Darbo partijai vadovauti grįžta šios politinės jėgos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas. Antradienio vakarą susirinkusi „darbiečių“ taryba jį paskyrė laikinuoju partijos vadovu. Nors buvę Darbo partijos nariai neslepia – garbės pirmininko sugrįžimas rodo, jog byranti politinė jėga „griebiasi paskutinio šiaudo“, kaip tokį politinį žingsnį vertina politologai.
Grįžta ne pirmą kartą
Politologas Vytautas Dumbliauskas sako, kad ši žinia nenustebino, nes V. Uspaskichas į partijos gretas grįžta ir iš bedugnės gelbsti jau ne pirmą kartą. Tik dabar, anot jo, bus įdomu stebėti, kiek bridimas į tą patį vandenį bus efektyvus.
Nors politologas, Kauno technikos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas jaučiasi nustebęs, sako, kad tokį sprendimą iš dalies buvo galima prognozuoti.
„Nustebino ta prasme, kad pats Uspaskichas jau buvo išėjęs ne kartą iš pirmininko pareigų, tai kiek juokinga, kai grįžta trečią kartą. Bet iš kitos pusės gal nenustebino, nes tai buvo nuo pat pradžių paties pono Uspaskicho projektas. Ir tiesiog leisti jam numirti… Šiuo atveju tas, kuris pagimdė partiją, dabar bando išlaikyti ją gyvą“, – situaciją komentavo A. Lašas.
Nesunku prisiminti V. Uspaskichą anksčiau sakant, kad jis traukiasi iš bet kokios politikos. Tačiau tokia vizija, kaip dabar galime matyti, neišsipildė. Kyla klausimas, kas stumia politiką grįžti. Sentimentai, nes yra partijos įkūrėjas ir jam rūpi partijos likimas? Ar jis labiau vedamas kažkokių kitokių išskaičiavimų?
A. Lašo teigimu, turbūt veikia ne vienas faktorius, bet dominuojantis – nenoras palikti buvusią partinę veiklą, ypač kai Darbo partija buvo jo projektas.
V. Dumbliauskas teigia, kad tikimasi tokiu sprendimu pritraukti naudos verslui: „Jis vis tiek yra verslininkas. Krekenavos visi mėsos gaminiai, kuriuos jūs valgote, yra jo įmonės pagaminti. Jeigu jis patenka į Seimą, tai įsivaizduokite, kiek čia prikurs ir prižais. Tai jam dabar likti vien versle ir nebandyti paveikti politinių sprendimų būtų keista. Tai bus naudinga verslui.“
Ar V. Uspaskicho žvaigždės valanda baigėsi?
V. Dumbliauskas, kalbėdamas apie tai, ar rinkėjai praris šitą jauką, sako, kad taip jau yra buvę, ir atkreipia dėmesį į partijos populiarumą apskritai. Anot jo, partijos populiarumas banguoja.
„2004 m. Darbo partija pirmą kartą dalyvavo Seimo rinkimuose. Paskui 2008 m. pasirodė prastai ir gavo tik 111 tūkst. daugiamandatėje, kai 2004 m. ji gavo gerokai daugiau. Man atrodo, tuo metu V. Uspaskichas Rusijoje slapstėsi.
Tada 2012 m. jis ėjo į visas televizijas ir Darbo partija tais metais daugiamandatėje gavo 271 tūkst. Įsivaizduojate, du su puse karto padidino rinkėjų skaičių. Tai to negalima atmesti. O 2016 m. Darbo partija daugiamandatėje jau gavo 59 tūkst. balsų.
2018 m. ar ne vyresnysis Mazuronis buvo pirmininkas, tai 2020 m. Darbo partija šiek tiek atsigavo ir daugiamandatėje gavo 110 tūkst. rinkėjų balsų. Tai parodo V. Uspaskicho svorį“, – aiškino politologas.
Tačiau jis neatmeta galimybės, kad V. Uspaskicho žvaigždė gali būti užgesusi. Anot pašnekovo, neigiamos įtakos jam gali turėti ir tai, kad V. Uspaskicho ir Rusijos ryšiai lieka neaiškūs.
„Jis karo prieš Ukrainą metu, kai būdavo balsavimai dėl Rusijos, išeidavo iš salės. Spaudoje buvo rašoma. Jis vis tiek yra Rusijos įtakos žmogus. Ko jis bėgo į Rusiją, kai jam buvo iškilusi grėsmė?“ – mintimis dalijosi ekspertas.
