Aktualijos | Vilnius | 5 min.

722 tūkst. eurų už šachmatų salę: Vilnius atsisako šachmatų erdvės miesto centre

Dominykas Jankauskas
2025 m. vasario 7 d. 10:00
Vasario 16-osios g. 14. | evaržytinės.lt nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybė parduoda 300 kv. m patalpas prestižinėje sostinės vietoje – Vasario 16-osios g. 14, priešais Lukiškių aikštę. Šiose erdvėse ilgus metus vyko šachmatų ir šaškių treniruotės, tačiau dabar jos aukcione siūlomos už pradinę 722 tūkst. eurų kainą.

Sprendimas atsisakyti patalpų grindžiamas jų prasta būkle ir didelėmis galimos renovacijos sąnaudomis, tačiau kyla klausimas, ar tai reiškia šachmatų tradicijų silpnėjimą, ar priešingai, sudarys sąlygas dar didesniam jų prieinamumui. Apie šiuos pokyčius kalbame su Vilniaus miesto sporto mokyklos „Sostinės tauras“ direktoriumi Broniumi Burneika.

Kodėl parduodamos patalpos?

Pasak B. Burneikos, parduodamos ne konkrečiai šachmatų mokyklos patalpos, o Vilniaus miesto savivaldybei priklausančios patalpos, kurios ilgą laiką buvo naudojamos šachmatų ir šaškių treniruotėms. Panaudos sutartis sporto mokyklai baigėsi praėjusių metų pavasarį, po ko buvo nuspręsta nepratęsti patalpų nuomos.

„Patalpos yra labai nudėvėtos ir reikalingos didelės investicijos, kurios neapsimoka. Nuolatos žiemą trūkinėja vamzdžiai. Patalpos prašosi maksimalios renovacijos“, – sako B. Burneika.

Dabartinis sprendimas – perkelti treniruotes į kitus objektus, kuriuos lengviau prižiūrėti ir išlaikyti. Tai reiškia, kad Vilniaus šachmatų ir šaškių bendruomenė turės naujas treniruočių erdves, tačiau nebe konkrečią, ilgus metus naudotą vietą.

Ar tai blogina šachmatų prieinamumą?

Atrodytų, kad treniruočių perkėlimas į skirtingas vietas gali pakenkti bendruomenės susitelkimui. Tačiau B. Burneika tvirtina, kad sprendimas turi ir teigiamų aspektų.

„Tai kaip tik sporto šakos išplėtimas. O prieinamumas yra vienas svarbiausių dalykų“, – teigia jis. Pasak jo, šachmatai ir šaškės yra lanksčios sporto šakos, kurioms nereikia specifinės infrastruktūros, todėl treniruotes galima lengvai organizuoti mokyklose ar kitose patalpose, kur vaikai jas lengvai pasieks.

„Šaškių, šachmatų treniruotes galima tiesiog klasėse organizuoti ir populiarinti šitą žaidimą. Nėra būtina laikyti erdvę miesto centre“, – priduria B. Burneika.

Šachmatų populiarumas Lietuvoje – kylanti ar besitraukianti sporto šaka?

Pastaraisiais metais pasaulyje išaugęs susidomėjimas šachmatais, kurį iš dalies lėmė populiarūs internetiniai turnyrai ir tokie serialai kaip „Valdovės gambitas“ (angl. „The Queen’s Gambit“), neaplenkė ir Lietuvos. Tačiau, pasak B. Burneikos, fizinio žaidimo populiarumas ne visada atitinka šachmatų žaidimą virtualioje erdvėje.

„Internetiniai turnyrai yra, bet jie niekada neatitiks to fizinio kontaktavimo, kai sportininkai sėdi vienas prieš kitą. Vis tiek tai yra nutolimas nuo gyvos konkurencijos“, – svarsto „Sostinės tauro“ vadovas.

Pastaruoju metu šachmatų treniruotėse Vilniuje stebimas šioks toks susidomėjimo sumažėjimas. Pasak B. Burneikos, tam įtakos turėjo trenerių kaita – du treneriai paliko darbą, vienas dėl amžiaus, kitas dėl sveikatos problemų. „Dabar yra toksai, vadinkime, šiek tiek sumažėjimas“, – sako jis.

Nepaisant to, sporto mokykla siekia išlaikyti šachmatų ir šaškių populiarumą, skatindama kuo daugiau vaikų dalyvauti treniruotėse ir užtikrindama galimybes tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems sportininkams.

Taip pat viena didžiausių problemų, su kuria susiduria šachmatų ir šaškių bendruomenė, yra jaunų trenerių trūkumas.

„Didžiausia problema šaškių, šachmatų sporte kol kas yra vyresnio amžiaus trenerių gausa, bet jaunesnio amžiaus trenerių nebeatsiranda. Tai turbūt bene didžiausia problema šios sporto šakos gyvybingumui išlaikyti“, – teigia B. Burneika.

Kokia ateitis laukia Vilniaus šachmatų treniruočių?

Nors ankstesnės patalpos bus parduotos, Vilniaus šachmatų treniruotės niekur nedingsta – jos persikėlusios į kitas erdves. Šiuo metu treniruotės vyksta VRM kultūros, pramogų ir sporto rūmuose Žirmūnuose, o ateityje jos gali būti organizuojamos mokyklose ar kitose vietose, kurios bus patogesnės tiek vaikams, tiek treneriams.

Direktorius taip pat pabrėžia, kad sporto mokyklos skatina vaikų masiškumą – kuo daugiau vaikų dalyvaus, tuo didesnė tikimybė atrasti naujus talentus, kurie ateityje galėtų atstovauti Lietuvai tarptautiniu mastu.

B. Burneika priduria, kad šachmatai ir šaškės gali būti puikus papildymas kitoms sporto šakoms, padedantis ugdyti ne tik fizinę ištvermę, bet ir loginį mąstymą. Toks požiūris ne tik suteikia vaikams įvairiapusį ugdymą, bet ir prisideda prie šachmatų bei šaškių sporto tęstinumo.

Šachmatai – ne tik sportas, bet ir protinė veikla

Nors pats B. Burneika nėra šachmatininkas, jis pripažįsta, kad tai svarbi veikla, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

„Manau, kad šachmatai yra puiki sporto šaka vyresnio amžiaus žmonėms. Užuot žmonės sėdėję prie telefono ir skaitę nenaudingą turinį, jie galėtų puikiai praleisti laiką prie šachmatų lentos“, – sako jis.

Tad, nors Vilniaus šachmatų ir šaškių bendruomenė neteks senųjų patalpų, atrodo, kad šių sporto šakų ateitis mieste išlieka užtikrinta – tik šiek tiek kitokiu pavidalu.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (7)
 .