Gyvenamajame kambaryje vyksta įvairiausi scenarijai: gaminama valgyti, vakarieniaujama, bendraujama su šeima ar tiesiog ramiai ilsimasi, tad ir šios zonos apšvietimas turi atitikti įvairius poreikius. Juos nagrinėja ir šiuolaikines apšvietimo tendencijas apžvelgia interjero dizainerė-architektė Vaida Atkočaitytė.
Galvoti apie ateitį
Prieš pradedant įrengimo ar remonto darbus reikia apgalvoti patalpos zonas – kur geriausia įrengti virtuvę, valgomąjį ir svetainę. Suradus geriausią zonavimo variantą, reikėtų tikslinti baldų išdėstymą pagal konkrečias parinktis ir matmenis arba bent jau numatyti, kokio dydžio ir tipo bus valgomasis stalas, sofa, virtuvės sala ar baldai. Turint baldų išdėstymo planą, galima kurti gyvenamojo kambario apšvietimą pagal atskirų zonų funkcijas. Be abejo, kartais įmanoma pagudrauti ir naudoti reguliuojamus ilgo korpuso sieninius ar lubų, galinčius keisti poziciją šviestuvus (pavyzdžiui, bėgelių sistemas) ir kai kurių baldų pozicijas šiek tiek koreguoti pagal poreikį. Jeigu kambaryje bus indaujos, lentynos ar paveikslo sieninis apšvietimas, šiuos taškus reikėtų žinoti iš anksto.
Vaidos Atkočaitytės ir architekto Valdemaro Stupak sukurtas interjeras. Leono Garbačausko fotografija
Skirtingos funkcinės zonos
Kiekviena gyvenamojo kambario zona atlieka skirtingas funkcijas, todėl jų apšvietimas taip pat turėtų būti skirtingas. Virtuvėje svarbiausia gerai matyti pagrindines darbo vietas. Valgomojo apšvietimas turėtų burti visus namiškius prie bendro stalo ir padėti ne tik matyti tai, kas ant jo guli, bet ir atpalaiduoti. Pagrindinės svetainės funkcijos – poilsis ir atsipalaidavimas, tačiau ji gali turėti ir kitų funkcijų, tad reikės daugiau lokalaus ar bendro apšvietimo.
Taigi virtuvės ir svetainės zonose pirmiausia reikalingas bendras apšvietimas, kuris turėtų būti ramus, išsklaidytas ir nemestų stiprių šešėlių. Tinka paviršiniai ar įleidžiami šviestuvai. Bendrą aplinkos apšvietimą svetainėje taip pat gali kurti lokalių zonų ar dekoratyvūs šviestuvai (sieniniai, staliniai, toršerai ar pan.). Kombinuojami, jie skleidžia bazinį šviesos kiekį kambaryje. Itin svarbu juos visus įjungti ir išjungti atskirai, reguliuoti intensyvumą. Taip atsiranda daugiau galimybių tuos pačius šviestuvus naudoti įvairių tipų apšvietimui sukurti.
Vienas svarbiausių tipų – funkcinis lokalus zonų apšvietimas. Jis turėtų būti valgio ruošimo, valgymo, skaitymo vietoje ar pan.
Virtuvės zonoje svarbiausia apšviesti darbastalį. Šviestuvai čia gali būti po pakabinamomis spintelėmis, sienose ar lubose.
Virš valgomojo stalo reikia funkcinio apšvietimo, tačiau jis turėtų būti ir subtiliai dekoratyvus. Labai svarbu, kad netrūktų šviesos, bet ji ir neakintų. Kadangi kiekvieno žmogaus jautrumas yra skirtingas, geriausia, jei valgomojo stalo šviesos intensyvumas bus reguliuojamas individualiai. Šviestuvas turi teikti jaukumą ir subtiliai apšviesti sėdinčių žmonių veidus, nemesdamas ant jų stiprių šešėlių. Puikus pasirinkimas – šviestuvai, turintys stiklinius arba tekstilinius gaubtus, kurie reguliuoja šviesos srautą ir aplink sukuria lengvą švytėjimą, sukuria nekontrastingą švelnių šešėlių žaismą praleidžiant šviesą pro stiklą arba audinį.
