Vilniaus meras Valdas Benkunskas sako, kad trečiadienį sostinės savivaldybės tarybai vėl pritarus pokyčiams Daugiafunkcio komplekso projekte, į kurį įeina Nacionalinis stadionas, derinimas Lietuvoje su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) turėtų būti baigtas. Jis taip pat tikisi, kad klausimas dėl Europos Komisijos (EK) išvados projektui bus išspręstas „kaip įmanoma greičiau“.
„Skirtingai negu pirmais dviem atvejais, kai miesto taryboje priiminėjome klausimą, šiuo atveju iš anksto suderinta pozicija, po to, kai birželį gavome detalų Viešųjų pirkimų tarnybos raštą, kuriame buvo pateikti metodologiniai skaičiavimai, kaip VPT norėtų, kad būtų atliktas indeksavimas“, – trečiadienį žurnalistams kalbėjo V. Benkunskas.
„Mes jį atlikome, jį priėmė koncesininkas ir tikimės, kad bent jau Lietuvoje derinimo, derybų klausimas yra uždarytas“, – pažymėjo jis.
V. Benkunskas išreiškė viltį, kad, rugsėjį EK pradėjus darbą po atostogų, derinimas dėl projekto neužtruks.
„Norėjome, kad su Europos Komisija klausimas būtų kaip įmanoma greičiau išspręstas, tačiau tai virš mūsų kontroliavimo ribų. Suprantame, kad EK dabar gyvena permainų laikotarpių, kai formuojama nauja vadovybė, aišku, darbą dirba Briuselio biurokratai“, – sakė sostinės meras.
„Labai tikimės, kad rugsėjo pradžioje, kai Komisija pradės darbą po atostogų, pateiksime atnaujintą informaciją ir derinimas neužtruks. Žinant, kad dauguma klausimų viduje, susijusių su VPT, yra išspręsti“, – tikino jis.
Politikas aiškino ir toliau esąs užtikrintas, kad dabartinis projektas yra „pigiausias ir greičiausias būdas“ Vilniuje turėti stadioną.
„Esu įsitikinęs, kad šis projektas vis dar yra ir pigiausias, ir greičiausias būdas Vilniuje turėti visų laukiamą stadioną. Darome savo darbą, tikimės, kad su EK ilgai neužtruksime, koncesininkas pasiruošęs, technika paruošta, kai tik gausime notifikacijos raštą, darbai galės būti atnaujinti“, – teigė konservatorius.
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečią kartą šiemet pritarė pokyčiams, numatytiems sostinės Daugiafunkcio komplekso projekte, į kurį įeina Nacionalinis stadionas.
Atsižvelgus į VPT pastabas, sostinės taryba nusprendė „atimti“ naujo turto sukūrimo sąnaudas iš indeksuojamos sumos, taip pat perskirstyti tenkantį savivaldybės ir statybas vykdančios bendrovės indėlį dėl rizikų matricos bei nenumatytų aplinkybių.
Pradinė projekto kaina buvo 156 mln. eurų, pridėjus indeksuotus statybos ir papildomus darbus bei atėmus skolinimosi palūkanas, projektas pinga 900 tūkst. eurų.
Vis tik sostinės tarybos opozicijos lyderis Artūras Zuokas tikino nepritarsiantis projektui ir pažymėjo, kad jeigu būtų atsižvelgta į jo bei bendraminčių siūlymus, procesas vyktų daug greičiau.
Tam, kad darbai prasidėtų, dar yra laukiama EK išvados.
ELTA primena, kad birželio pabaigoje VPT pateikė savo nuomonę dėl Nacionalinio stadiono projekto pokyčių ir lieka prie vertinimo, kad indeksuotos kainos padalijimas tarp sutarties šalių turi būti kitoks, negu dabar siūlo Vilniaus miesto savivaldybė. Taip pat, Tarnybos pateiktame rašte, su kuriuo susipažino ELTA, raginama neindeksuoti naujo turto, kurio vertė yra virš 7 mln. eurų.
VPT taip pat tvirtina, kad dėl papildomų darbų atlikimo sutrumpėjus operavimo ir mokėjimų koncesininkui laikotarpiui, rizikų pasidalijimo kontekste šis pasikeitimas neturėtų būti vertinamas, kaip turintis kokią nors esminę įtaką.
Gegužės viduryje Vilniaus miesto savivaldybės taryba dar kartą pritarė pokyčiams, numatytiems sostinės daugiafunkciame projekte, į kurį įeina Nacionalinis stadionas. Projekto vertė sudaro 157,23 mln. eurų.
Kaip teigia sostinės savivaldybė, dėl numatomo investicijų indeksavimo intensyvumo mažinimo koncesininkas atsisakys Vilniaus savivaldybei ir ŠMSM suteiktų statybos finansavimo nuolaidų, dėl to bendras viešųjų lėšų poreikis keisis minimaliai – į mažesniąją pusę savivaldybės ir ŠMSM naudai.
Vis tik VPT vertinimu, Vilniaus valdžia atsižvelgė tik į dalį pakeitimų, o dėl pastabų, į kurias nebuvo atsižvelgta, Tarnyba kreipsis į instituciją tikėdamasi paaiškinimų. Europos Komisijos išvadą buvo tikimasi gauti dar iki vasaros.
Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Jos savininkas Arvydas Avulis nurodo, kad stadiono statybas galėtų užbaigti iki 2026 metų pabaigos. Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.
Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.
Skaičiuojama, kad statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų, dar prisidėtų naujų darbų (3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universali arena), t. y. 13 mln. eurų. Tačiau teigiama, kad 38,1 mln. eurų būtų galima sutaupyti skolinantis tik 2 m., o ne 22 m., kaip planuota anksčiau.