Rusija keturis žurnalistus, kurie, anot Maskvos, buvo susiję su opozicijos lyderiu Aleksejumi Navalnu, antradienį nuteisė penkerius su puse metų kalėti pataisos kolonijoje, dar sustiprinusi susidorojimą su spaudos laisve ir Kremliaus kritikais.
Rusijos valdžia A. Navalną – pagrindinį Vladimiro Putino oponentą – paskelbė „ekstremistu“ ir šis sprendimas lieka galioti nepaisant jo mirties vienoje Arkties pataisos kolonijoje 2024 metų vasario 16 dieną.
Prieš pradėdama puolimą Ukrainoje 2022 metais, Maskva taip pat uždraudė A. Navalno organizacijas, kurias paskelbė ekstremistinėmis, ir negailestingai persekioja asmenis, kurie, jos nuomone, yra susiję su velioniu opozicijos lyderiu.
Teisėjas keturis žurnalistus – Antoniną Kravcovą, Konstantiną Gabovą, Sergejų Kareliną ir Artiomą Krigerį, kurie visi rašė apie A. Navalną, – nuteisė „penkerius metus ir šešis mėnesius kalėti bendrojo režimo pataisos darbų kolonijoje“, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.
Žurnalistai, kurie buvo suimti praėjusiais metais, buvo pripažinti kaltais dėl „dalyvavimo ekstremistinės grupės veikloje“.
Teismo procesas Maskvos Nagatino rajono teisme vyko už uždarų durų, o žiniasklaida į salę buvo įleista tik kai buvo skelbiamas nuosprendis – nuo puolimo Ukrainoje pradžios tai Rusijoje jau tapo įprasta praktika politinėse bylose.
Į nuosprendžių paskelbimą teisme atvyko apie šimtas šalininkų, žurnalistų ir Vakarų diplomatų. Kai kaltinamieji buvo įvesti į teismo salę, šalininkai juos sveikino ir plojo.
Nuo praėjusių metų, kai A. Navalnas vis dar nepaaiškintomis aplinkybėmis mirė viename Arkties kalėjime, Rusijos valdžia ypač ryžtingai nusitaikė į jo šeimą ir bendražygius.
Sausio mėnesį trys jį teisme gynę advokatai buvo nuteisti kelerius metus kalėti.
Be to, Maskva, vykdydama karinį puolimą Ukrainoje, suintensyvino jau dešimtmetį trunkantį susidorojimą su nepriklausoma žiniasklaida.
Netrukus po to, kai Kremlius 2022 metais įsakė pasiųsti kariuomenę į Ukrainą, Maskva priėmė plataus masto karinės cenzūros įstatymus, draudžiančius kritikuoti jos kariuomenę, ir didžiąją dalį šalies nepriklausomos žiniasklaidos atstovų privertė palikti šalį.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.