Nors dabartiniai apsižodžiavimai su partijos buvusiais kolegomis nedvelkia gerais santykiais, V. Dumbliauskas sako, kad V. Uspaskichas neturės problemų ieškodamas bendražygių: “Oj, norinčiųjų pabūti Seimo nariais jis tikrai suras. Dėl to nematau jokių problemų. Tuo labiau jeigu pradės kilti jo ir partijos reitingai.“
Stebuklų turbūt nesukurs
A. Lašas taip pat neatmeta galimybės, kad V. Uspaskichas gali prikelti partiją veiksmui. Tačiau norint peržengti 5 proc. barjerą Seimo rinkimuose, anot jo, partijai reikės labai pasistengti.
„Kažkoks potencialas yra, bet aišku, reikia rimtų investicijų, reikia įdirbio, reikia naujos vizijos ir t. t. Nežinau, kiek jis yra nusiteikęs rimtai dabar dirbti, paruošti ir investuoti į politinę kampaniją. Tai tikrai lengva nebus.
Partija dabar gerokai pabyrėjusi, jos reitingas yra nusmukęs, bet Uspaskichas kaip lyderis, kaip politikas yra žinomas. Per tai jis gali toliau kažką daryti, bet stebuklų turbūt nesukurs“, – svarstė politologas.
Nors jis tikino, kad partija savo reitingą pagerinti gali, nemato galimybės Seimo rinkimuose surinkti daugiau nei 5–7 proc.: “Aš nemanau, kad yra didelė tikimybė, kad ši partija peržengs 5 proc. barjerą, bet aš to neatmesčiau, nes kažkada ponas Uspaskichas tai jau buvo įgyvendinęs. Vis dėlto iš principo jo era jau yra praeita. Manau, kad žmonės taip pat jį yra palikę praeityje. Aišku, dalis elektorato yra vis tiek išlikusi ir ponas Uspaskichas turi savo rinkėją ir žinomumą, kurio politikoje reikia.“
Politologas taip pat pastebi, kad V. Uspaskichas bei jo ideologija yra pasikeitusi ir ne visai į populiarumo pusę.
„Atsimename, kad per pandemiją pardavinėjo švęstus vandenis ir kitus dalykus. Jis yra žadėjęs pačių įvairiausių dalykų, pradedant nuo to, kad jis pakels pensijas iki kosminio lygio ir dar per kažkiek dienų. Tai jeigu jis taip ir toliau elgsis, turbūt daug žmonių nepritrauks. Bet, jeigu kalbės apie Lietuvos skaudulius, tada šansai yra didesni“, – kalbėjo ekspertas.
Rinkėjai nėra griežti vertintojai
V. Uspaskichas buvo tas, kuris tiek suteikė partijai vardą, tiek ir jį skandino. Šleifas dabartinių kaltinimų, kurie susiję su Europos Parlamento veikla, žinoma, yra neigiamas. Tačiau V. Uspaskichą dar ne tokie šleifai vijosi – teko bėgti į Rusiją.
Nepaisant to, tai vis tiek nepaskandino nei jo, nes po to buvo ištrinktas į EP, nei partijos. Tad kyla klausimas, ar rinkėjai turi moralines ribas, ar labiau linkę už įvairius skandalus atleisti.
A. Lašo teigimu, yra įvairių rinkėjų, o kalbėti apie rinkėją kaip vientisą fenomeną yra neįmanoma.
„Pradėkime nuo to, kad rėmėjai, kurie išgirdo apie skandalą, jį kažkaip nuvertina ar traktuoja kaip užsakytą politinį veiksmą ir dėl to nepriima politinių kaltinimų. Pats skandalas niekados nepadeda politikui, nebent kažkaip jį delegimitizuoji ir iš jo gauni pridėtinę vertę – rinkėjų atžvilgiu tampi neteisingai apkaltinta auka, rinkėjai tavęs gailisi ir balsuoja“, – situaciją aiškino politologas.
Vis dėlto šiuo atveju jis nemano, kad toks scenarijus vystysis V. Uspaskicho istorijoje: „Aš manau, kad Darbo partijai visi skandalai nepadėjo, per laiką akumuliavosi ir žmonės nutrupėjo. Bet ar nutrupėjo tiek, kad nebesurinktų 5 proc.? Tai yra atviras klausimas. Tie 5 proc. būtų, jei dalis rinkėjų vis dar balsuoja. Bet tai ne tie procentai, kurie būdavo anksčiau. Tai to populiarumo susigrąžinti tikrai nepavyks, bet kai kurie rinkėjai išlaiko tam tikras simpatijas.“
V. Dumbliauskas mano, kad rinkėjai nėra griežti vertintojai: „Jie labiau žiūri į tokius dalykus – patinka, nepatinka, protingas, neprotingas. Žiūrėkit, Tėvynės sąjungos rinkėjai, save laikantys tokiais patriotais, išreitingavo M. Navickienę į 6-ą vietą. Tai ir pasako, kad rinkėjams tie dalykai nelabai svarbu.“