Daugeliui „Sodros“ išmokų taikomos lubos, kai išmoka negali viršyti tam tikros maksimalios ribos, netaikoma Lietuvoje motinystės išmokai.
Tokiu būdu formaliai lieka galimybė per metus iki gimdymo keliose darbovietėse sukaupti neribotas pajamas, kurios leistų maksimaliai „patogiai“ leisti atostogas su mažamečiu vaiku.
Galimybės sukaupti maksimalią „Sodros“ išmoką, pavyzdžiui, atsiveria įtakingų politikų žmonoms, dirbančioms nuolatinį pedagoginį darbą ir papildomai įdarbinamoms padėjėjomis Seime partijos kolegų.
Motinystės išmokų dydis, nepriklausomai nuo buvusių bendrų pajamų, Lietuvoje siekia 77,58 proc. nuo kompensuojamojo uždarbio „ant popieriaus“.
Keturis kartus ilgesnis stažas
Prieš keliolika metų Lietuvoje buvo kilęs ažiotažas, kai politikai susirūpino, kad dalis besilaukiančių moterų, turėdamos tokią galimybę, įsidarbindavo fiktyviai (realiai darbo nedirbo) arba už neadekvačiai didelę algą pasirūpindavo darbo vieta vien tam, kad, išėjusios motinystės atostogų, gautų didesnę „Sodros“ išmoką.
„Sodros“ patarėja Malgožata Kozič teigia, kad tokių piktnaudžiavimo atvejų pastaraisiais metais beveik nepasitaiko, nes dabar motinystės išmokai apskaičiuoti vertinamos ne trijų mėnesių kaip anksčiau, o visų metų draudžiamosios pajamos.
„Šiuo metu norint gauti motinystės išmoką, reikia įgyti didesnį motinystės socialinio draudimo stažą – bent 12 mėnesių per pastaruosius 24 mėnesius, o išmokos dydis apskaičiuojamas pagal moters draudžiamąsias pajamas, gautas per 12 paeiliui einančių kalendorinių mėnesių, buvusių iki praėjusio kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti motinystės išmoką atsiradimo mėnesį“, – sakė portalui Alfa.lt „Sodros“ atstovė.
Pavyzdžiui, moteris išeina nėštumo ir gimdymo atostogų 2023 m. kovo mėnesį. Apskaičiuojant kompensuojamąjį uždarbį bus vertinamos jos 2022 m. vasarį–2023 m. sausį gaunamos pajamos.
„Toks reglamentavimas praktiškai nesuteikia galimybių piktnaudžiauti esama tvarka“, – tikino M. Kozič.
Daugeliui išmokų lubos
„Sodros“ atstovė pabrėžė, kad socialinio draudimo išmokų dydis priklauso nuo draudžiamojo žmogaus pajamų ir įmokų dydžio.
Jei žmogus neteko didesnių pajamų, daugiau ir kompensuojama, nors taikomi tam tikri apribojimai – daugeliui išmokų yra taikomos grindys, kai išmoka negali būti mažesnė nei tam tikras dydis, ir lubos, kai išmoka negali viršyti tam tikros maksimalios ribos.
Tačiau motinystės išmokai maksimalios ribos nenustatomos ir konkretus išmokos dydis priklauso nuo visų buvusių pajamų.
Tokiu būdu moterys, kurios su sutuoktiniu planuoja nėštumą ir turi galimybę įsidarbinti keliose darbovietėse, gali motinystės atostogų išmokoms sukaupti maksimaliai dideles pajamas.
Galimybės sukaupti maksimalią „Sodros“ išmoką, pavyzdžiui, atsiveria įtakingų politikų žmonoms, dirbančioms nuolatinį pedagoginį darbą ir papildomai įdarbinamoms Seime partijos kolegų.
%%%%%%%%%%0%%%%%%%%%%
„Sodroje“ nustatyti tik tam tikri išmokų terminai ir trukmė.
„Moteris, norinti gauti motinystės išmoką, privalo turėti ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per pastaruosius 24 mėnesius motinystės socialinio draudimo stažą. Jei moteris reikiamo motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo, nes buvo vaiko priežiūros atostogose su kitu vaiku, tokiu atveju stažas skaičiuojamas iš 24 mėnesių laikotarpio, buvusio, iki vaikui sukaks 2 metai. Taigi motinystės išmoka vis tiek priklausys“, – sakė M. Kozič.
Beveik 80 proc. buvusių pajamų
Alfa.lt primena, kad dėl motinystės išmokos galima kreiptis į „Sodrą“, kai gydytojas išdavė elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą, kuris paprastai išduodamas nuo 30 nėštumo savaitės, o darbdavys parengė reikiamus dokumentus dėl nėštumo ir gimdymo atostogų.
Motinystės išmokų dydis siekia 77,58 proc. nuo kompensuojamojo uždarbio „ant popieriaus“.
Išmoka mokama už 126 kalendorines dienas, kai nėštumo ir gimdymo atostogos suteikiamos suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių.
Komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimsta daugiau nei vienas vaikas, išmoka mokama papildomai už 14 kalendorinių dienų.
Jei moteris iki gimdymo datos nepasinaudojo teise į nėštumo ir gimdymo atostogas, išmoka mokama už 56 kalendorines dienas po gimdymo arba už 70 kalendorinių dienų komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimsta daugiau nei vienas vaikas.