Pastaraisiais mėnesiais prokremliško Čečėnijos valdovo Ramzano Kadyrovo ir Vladimiro Putino santykiai pašlijo. Apie tai leidiniui „Važnyje istorii“ pasakojo Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai ir žmogaus teisių aktyvistai iš Šiaurės Kaukazo.
Pasak leidinio šaltinių, pagrindinė R. Kadyrovo nesutarimų su V. Putinu priežastis buvo FSB informacija apie suintensyvėjusias Čečėnijos lyderio derybas su Artimųjų Rytų musulmoniškų monarchijų atstovais dėl jo turto ateities ir šeimos narių saugumo. Šios derybos esą nebuvo suderintos su Kremliumi.
Kaip teigia nepriklausoma Rusijos žiniasklaida, R. Kadyrovas jau ilgą laiką sunkiai serga – turi rimtų problemų su inkstais ir kasa. Sprendžiant iš to, kad jam sunku kalbėti, jo liga progresuoja.
Nors R. Kadyrovas stengiasi nuslėpti savo blogėjančią būklę, aktyviau dalyvaudamas žiniasklaidoje, pastaraisiais mėnesiais jis vis dažniau ilgam dingsta iš viešumos. Sausio ir vasario mėnesiais Čečėnijos valdovas ilgą laiką nesirodė, o vėliau teisindamasis atostogomis.
„Važnyje istorii“ pabrėžia, kad Čečėnijos lyderis gerai žino, kaip jo regione organizuojama valdžia ir kas gali laukti jo šeimos narių jo pasitraukimo atveju. Jis taip pat žino federalinio centro pažadų ir saugumo „garantijų“ vertę.
Netikrumas dėl savo gausių giminaičių ateities paskatino jį ieškoti jiems garantijų Artimųjų Rytų musulmoniškose šalyse, su kurių lyderiais R. Kadyrovas palaiko ilgametę draugystę. „Važnyje istorii“ šaltinių teigimu, Čečėnijos lyderis bandė nuslėpti šias derybas nuo Kremliaus, o FSB tai iš karto pastebėjo ir apie tai pranešė V. Putinui.
Pavyzdžiui, neseniai R. Kadyrovas pašalino savo vyriausiąjį vaiką, 26 metų dukterį Aišat, iš valstybinių pareigų. 2020 m. Aišat, artimiausia iš visų vaikų savo tėvui, tapo Čečėnijos kultūros ministro pirmąja pavaduotoja, vėliau – ministerijos vadove, o 2023 m. – respublikos ministro pirmininko pavaduotoja. Tuo pat metu, kai R. Kadyrovo santykiai su Kremliumi pablogėjo, Aišat atsistatydino iš pareigų ir tapo didžiausios Čečėnijos eksportuotojos, bendrovės „Čečenskije mineralinyje vody“, savininke. Prieš tai bendrovė taip pat priklausė Kadyrovų šeimai.
Pasak „Važnyje istorii“, nesutarimai su Kremliumi palietė ir artimiausią R. Kadyrovo bendražygį, Rusijos Dūmos deputatą Adamą Delimchanovą. „Nuo 2025 m. pradžios A. Delimchanovas kategoriškai atsisakė dalyvauti bet kokiuose valdžios kivirčuose, kad ir kiek daug būtų pastatyta ant kortos. Tiems išrinktiesiems, kurie gali tiesiogiai kreiptis į A. Delimchanovą, jis sako, kad „pačiame viršuje“ gavo griežtus nurodymus, jog Čečėnijos vadovai ir teisėsaugininkai neturėtų dalyvauti jokiose istorijose ir apskritai „mažiau šviestis“, – rašoma „Telegram“ kanale VČK-OGPU apie Rusijos teisėsaugininkus. „Važnyje istorii“ šaltiniai šią informaciją patvirtina.
Čečėnijos judėjimo „Nijso“ atstovas Ansaras Dišni „Važnyje istorii“ sakė, kad „A. Delimchanovas iš tiesų suprato savo galimybių ribas“.
Jis teigė, kad A. Delimchanovas kol kas apsistojęs Maskvoje, viešbutyje „President Hotel“, kuris yra R. Kadyrovo atstovų Rusijos sostinėje būstinė. Kremlius ir FSB liko nepatenkinti tuo, kad A. Delimchanovas pastaruoju metu, nepasitaręs su šalies vadovybe, organizavo nusikalstamas schemas, susijusias su plėšimais ir turto prievartavimu, teigia žmogaus teisių aktyvistai.