Aktualijos | Politika | 5 min.

Melagingų pranešimų ataka smogė A. Bilotaitės prestižui: lyderystės stoka ima badyti akis

Alfa.lt
2023 m. spalio 20 d. 06:00
Agnė Bilotaitė. | Dainius Labutis/ELTA

Lietuvoje trumpam buvo įsimetęs chaosas – Lietuvos mokyklos kelias dienas iš eilės buvo atakuojamos grasinančiomis žinutėmis apie padėtus sprogmenis. Situaciją suvaldyti bent hipotetiškai turėjo Vidaus reikalų ministerija kartu su policija. Tačiau suvaldyti sekėsi nekaip – jei iš policijos dar būta komunikacijos, ministerija „pabudo“ tik po kurio laiko.

Žmonės yra nepatenkinti ne tik tuo, kaip buvo tvarkomasi su pačia situacija, bet ima pasigesti ir vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės lyderystės. Esą ministrė, „užuot dirbusi, tik sėdi ir informuoja“.

Kritikos strėlės skrenda ir į ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės daržą. Mat ji tiek pagal Konstituciją, tiek pagal Vyriausybės įstatymą pati formuoja savo Vyriausybę, todėl asmeniškai atsako už visos savo suformuotos Vyriausybės veiklą.

Konkrečių veiksmų iš A. Bilotaitės ir I. Šimonytės pasigenda ir kiti Seimo nariai, politologai.

Pati blogiausia ministrė?

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Dainius Gaižauskas mano, kad vidaus reikalų ministrei trūksta ne tik lyderystės, bet ir kompetencijos. Anot jo, sudėtingais laikotarpiais ministrė dirba prastai.

„Aš beveik metus laiko visose laidose, komitete ir ne tik kritikuoju vidaus reikalų ministrę. Tą patį sakau ir dėl I. Šimonytės, o kartais ir dėl krašto apsaugos ministro. Bet šiaip dėl savo nekompetencijos, dėl netinkamo reagavimo į situaciją, dėl nemokėjimo imtis lyderystės, galbūt nežinojimo, ką reikia daryti, kritikos labiausiai sulaukia A. Bilotaitė. Tai yra pati prasčiausia ministrė ypač sudėtingu metu“, – Alfa.lt teigė D. Gaižauskas.

Dainius Gaižauskas. | Marius Morkevičius/ELTA

Nors liko tik vieni metai iki kadencijos pabaigos, A. Bilotaitė daro vieną klaidą po kitos, sako Seimo narys.

„Dabar ypač sudėtingu metu ministrė suvokia, kad reformos (t. y. statuto pakeitimas, policijos reforma, Viešojo saugumo tarnybos naikinimas) yra pats blogiausias siūlymas, kokį tik galėtų teikti bet koks ministras. Tačiau ji vis tiek tuos siūlymus stumia“, – kalbėjo D. Gaižauskas.

Veikti reikia trimis būdais

Paklaustas, kaip tokioje situacijoje reaguotų pats Seimo narys, šis atsako – elgtųsi kaip lyderis ir į situaciją reaguotų pagal tam tikrus planus. Anot jo, reikia veikti trimis būdais.

Visų pirma, turi būti sukurtas štabas, kad būtų informuota visuomenė. Toks štabas komunikuoti turėtų ne tik politiniu lygmeniu, bet komentarus pateikti turėtų ir įvairios tarnybos.

„Visuomenė krizės metu nori žinoti, kad valstybė tvarkosi su situacija ir politiniu lygmeniu, ir ne tik. Vadinasi, kiekvienos situacijos metu, visų pirma, (su komunikacijos žinia – Alfa.lt) visuomenei nedelsiant išeiti turi pirmieji asmenys – politikai.

Dabar, kai turime grasinimus dėl mokyklų, tai turėtų padaryti vidaus reikalų ministrė, o prie jos prisijungti pagrindinės institucijos. Pavyzdžiui, policija, Valstybės saugumo departamentas. Jeigu mes turime kažkokias karines grėsmes, tai prie jų gali prisijungti karinės žvalgybos atstovas ir t. t.“, – aiškino parlamentaras.

Kai informacija yra atitinkamai iškomunikuojama, toliau veikiama pagal tam tikrus numatytus planus.

„Kada jau išeinama į viešumą, tada veikiama pagal tam tikrus įvestus planus, kuriuos mes esame išdirbę. Jeigu, žiūrėkit, buvo kokie grasinimai visus susprogdinti, tai planas „Vėtra“. Toks veikimas sutelkia tam tikrų sričių tarnybas. Jos būtent turi būti suaktyvintos tam, kad padidintų savo resursus ir dirbtų ypač sudėtingu laikotarpiu“, – pasakojo D. Gaižauskas.

Kita vertus, tokioms situacijoms suvaldyti yra Nacionalinis krizių valdymo centras. Tačiau, anot Seimo nario, jo dabartinėje situacijoje mes nematome.