Funkciniai šviestuvai svetainėje gali apšviesti staliuką ar krėslą, taip suformuodami skaitymo, mezgimo zoną. Tam galima naudoti sieninius ar toršerus.
Kitas itin svarbus tipas yra dekoratyvus akcentinis apšvietimas. Jis gali ne tik apšviesti meno kūrinius, lentynas, dekoratyvius sienų elementus, bet ir sukurti jaukią, atpalaiduojančią, subtilią atmosferą gyvenamajame kambaryje.
Jaukumo ir komforto suteikia šviesa, kuri apšviečia ne horizontalius, o vertikalius paviršius, nes žmogaus akis juos mato dažniausiai ir geriausiai. Malonią nuotaiką gyvenamajame kambaryje sužadina paslėpta šviesa, kurios šaltinio žmogus nemato, tačiau ji subtiliai sklinda erdvėje ar kai kuriuose elementuose. Tai gali būti įvairios nišos lubose ar sienose, užuolaidų nišos ar indaujos apšvietimas ir t. t.
Naujausios tendencijos
Profesionalūs, savo darbą puikiai išmanantys dizaineriai, prieš 10–15 metų kurdami gyvenamosios zonos interjerus, derino skirtingus apšvietimo tipus, projektavo ne tik bendrą, bet ir funkcinį zonų ir akcentinį dekoratyvų apšvietimą, tačiau tai nebuvo labai populiaru. Šiuo metu skirtingų tipų šviestuvai tampa neatsiejama namų apšvietimo dalimi. Technologijos stiprina supratimą, kad geras apšvietimas didina gyvenimo komfortą. Intensyvus gyvenimo tempas skatina žmones ieškoti ramybės ir jaukumo namuose, dėl to šie renkasi skirtingą apšvietimą.
Per pastaruosius 10–15 metų neturėjome tokių technologijų ir tokio gausaus šviestuvų asortimento kaip dabar. Pavyzdžiui, anksčiau nišose slėptos liuminescencinės lempos, kurios sukurdavo šešėlinius intarpus. Toks šešėliavimas buvo natūraliai priimtinas elementas. Dabartinės LED juostos leidžia formuoti vientisą paslėptą nišų apšvietimą, o šviesos nelygumai ar pertrūkiai vertinami kaip nekokybiškas produktas ar darbo brokas. LED technologijos pakeitė tiek kūrėjų, tiek vartotojų supratimą apie kokybišką apšvietimą bei jo kintamumą.
Vaidos Atkočaitytės ir architekto Valdemaro Stupak sukurtas interjeras. Leono Garbačausko fotografija
Šiuolaikiniai gamintojai kuria ne tik šviestuvų dizainą, bet daug dėmesio skiria ir technologijoms, energijos tausojimui, šviesos kokybei, spalvų atkūrimui. Pastebima itin mažų, bet galingų šviestuvų gamybos tendencija, daug dėmesio skiriama LED technologijoms, jų integravimui. Vis daugiau gamintojų pristato lengvus, lyg nematomus stiklo šviestuvus be matomos standartinės lemputės. Viskas integruota į korpusą, o šviesa stikle nukreipiama į aplinką tolygiai arba koncentruotai.
Kita tendencija – šviestuvų mobilumas. Daugėja tokių, kurių poziciją patalpoje galima keisti dėl bėgelių. Daugėja pakabinamų šviestuvų, kuriuos montuojant nebijoma ilgesnių elektros laidų ne tik loftuose. Patys vartotojai gali reguliuoti ne tik šiuolaikinių šviestuvų intensyvumą, bet ir šviesos spektrą – spalvą. O kad dirbtinis apšvietimas būtų artimas natūraliam, jį galima koreguoti pagal patalpą ir paros laiką.
