Trečiadienį, gegužės 29 d., Vyriausybės spaudos centre pristatyta Lietuvos Nacionalinės kibernetinio saugumo būklės ataskaita. Joje yra pateikiama informacija apie Lietuvos kibernetinės erdvės saugumą ir nurodoma, kas ir kokiais tikslais vis atakuoja Lietuvą kibernetinėmis atakomis bei bando patikrinti ir sujaukti mūsų šalies kibernetinį saugumą. Apie tai laidoje „Alfa taškas“ diskutavo Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovas Liudas Ališauskas ir dezinformacijos analizės centro Debunk.org vadovas Viktoras Daukšas.
Pasak L. Ališausko, dažniausiai tiksliai įvardyti, kas slepiasi už vienos ar kitos grupuotės, nėra visiškai įmanoma. Tačiau Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovas įvardija dvi šalis, keliančias didžiausią kibernetinę grėsmę Lietuvai.
„Pačios atakos technologiškai yra vienodos. Pajėgumas, organizacijos dydis, kibernetinė ginkluotė gali skirtis. <...> Stipriai tikėtina, kad už pažangesnių atakų, kurių taikinyje atsiranda Lietuva kaip regionas, stovi Rusija ir Kinija“, – sakė jis.
Anot vyro, Rusija ir Kinija yra du aktyvesni žaidėjai, tačiau yra pradedamas matyti ir Šiaurės Korėjos profilis.
„Jie išsiskiria domėjimusi kriptovaliutų vagystėmis, kad galėtų įsigyti sankcionuojamų technologijų savo karinei galiai vystyti“, – teigė ekspertas.
Jo teigimu, kai už kibernetinių atakų būna nusikalstama grupuotė ar vienišius, pagrindinis kibernetinių atakų tikslas būna pinigai.
„Jeigu už šnipinėjimą yra mokami pinigai, tuomet vienas pagrindinių tikslų yra kibernetinė žvalgyba. Siekiama įsiskverbti, imti kuo daugiau informacijos.
Domina viešojo administravimo sektorius, politika, kur yra galimi taškai, kur žvalgybos oponentai galėtų daryti vieną ar kitą veiksmą“, – atskleidžia L. Ališauskas.
V. Daukšas sako, kad populiariausios atakos yra „fišingo“ atakos, kai yra siunčiami apsimestini elektroniniai laiškai, SMS žinutės.
„Ženkliai išaugo per pastaruosius metus sukčių, apsimetančių elektroninėmis parduotuvėmis, Lietuvos institucijomis, kurjeriais. Siunčiama, kad reikia atnaujinti duomenis, susimokėti, papildyti sąskaitą ir atlikti kitus panašius dalykus“, – pridūrė jis.