Aktualijos | Politika | 4 min.

Teisingumo ministerijos paruoštas Referendumo įstatymas: kas keitėsi nuo praėjusio karto?

Domantas Katelė
2021 m. birželio 30 d. 11:07
Balsavimas. | Fotobankas
Susiję straipsniai

Teisingumo ministrės atstovė spaudai Rasa Laurinavičiūtė-Vaisbrodė tikina, kad ministerijos rengtas Referendumo įstatymas nebuvo pateiktas laiku, nes užtruko derinimas tarp suinteresuotų pusių. Ji pridūrė, kad iš esmės įstatymo projektas nuo praėjusią kadenciją patvirtinto Seime nesikeitė.

„Pradėjus dirbti naujai Vyriausybei, jau praeitų metų gruodžio mėnesį Referendumo įstatymo projektas buvo įrašytas į Vyriausybės programą ir inicijuoti atitinkami veiksmai. Jau kovo mėnesį projektas buvo pateiktas derinti ministerijoms, komisijoms, nevyriausybinėms organizacijoms. Konstituciniu įstatymu reguliuojamiems visuomeniniams santykiams užtikrinamas didesnis stabilumas nei tiems, kurie reguliuojami paprastaisiais įstatymais, tad Referendumo įstatymo projektui parengti reikalingos išsamios diskusijos. Vyko ir formalus, ir neformalus įstatymo projekto derinimas su institucijomis pagal jų pateiktas pastabas“, – pranešime tvirtina R. Laurinavičiūtė-Vaisbrodė.

Jos teigimu, kiek laiko užtruks, kol piliečiai vėl galės savo iniciatyva organizuoti referendumus, priklauso nuo Seimo: „Patikslintas Įstatymo projektas buvo pateiktas Vyriausybei praeitą savaitę, o trečiadienį dėl jo balsuos Seimas. Kaip toliau klostysis procesas, priklausys nuo diskusijų Seimo komitetuose ir plenarinių posėdžių darbotvarkių.“

Teisingumo ministrės atstovės spaudai teigimu, pokyčiai, lyginant su praėjusią kadenciją priimtu Referendumo įstatymu, matomi keliose srityse. R. Laurinavičiūtė-Vaisbrodė teigia, kad ministerija išskyrė kelias sritis – balsavimą referendume valstybėje esant neįprastoms sąlygoms, skaidrumą ir teksto kokybę.

„Siekiant užtikrinti galimybę piliečiams saugiai dalyvauti referendumuose, įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad, įvedus nepaprastąją padėtį, paskelbus ekstremaliąją situaciją ar įvykį arba paskelbus karantiną, kai laikinai apribojama asmenų judėjimo laisvė arba nustatomi kiti ribojimai, balsavimo patalpose balsuojantys rinkėjai būtų aprūpinami būtinosiomis apsaugos priemonėmis. Taip pat papildomai būtų įrengiamos balsavimo patalpos tose apylinkėse, kur rinkėjų skaičius viršija 3000, o saviizoliacijoje esantys rinkėjai galėtų balsuoti namuose.

„Užtikrinant referendumo proceso skaidrumą ir viešumą, siūloma nustatyti, kad piliečių papirkimo faktai būtų skelbiami Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje, nurodant konkrečius papirkimą organizavusių asmenų duomenis, taip pat asmens duomenų skelbimo tikslą ir skelbimo laikotarpį. 

Taip pat įstatymo projekte patikslintos nuostatos, reglamentuojančios referendumui siūlomo sprendimo teksto kokybišką parengimą, numatant, kad grupės pateiktam referendumo sprendimo tekstui reikalingą teisinę pagalbą suteiktų Seimo kanceliarija (galiojančiame Referendumo įstatyme minėtą funkciją atlieka Vyriausybės kanceliarija).

Svarbu tai, kad galiojančiame Referendumo įstatyme yra numatyta, jog piliečių referendumo iniciatyvos teisei paskelbti referendumą įgyvendinti nustatomas 6 mėnesių terminas. Šis terminas išlieka, kadangi piliečių parašai ir dabar, ir siūlomame projekte gali būti renkami elektroniniu būdu. Šioje vietoje apskritai reiktų kalbėti apie iššūkius, susijusius su rinkimų ir referendumų aktyvumu“, – pristatydama pokyčius teigia R. Laurinavičiūtė-Vaisbrodė.

Alfa.lt primena, kad Teisingumo ministerija Referendumo įstatymo projektą turėjo pateikti iki birželio 1 d. Vis dėlto parlamentui jis pateiktas buvo tik birželio 17 d. Dėl jo Seimas balsuos jau trečiadienį – paskutinę pavasario sesijos dieną.