„Kur Krizių valdymo centro veikla? Mes jam skyrėme lėšų, tačiau mes jo visiškai nematome. Išeina vadovas, kažką ten čiut čiut pasako ir tuo viskas pasibaigia. Nors jos veikimas turi būti čia ir dabar“, – pridūrė jis.

Krenta konservatorių reitingai

Kritikos A. Bilotaitei ir I. Šimonytei neslepia ir politologas Bernaras Ivanovas. Jo nuomone, matyt, Vyriausybė įsivaizduoja, kad išrinkta ne tam, kad dirbtų, o tam, kad kalbėtų.

„Realiai nėra ne tik Bilotaitės, nėra ir premjerės, kitų sričių ministrų realiai. Yra tiktai postringavimai, kalbėjimas lozungais, jokios realios veiklos.

Aš tik priminsiu, kad mūsų nuostabi Vyriausybė nesugeba pasiimti pinigų iš Europos Sąjungos fondų, nesugeba pasirūpinti elementariais visais kitais einamaisiais reikalais, todėl visiškai nekeista, kad ponia Bilotaitė elgiasi visiškai taip pat. Ji tiesiog sėdi ir mus informuoja, užuot dirbusi“, – sakė politologas.

O žmonių nuomones parodo ir krentantys konservatorių reitingai. „Tų kalbų mes girdėjome, situaciją atitinkamai parodo ir reitingai. Ponia Bilotaitė, kaip ir visi kiti ministrai, vertinami, manau, visiškai adekvačiai“, – patikina politologas.

Ar nereikėtų nukirsti galvos?

Kaip minėta, dėl A. Bilotaitės neveiksnumo šioje situacijoje kaltinama ir ministrė pirmininkė. Esą ji už ministrus turėtų prisiimti atsakomybę. Kyla klausimas, ar nederėtų I. Šimonytei pripažinti, kad jos ministrė nepajėgi susidoroti su situacija, ir pagalvoti apie geresnes alternatyvas.

D. Gaižauskas šiuo klausimu jau spėjo nuleisti rankas. Seimo nario teigimu, toks scenarijus nutolęs nuo realybės.

„Matot, mes apie tai jau kalbėjome ne kartą, siūlymus teikėme, ir visais atvejais I. Šimonytė aklai gynė tiek A. Bilotaitę, tiek kitus ministrus, kurie dar labiau susikompromitavę buvo“, – sakė LVŽS frakcijos narys.

Kad situacija beprasmiška, sako ir B. Ivanovas. „Suprantat, apie tai kalbėti beprasmiška. Šita Vyriausybė apskritai turėjo atsistatydinti seniausiai, tiesiog, manau, savo neveiksnumu daro mūsų strateginiams interesams didelę žalą. Deja, yra, kaip yra. Visuomenė nesugeba išsireikalauti iš Vyriausybės atsakomybės, todėl ministrai elgiasi kaip nuo grandinės nutrūkę“, – sakė politologas.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (10)
 .

Raseiniuose pavogtas BMW, turtinė žala – 10 tūkst. eurų
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Vilniuje daugiabučio rūsyje rasta žmogaus kaukolė
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Konservatorių kritika premjerui: negerai, kai institucijos duoda blogą toną apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms
Politika | 5 min.
Teismas sušvelnino kaltinamajam riaušių byloje A. Misiūnui taikomus ribojimus
Teismai | 2 min.
A. Bilotaitė: ministras turi aktyviai dirbti įtikinant ES institucijas dėl „dronų sienos“
Lietuva | 2 min.
Vilniaus „Regitroje“ mirė egzaminą laikęs vyras
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Panevėžio rajone susidūrė du automobiliai ir sunkvežimis: vienas žmogus žuvo
atnaujinta
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Sostinėje sumuštas nepilnametis
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Joniškio rajono mokykloje rastas neaiškiomis medžiagomis apsinuodijęs nepilnametis
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Vilniuje sukčiai iš vyro išviliojo 62 tūkst. eurų
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Išrinktas naujasis Kauno apskrities policijos vadovas
Kaunas | 2 min.
Gaisro sukėlimu Trinapolio daugiabutyje įtariamas vyras laikomas areštinėje, policija pradėjo ikiteisminį tyrimą
Vilnius | 4 min.
Varėnoje neblaivus vyras apgadino policijos automobilį
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Vilniuje sugadinti įmonės plovyklos valdymo stotelių korpusai bei pavogti pinigai
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Teisėsaugos impotencija: vyras pats susirado pavogtą dviratį, tačiau dėl policijos neįgalumo jo taip ir neatgavo
Lietuva | 7 min.
Iš įmonės patalpų Vilniuje pavogta apie 4 tūkst. eurų
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Vilniaus rajone ieškomas dingęs vyras
Vilnius | 2 min.
Klaipėdos rajono policijai pranešta, kad 2023 m. vyro vardu neteisėtai už kone 4000 eurų įsigyti du telefonai „iPhone“
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Vilniuje dėl ekskavatoriaus gedimo sužaloti du autobuso keleiviai
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.
Šilalėje neblaivus vyras apgadino policijos tarnybinį automobilį
Nusikaltimai ir nelaimės | 2 min.