JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) pranešė, kad Šiaurės Korėja iš kriptovaliutų biržos pavogė apie 1,5 mlrd. dolerių virtualaus turto. Tai didžiausia istorijoje vagyste, rašo „The Guardian“.
Šis grobis, kuris, kaip pranešama, nuo to laiko prarado dalį savo vertės, viršijo ankstesnę rekordinę 1 mlrd. dolerių sumą, kurią prieš 2003 m. karą iš Irako centrinio banko pavogė diktatorius Saddamas Husseinas.
Apibūdindamas šią konkrečią Šiaurės Korėjos kenkiančios kibernetinės veiklos formą kaip „TraderTraitor“, FTB trečiadienį įspėjo, kad virtualus turtas, pavogtas iš Dubajuje įsikūrusios kriptovaliutų prekybos platformos „ByBit“, galiausiai bus paverstas valiuta.
„TraderTraitor“ veikėjai veikia sparčiai ir dalį pavogto turto pavertė bitkoinais ir kitu virtualiu turtu, išsklaidytu tūkstančiuose adresų keliose blokų grandinėse“, – sakoma FTB pareiškime.
„ByBit“ teigė, kad užpuolikai perėmė „Ether“ piniginės kontrolę ir pervedė turimas lėšas nenustatytu adresu. Ši birža aptarnauja daugiau kaip 60 mln. naudotojų visame pasaulyje ir siūlo prieigą prie įvairių kriptovaliutų, įskaitant bitkoinus ir eterius. Pastarosiomis dienomis „ByBit“ kreipėsi į „šviesiausius protus“ kibernetinio saugumo srityje, kad šie padėtų jai susigrąžinti 1,5 mlrd. dolerių.
Pasak „The Guardian“, žinoma, kad Šiaurės Korėjoje veikia sudėtingas kibernetinių nusikaltimų padalinys, žinomas kaip „Lazarus Group“, atsakingas už įžūlias vagystes, iš kurių gautomis lėšomis, kaip manoma, buvo finansuojamos režimo branduolinės ir balistinių raketų programos.
Gruodžio pabaigoje paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad su Šiaurės Korėja susiję programišiai 2024 m. pavogė daugiau nei 1,3 mlrd. dolerių kriptovaliutos – tuomet rekordinę sumą. Vagystė apėmė 47 incidentus, teigė blokų grandinės analizės įmonė „Chainalysis“ ir pridūrė, kad ši suma smarkiai šoktelėjo, palyginti su 660 mln. dolerių, pasisavintų 2023 m.
„Su Šiaurės Korėja susiję įsilaužėliai pagarsėjo savo sudėtingais ir nepaliaujamais prekybiniais triukais, dažnai naudojančiais pažangias kenkiančias programas, socialinę inžineriją ir kriptovaliutų vagystes, kad finansuotų valstybės remiamas operacijas ir apeitų tarptautines sankcijas“, – sakoma „Chainalysis“ ataskaitoje.
Kibernetiniai nusikaltimai nėra vienintelė priemonė, kuria Šiaurės režimas uždirba užsienio valiutą, pabrėžia „The Guardian“. Mainais į grynuosius pinigus ir technologines žinias jis tiekė ginklus, šaudmenis ir karius Rusijos invazijai į Ukrainą paremti.
Pietų Korėjos žvalgynos agentūra ketvirtadienį pareiškė, kad Pchenjanas į Rusiją nusiuntė daugiau karių, kai kurie iš jų dislokuoti Kursko fronte, neskaičiuojant maždaug 11 tūkst. Šiaurės Korėjos karių, kurie, kaip manoma, jau yra Rusijos pasienio regione.
„Šiaurės Korėjos kariuomenė po maždaug mėnesio pertraukos buvo perdislokuota į Kursko fronto liniją... atrodo, kad buvo dislokuota papildomų karių“, – agentūrai AFP sakė Pietų Korėjos nacionalinės žvalgybos agentūros pareigūnas.