Visu pajėgumu atliekomis ir biokuru kūrenamą elektrinę planuojama paleisti kitą šildymo sezoną – vilniečiams turėtų pigti šildymas.
„Ignitis grupei“ priklausančios Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) biokuro jėgainėje trečiadienį pradėti karštieji įrenginių bandymai. Jų metu vykdomas įrangos derinimas ir ruošiamasi šilumos ir elektros gamybai.
Planuojama, kad biokuro jėgainė veiklą pradės 2023–2024 m. šildymo sezono metu, taip užtikrindama iškastinio kuro dalies sumažinimą Vilniaus mieste.
Šiuo metu šilumos energija sostinėje gaminama deginant taršų mazutą ir šiluma sostinėje yra pigiausia tarp didžiųjų miestų.
Pernai, laiku nespėjus pastatyti kogeneracinės jėgainės biokuro bloko, teko deginti rekordiškai pabrangusias dujas, o vilniečiai žiemą mokėjo kone didžiausias sąskaitas Lietuvoje.
Iš gamtinių dujų praėjusį šildymo sezoną buvo gaminama beveik pusė visos sostinei centralizuotai tiekiamos šilumos energijos, kai vidutiniškai Lietuvoje 75 proc. jos gaminama iš biokuro.
Prasidedančių karštųjų bandymų metu VKJ šilumos negamins visu pajėgumu, pagaminamas šilumos kiekis svyruos, priklausomai nuo bandymų režimų, nuo šilumos poreikio Vilniaus mieste, nuo įrangos veiklos stabilumo bei defektų rizikos.
Karštųjų bandymų metu jėgainės specialistai stebės, kaip veikia biokuro jėgainė, biokuro ruošimo ir transportavimo sistemos bei bendrosios jėgainės (atliekų ir biokuro) balansavimo sistemos. Esant reikalui jėgainė bus stabdoma ir atliekami įrangos derinimo ir reguliavimo darbai.
„Karštųjų bandymų metu atliksime biokuro jėgainės integravimo į Vilniaus miesto centralizuotus šilumos tiekimo tinklus bei į Lietuvos elektros perdavimo sistemą. Tai yra įprastas procesas tokio tipo jėgainėse, galintis užtrukti iki pusės metų ir daugiau, siekiant šilumos ir elektros gamybą vykdyti stabiliai ir nominalia galia“, – teigė VKJ vadovas Mantas Burokas.
Šaltieji VKJ biokuro bloko bandymai buvo pradėti 2022 m. lapkričio mėnesį. Šiame etape siekta užtikrinti, kad jėgainės įrenginius saugu leisti naudojant kurą. Taip pat buvo išbandytos kitos veiklai svarbios sistemos, kaip geriamasis ir gaisrinis vandentiekiai, šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas.
Jėgainėje energija nuo 2021 m. kovo mėn. gaminama iš komunalinių atliekų, o įgyvendinus jėgainės biomasės bloko dalies projektą energija bus gaminama ir iš biomasės.
Atliekų jėgainė per metus sutvarko ir energija paverčia apie 160 tūkst. tonų komunalinių atliekų, o biomasės jėgainėje bus panaudojama apie 500 tūkst. tonų biomasės.
VKJ bus viena moderniausių tokio tipo kogeneracinių jėgainių visoje Europoje. Planuojama, kad, visiškai įgyvendinus komplekso projektą, jėgainės bendra elektros galia sudarys 93 megavatus (MW), o šiluminė galia – 239 MW.