Derinimas ir stilius
Renkantis šviestuvus ir jų stilių, svarbiausia žinoti, kokio rezultato siekiame. Reikėtų įvertinti ne tik bendrą interjero stilistiką, bet ir kiekvienam šviestuvui keliamas užduotis. Vertėtų išsiaiškinti, kurie iš jų šviesą skleis tik žemyn, kurie aplink save, kurie į lubas ir pan. Renkantis svarbu ne tik dizainas, bet ir jų šviesa.
Kaip tarpusavyje bus derinami šviestuvai, priklauso nuo interjero stiliaus. Kartais kuriant eklektiką klasikiniame interjere naudojami itin modernūs šviestuvai, ir atvirkščiai – maišomi klasikinių ir modernių formų.
Svarbu, kad dominuojantis centrinis šviestuvas būtų akcentas, o kiti – jį tik papildytų. Jei erdvė mažesnė, pakabinamas šviestuvas turėtų būti virš stalo, o virš sofos – kitoks. Ir atvirkščiai: jei planuojama, kad stalo vieta kis, jo geriau nekabinti. Labai svarbi spalva: kartais šviestuvą galima „paslėpti“ derinant prie sienų ar lubų spalvos arba visiškai integruoti, kartais atvirkščiai – paryškinti.
Šviesos spalva
Be pasirinktų šviestuvų tipo, labai svarbu ir šviesos kokybė, spalvos temperatūra. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo šaltesnis šviesos atspalvis. Namų gyvenamajai zonai geriausias 2700–3000 K (kelvinų) apšvietimas. Atsipalaiduoti ir nusiraminti padės šiltesnė (2700 K) šviesa. Kai kuriais atvejais dekoratyvumui sukurti galima naudoti dar šiltesnę, primenančią žvakės liepsną.
Vaidos Atkočaitytės ir architekto Valdemaro Stupak sukurtas interjeras. Leono Garbačausko fotografija
Šviestuvų vieta
Šviestuvai kambaryje išdėstomi pagal funkcijas arba akcentinius taškus. Tam svarbu ir liumenų kiekis, patalpos aukštis ar norimo apšviesti paviršiaus atstumas nuo šviesos šaltinio, šviesos kryptis ir apšvietimo kampas. Žinant planuojamų zonų funkcijas, dėl šviestuvų kiekio ir galingumo reikėtų pasikonsultuoti su profesionalais.
Svarbu nepamiršti, kad pastovi intensyvi šviesa vargina. Be to, ji matoma tik tamsoje, todėl nėra tikslo kryptinių akcentinių šviestuvų išdėstyti visoje gyvenamojoje patalpoje vienodais atstumais ir kiekvieno kampo apšviesti vienodai – tokiu atveju nebeliks akcentų. Akcentiniai taškai pasirenkami pagal tai, ką norime paryškinti, o ką paslėpti. Tarkime, apšvietus lentyną, ekspoziciją galima keisti pagal kiekvieno gyventojo poreikį. Vieniems svarbu, kad matytųsi įrėmintos nuotraukos, kitiems – suvenyrų ar vinilinių plokštelių kolekcija, treti nori paryškinti žaliuojančius augalus ir sukurti šešėlių žaismą. Galima paryškinti ir dekoratyvius sienų paviršius – tapetus ar dekorą, sužadinant skirtingą nuotaiką.
Kas madinga
Šiuo metu itin madingi skirtingų medžiagų ir kombinuotas funkcijas atliekantys šviestuvai. Atsiranda ir vis daugiau daugiafunkcių. Pavyzdžiui, šviestuvas tarnauja ir kaip gėlių laikiklis. Madingi tie, kurių poziciją lengva keisti dėl ilgo lankstaus korpuso ar tvirtinamųjų elementų. Madingos paprastos ovalios, pailgo stačiakampio formos arba jų kompozicijos, stiklas ir išmaniosios technologijos.