Referendumo įstatymas buvo priimtas praėjusios kadencijos metu, tačiau po Konstitucinio Teismo išaiškinimo, kuris nurodė, kad tai yra konstitucinis teisės aktas, įstatymo projektas turės būti svarstomas Seime dar kartą. Priešingai negu įstatymo projektą tvirtinant praėjusį kartą, kada parlamentas laikė jį priimtu, kada jam buvo reikalinga paprasta balsų dauguma, šįkart jam priimti bus reikalingi 94 Seimo narių balsai.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (0)
O galėjo pakentėtiPrieš 145 d.
Kol išrinksim normalią - nekorumpuotą valdžią TSKP jau vinioja vadžias - jų teisuoliai navickai - bartusevičiai- ir T.T kurių ir asabas sunku prisiminti jau užmarštį . Ir uošvių tandemas - dargis- avulis jau gavę už dyką pusė vilniaus žemių ,jei būtų dori ,gal nereikėtų mokėti už stadioną tris kart brangiau ,nei rinkos kaina. O galėjo sulaukti naujos valdžios spredimų. MOKESČIŲ mokėtojai vėl mokės tris kart brangiau nei KAUNE.
 +1
Avulis džiūgaujaPrieš 145 d.
O MES mokesčių mokėtojai nuliūdę ,nuleidę galvutes tylime ir privalom džiaugtis TSKP vilniaus vadukų sprendimais,priešingu atveju ,kol TSKP valdžioje , ne tik vatniku išvadins ,bet dar ir pasodins ?
 +1
Jūsų vardas
Jūsų nuomonė
 .

Trišalė taryba vertins siūlymą iš švenčių sąrašo išbraukti Tarptautinę darbo dieną
Politika | 2 min.
Kultūros ministras nemano, kad iniciatyva atlikti LRT auditą gali būti politizuota
Politika | 2 min.
V. Sinica: imigracijos į Lietuvą mastas yra tapęs pavojingu reiškiniu
Politika | 2 min.
Pavasario sesijoje parlamentarai ketina pakeisti Neįgaliųjų teisių komisijos pavadinimą
Lietuva | 2 min.
Žadama inicijuoti diskusijas dėl privalomo istorijos egzamino: jaunimui trūksta kritinio mąstymo
Švietimas | 2 min.
Seimas spręs, ar į laisvės gynėjų statusą galės pretenduoti ir buvę Lietuvos policijos akademijos pareigūnai
Lietuva | 2 min.
Siūloma, kad baudžiamoji atsakomybė už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi priklausytų nuo žalos dydžio
Lietuva | 2 min.
„Vaikišką“ šampaną sugrąžinti pasiūliusiam A. Nedzinskui pastabų turi Seimo etikos sargai ir teisininkai
Politika | 2 min.
Rinkimuose norinčias dalyvaujančias partijas norima įpareigoti nurodyti teistumą
Politika | 2 min.
Baltarusijos opozicionieriams siekiant išduoti pasus su baltarusišku Vyčiu, keletas Seimo konservatorių kreipėsi į URM
Politika | 2 min.
S. Skvernelis mano, kad teisėsauga turėtų susidomėti „Teltonikos“ įkūrėjo A. Paukščio istorija: tai neturi būti vien diskusija
Politika | 2 min.
Alfa taškas. „Nemuno aušros“ saulėlydis: kuo baigsis A. Širinskienės egzodas?
Politika | 2 min.
Siūloma įpareigoti politines partijas informuoti rinkėjus apie savo teistumą
Politika | 2 min.
Daugiau nei pusė Seimo narių siūlo pavesti Valstybės kontrolei atlikti LRT auditą
Politika | 2 min.
VRK pirmininkė: politinė reklama turės būti žymima nuolat – ne tik rinkimų kampanijos metu
Politika | 3 min.
P. Poderskis sako, kad senoji SSVA valdyba atšaukta ruošiantis pokyčiams įmonės viduje: rugsėjį burs naują
Politika | 2 min.
Seimo valdyba buria darbo grupę diskusijoms dėl parlamentinių lėšų naudojimo
Politika | 2 min.
Seimo vicepirmininkas apie „Teltonikos“ kliūtis: turime sugrįžti prie europietiško bendravimo su verslu standarto
Verslo naujienos | 2 min.
Pirmą naujojo Seimo sesiją J. Olekas vadina vaisinga, nors būta ir „pašalinių kalbėjimų“
Politika | 2 min.
J. Olekas: Socialdemokratų partijos įkūrimą žyminčios Gegužės 1-osios iš šventinių dienų sąrašo braukti nederėtų
Politika | 4 min.