Vietoje krūmokšniais apaugusios pramoninės aikštelės – ledo ritulio aistros, dailiojo čiuožimo elegancija ir žalumos juostos. Jotvingių gatvės teritorijoje, kur anksčiau veikė kelių statybos įmonė, planuojama statyti modernią sporto paskirties ledo areną. Projektas, parengtas Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu, apima ne tik šiuolaikiškas sporto erdves, bet ir aplinkos atgaivinimą – nuo natūralių pievų iki želdintų fasadų.
Planuojamas statyti dviejų aukštų sporto paskirties pastatas su antresole apims beveik 10 tūkst. kvadratinių metrų ir bus pritaikytas įvairioms ledo sporto šakoms. Jame vienu metu galės lankytis 848 žiūrovai, treniruotis apie 100 sportininkų, o objektą aptarnaus apie 20 darbuotojų.
Ledo arenoje bus įrengta pagrindinė ledo ritulio aikštė su žiūrovų tribūnomis, taip pat atskiros erdvės dailiojo čiuožimo treniruotėms, akmenslydžio sale (numatyta įrengti požeminėje dalyje), choreografijos ir apšilimo salės, persirengimo patalpos, sanitariniai mazgai, taip pat administracinės ir techninės zonos. Pastato planavimas orientuotas į sportuojančiųjų, žiūrovų ir personalo srautų atskyrimą bei funkcionalų vidaus erdvių išdėstymą.
Kaip rašoma aiškinamajame rašte, projektuojamas pastatas – ledo arena su sporto sale, akmenslydžio aikštele, pagalbinėmis ir administracinėmis patalpomis. Pastatas skirtas aktyviam poilsiui, profesionaliam sportui ugdyti bei renginiams organizuoti.
Iš pramoninės zonos – į žalią sporto centrą
Ledo arena bus statoma Jotvingių g. 1 – 3,9 hektaro ploto valstybinėje žemėje, patikėjimo teise priklausančioje Nacionalinei žemės tarnybai. Šiuo metu teritorija yra išnuomota kelių statybos įmonei, joje nėra jokių statinių, o didžiąją dalį paviršiaus dengia piltinis gruntas, statybinės atliekos ir savaiminiai želdiniai.
„Šiuo metu sklypo teritorija išlyginta, užpilta piltiniu gruntu. Ties Jotvingių gatve suformuotas nenatūraliai status šlaitas“, – rašoma aiškinamajame rašte.
Šlaitas, kaip ir visa sklypo struktūra, bus permodeliuotas atsižvelgiant į statinio specifiką – dalis arenos planuojama požeminė, todėl reljefo aukščio skirtumai bus išnaudoti natūraliai integruojant pastatą į aplinką.
Teritorijoje šiuo metu vyrauja invaziniai augalai – uosialapis klevas ir baltažiedė robinija, kurie, kaip nurodoma dokumente, yra „agresyviai pasklidę po teritoriją“ ir kelia grėsmę vietinei augmenijai. Jie bus šalinami taikant tiek mechaninius, tiek cheminius būdus. „Subrendę ir pribręstantys uosialapiai klevai, baltažiedės robinijos naikinami pirmiausia juos paveikiant cheminėmis medžiagomis, kad nudžiūtų, o paskui nudžiūvę medžiai nupjaunami.“
Vietinės kilmės medžiai, esantys geros arba patenkinamos būklės, bus išsaugomi arba perkeliami į naujai projektuojamus želdynus.
Numatyta daugybė žaliųjų sprendimų – nuo natūralių pievų, krūmų ir medžių grupių iki reprezentatyvios želdinių kompozicijos šalia arenos įėjimo. Teritorijos kraštovaizdis bus iš esmės pertvarkytas: užterštas paviršinis gruntas pašalinamas, atvežamas naujas – tinkamas želdinimui.
Vizijoje numatytas aiškus perėjimas nuo apleisto, pramoninio sklypo prie bendruomenės atvirai prieinamos rekreacinės ir sportinės erdvės. Naujieji želdiniai formuos ne tik estetinį vaizdą, bet ir sukurs natūralų barjerą nuo pramoninių teritorijų, pagerins mikroklimatą, o integruoti dviračių ir pėsčiųjų takai leis teritoriją organiškai sujungti su aplinkiniais kvartalais.
Privažiavimas, stovėjimo vietos ir ryšys su aplinka
Projektas taip pat numato išvystytą susisiekimo ir automobilių stovėjimo infrastruktūrą. Teritorijoje bus įrengtos 147 automobilių stovėjimo vietos, iš kurių 31 skirta elektromobiliams (dalis su įkrovimo stotelėmis), o 6 – žmonėms su negalia. Greta arenos suplanuota ir 28 dviračių vietos, kurios bus įrengtos naudojant 14 dvigubų stovų.
Siekiant užtikrinti patogų patekimą į teritoriją, projektuojamos jungtys su perspektyvoje planuojamomis Jotvingių ir Tyzenhauzų gatvių atkarpomis, o vakarinėje sklypo dalyje suplanuota rekreacinė zona su pėsčiųjų ir dviračių takais, skirta ne tik arenos lankytojams, bet ir vietos gyventojams.
„Projektuojama jungtis su perspektyvoje planuojamomis įrengti Jotvingių bei Tyzenhauzų gatvių atkarpomis ties sklypo ribomis“, – rašoma dokumente. Didelė pastato dalis bus įgilinta – tai padės palaikyti reikiamą temperatūrą ir sumažins energijos sąnaudas. A++ energinio efektyvumo klasė užtikrins mažesnes šildymo išlaidas. Šildoma bus naudojant šilumos siurblius, o esant poreikiui – ir per miesto centralizuotus tinklus.
Žaluma, stogo vanduo ir invazinių rūšių šalinimas
Didelę dalį projekto užima ne tik statinys, bet ir želdinimo sprendiniai. Planuojama, kad žaluma užims net 60 proc. sklypo ploto, o dar 4 proc. – tai vejos koryje įrengta rezervinė stovėjimo aikštelė. Arenos sienos bus apželdintos vijokliais, teritorijoje bus sodinami įvairūs vietiniai medžiai, krūmai ir gėlės.
„Prie pastato numatoma daugiamečių gėlių gėlynai suformuojant nedideles kalveles. Prie projektuojamų suolų siūloma sodinti nedidelio aukščio medžius – Sargento obelis, japoninę alyvą – sukuriant šešėlį sėdinčiajam ir neužstojant pagrindinio pastato fasado.“
Be to, planuojama laistyti želdinius vandeniu, surinktu nuo arenos stogo, – šis sprendimas ne tik tvarus, bet ir funkcionalus.
Šiuo metu Jotvingių g. 1 ledo arenos projektas yra projektinių pasiūlymų stadijoje – galutiniai sprendiniai dar nėra patvirtinti. Visuomenė kviečiama susipažinti su pateiktais planais, išsakyti pastabas ir teikti siūlymus iki balandžio 8 d. el. paštu arba raštu adresu Žemaitės g. 21, Vilnius. Viešas projektinių pasiūlymų svarstymas vyks balandžio 8 d. 15 val. nuotoliniu būdu „Zoom“ platformoje. Projektą Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu rengia UAB „Projektų rengimo centras“.