondas Bentonas.

„Taip mąstydami, atsiduriame tikrai pavojingoje padėtyje, kurioje aš kaip ir galėčiau pateisinti smurtą prieš žmones, kurie man nepatinka.“

E. Musko veiksnys

Pareiškimai dėl parduotuvės „Etsy“ pasirodė netrukus po to, kai internete vėl imta domėtis prekybos vaikais teorijomis, kurias iš dalies pakurstė ir pats Elonas Muskas.

„Picageitas egzistuoja“, – rašoma meme, kuriuo socialinio tinklo “X“ savininkas pasidalino lapkričio gale.

Floridos universiteto teisės profesorius ir sąmokslo teorijų ekspertas Mike‘as Fensteris paaiškino, kad nuomonių formuotojai neretai pasičiumpa su sąmokslo teorija „QAnon“ susijusias pasakas, kad socialiniuose tinkluose surinktų daugiau patiktukų ir pritrauktų daugiau sekėjų.

B. Bentono teigimu, ryšys tarp E. Musko ir pareiškimų apie parduotuvę „Etsy“ yra „neginčijamas“.

Jo ir Pasaulinio prekybos žmonėmis centro direktorės Danielos Peterka-Benton atliktas tyrimas parodė, kad po E. Musko paskelbtų įrašų su „picageitu“ susijęs socialinio tinklo “X“ vartotojų aktyvumas per mėnesį išaugo daugiau nei 9 500 proc.

D. Peterka-Benton paaiškino, kad šiose sąmokslo teorijose „iškreiptai atvaizduojama tai, kas iš tiesų yra prekyba žmonėmis“ ir jos gali daryti poveikį finansavimui, politikos gairėmis ir visuomenės supratimui, dėl kurio gali nukentėti pačios aukos.

Viena iš užsitęsusio tokių pasakų gyvavimo priežasčių yra ta, kad jų skleidėjai neretai ragina kitus patiems pasidomėti atitinkamu klausimu.

„Tokie tyrimai iš tiesų nėra „savarankiški tyrimai“. Juos atliekant tiesiog jungiami taškai, kuriuos internete kruopščiai sudėliojo sąmokslo teorijų skleidėjai“, – paaiškino B. Bentonas.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (0)
RujaPrieš 66 d.
Bobai užėjo ruja. Skubiai reikia eržilo
 
netikiu nė per nago juodymąPrieš 69 d.
Kada praspyrė iš Seimo - tada madam ėmė "prisiminėti". Tai tiesiog būdas susilaukti dėmėsio, pagal principą "bloga reklama - taip pat reklama". Turėtų būti teisiama už šmeižtą ir melagingą pranešimą
 +2
bobelėPrieš 69 d.
kelia savo reitingą, atseit kokia graži esu, o iš tikro baidyklė
 +4
ArvydasPrieš 69 d.
Jei neivardini nusikaltusio tai ir nekalbek.
 +3
bet taiPrieš 69 d.
taip ir turi būti - jei jauti, kad kažkas per daug sau leidžia ir sukelia tau nemalonius jausmus - aiškiai apie tai pasakai. Jei po to viskas baigiasi - tai jau istorijos pabaiga, kam dar pasakoti viešai apie tai, kas buvo? Bet jei tai nesiliautų, tai tada, aišku, tinka visos priemonės.
 +6
RitaPrieš 69 d.
Ir kas cia taip kabinejosi prie darbo partijos grazuoles.Gal Grazulis.
 +2
Jūsų vardas
Jūsų nuomonė
 .

Krašto apsaugos ministerija už 22 mln. eurų pirks atakos katerius
Lietuva | 2 min.
Rusija „Shahed“ dronuose amerikietiškus komponentus keičia kiniškais
Pasaulis | 2 min.
Tyrimas atskleidė: beveik dešimtadaliui Lietuvos gyventojų trūksta pinigų maistui
Lietuva | 2 min.
Palangoje – karinė infrastruktūra Lietuvos ir sąjungininkų ryšių sistemai stiprinti
Lietuva | 3 min.
Žvalgybai siūloma suteikti daugiau įgaliojimų: asmenų sekimą galėtų vykdyti iki teismo leidimo
Lietuva | 2 min.
Lietuva ir Estija negavo ES finansavimo „dronų sienai“, skirtai saugoti pasienį
Politika | 2 min.
Ukraina naudoja naujus šviesolaidinius dronus ir elektroninės kovos sistemas
Pasaulis | 2 min.
Iš Lietuvos siųstose Rusijos hibridinio karo siuntose degė kosmetika ir sekso žaislai
Lietuva | 2 min.
Dronų gamintojos „RSI Europe“ vadovas: įsigyti bepiločiai turėjo tik lietuvišką pavadinimą
Lietuva | 2 min.
Dvimetę mergytę kone iki mirties sumušusį raseiniškį prokuratūra prašo įkalinti 8 metams
Teismai | 2 min.
Ukraina per naktį numušė 51 Rusijos droną
Pasaulis | 2 min.
Galimai neteisėtai dronus tiekusi įmonė sustabdė narystę gynybos pramonės asociacijoje
Lietuva | 2 min.
Princas Harry sveikina JK priežiūros tarnybos tyrimą dėl jo įkurtos labdaros grupės
Pasaulis | 3 min.
Viceministras: ES turi ieškoti būdų, kaip patenkinti kritinius Ukrainos poreikius
Politika | 2 min.
D. Šakalienė: gelbėjimo operacija dar kartą parodė, kad nelaimės mus suvienija
Vilnius | 2 min.
Teismui perduota byla dėl galimai nelegalaus sąvartyno Vilniaus rajone: žala gamtai viršija 100 mln. eurų
Teismai | 2 min.
Alfa taškas. KAM kreipėsi į prokuratūrą: auksiniai šaukštai virs auksiniais dronais?
Lietuva | 3 min.
Daugiau kaip 3 tūkst. kontrabandinių cigarečių pakelių laikiusiam vilniečiui teismas skyrė piniginę baudą
Teismai | 2 min.
Prokuratūros skundą tenkinęs teismas V. Šiliauskui nesutiko taikyti lygtinio paleidimo
Teismai | 2 min.
S. Skvernelis apie ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėto dronų įsigijimo: kiekvienas euras turi būti žiūrimas pro padidinamąjį stiklą
Politika | 2 min.