Gyvenimas | Santykiai | 6 min.

Kaip mamai susigrąžinti prarastas jėgas?

Alfa.lt
2025 m. balandžio 12 d. 16:00
Motinos nuovargis. | freepik.com

Niekas nepaneigs, kad būti mama – vienas gražiausių ir kartu sunkiausių gyvenimo dalykų. Nuolatinė atsakomybė, dėmesys vaikams, namų ruoša ir kiti kasdieniai rūpesčiai dažnai palieka be energijos, patiriamas ne tik fizinis, bet ir psichinis išsekimas. Tad kaip atgauti jėgas, susigrąžinti vidinę ramybę ir vėl jaustis energingai?

Kur dingsta energija?

Daugeliui mamų gyvenimą apkartina siekis viską padaryti kuo geriau ir tiksliau. Jos, nors ir ne visada sąmoningai, siekia užauginti tobulus vaikus, kurie dar nespėję pradėti vaikščioti jau kalba ar geba atpažinti raides. Ši konkurencija, be abejonės, galiausiai išvargina tobulumo siekėjas, netrukus jos pajunta, kad gyvenime trūksta džiaugsmo. Žinoma, laikui bėgant tai, kas buvo sunku vakar, rytoj atrodys niekai, tačiau kiekvienas papildomas vaikų auginimo iššūkis mamas skatina pamiršti savus poreikius. Daugeliui vaikams atsidavusių motinų galimybė skirti laiko sau gali atrodyti beveik neįmanoma. Tačiau svarbu keisti požiūrį ir ieškoti būdų, kaip susidoroti su pervargimu, išsekimu, stresu. Nors tėvų perdegimas auginant vaikus tik didėja, mokslininkai svarsto, ar nuolatinis nuovargis – mūsų kartos nauja norma. Nedidelio masto 2017 m. tyrimas parodė, kad nuovargis po gimdymo turėjo įtakos kiekvienam moters gyvenimo aspektui – nuotaikai, santykiams, savijautai ir motyvacijos lygiui.

Tinkamas geležies kiekis

Ištirta, kad mažas geležies kiekis – vienas pagrindinių moterų nuovargį skatinančių veiksnių. Nors moters kūnas kaupia geležį, gimdymas, pogimdyminis kraujavimas 6 savaites ir vėl prasidėjusios mėnesinės greitai išeikvoja geležies atsargas. Jų nepapildžius, kūnas pradės rodyti įspėjamuosius ženklus. Jei visą laiką esate pavargusi, mieguista, sunkiai susikaupiate, o plaukai slenka, paprašykite šeimos gydytojo patikrinti geležies kiekį. Deramas geležies kiekis kraujyje gali pagerinti atmintį, dėmesio trukmę ir pažinimo gebėjimus – tai dažniausios problemos, su kuriomis motinos susiduria po gimdymo. Geležies šaltiniai – raudona mėsa, vištiena, špinatai, įvairios sėklos. Be to, vitaminas C padeda įsisavinti geležį, o pieno produktai ir taninai ją slopina, todėl vietoj puodelio pieniškos arbatos geriau rinktis kepsnį su špinatais.

Mėgautis kokybišku maistu

Įprasta, kad pavalgius vaikams likučius išrankioja mamos, tik dažnai tai būna vienintelis dienos valgis. Subalansuoti pietūs lieka tik planuose, kurie ne visada įgyvendinami. Vienas iš būdų gauti daugiau energijos – skaičiuoti suvalgytas kalorijas ir suvartotas naudingąsias medžiagas: angliavandenius, baltymus, riebalus, skaidulas. Angliavandenių reikia kūnui ir smegenims. Baltymai palaiko sotumo jausmą ir tinkamą cukraus kiekį kraujyje. Riebalai padeda įsisavinti vitaminus, suteikia energijos. Vaisiuose ir daržovėse esančios skaidulos gerina žarnyno sveikatą, reguliuoja tuštinimąsi ir apetitą.

Vanduo – gyvybės ir energijos šaltinis

Mokslininkai teigia, kad 75 proc. žmonių nuolat patiria silpną dehidrataciją. Tad mieguistumą, apatiją ir nedėmesingumą galima pašalinti vos pradėjus gerti daugiau vandens. Dėl troškulio gali sumažėti kraujospūdis, o tai sukelia nuovargį. Sumažėjus skysčių kiekiui kraujyje, širdis sunkiau varinėja kraują po kūną. Tiesa, mokslininkai iki šiol tiksliai nesutaria, kiek vandens reikia gerti, todėl siūlo įvairias formules, skirtas apskaičiuoti reikiamą kiekį, arba poreikį įvardija abstrakčiai. Moterims per dieną siūloma išgerti apie 2 litrus. Geras būdas patikrinti, ar kiekis tinkamas: pažvelgti į šlapimo spalvą – turi būti šviesios šiaudų spalvos.

Nė dienos be judėjimo

Geriausias priešnuodis nuovargiui – reguliarus judėjimas. Tiesa, nebūtina rinktis didelio intensyvumo mankštos, geriau raskite tokį judėjimo būdą, kuris patiktų ir leistų jaustis gerai. Dar geriau, jei į aktyvią veiklą galite įtraukti ir mažylius. Tyrimai parodė, kad 15 min. kasdienio judėjimo padės jaustis ramiau ir mažiau įsitempus, padidins laimės hormonų gamybą, pagerins pasitikėjimą savimi, smegenų galią, atmintį, stiprins raumenis ir kaulus.

Miego kokybė, o ne kiekybė

Turint vaikų išvengti miego problemų neįmanoma. Miego trūkumą galite jausti net keletą metų. Mokslininkai teigia, kad geriau neskaičiuoti pogulių skaičių, o siekti kuo kokybiškiau išsimiegoti. Rekomenduojama eiti miegoti kiekvieną naktį tuo pačiu metu arba iškart po įprastos rutinos, pvz., kūdikio migdymo. Stenkitės užmigti iškart, telefoną padėkite kuo toliau. Aminorūgštis triptofanas, kurio gausu avižose, riešutuose, sėklose ir piene, virsta miego hormonu melatoninu. Be to, po vidurdienio stenkitės atsisakyti papildomo kavos puodelio. Kofeino skaidymas organizme užtrunka kelias valandas, todėl gali sutrikdyti įprastą vakaro ritmą ir miegą.

Ne tik kūno, bet ir psichinė higiena

Nors gražus nuomonės kūrėjų gyvenimas vilioja, norisi pasižvalgyti po dailų kitų asmenų pasaulį, tai nepastebimai veikia jūsų psichiką. Poreikis tapatintis su kiekviena diena didėja, jaučiatės irzli ir viskuo nepatenkinta, bet negalite suprasti, kodėl negyvenate taip šauniai. Koncentruokitės tik į savo energiją, bent vieną dieną atsiribokite nuo interneto ir socialinės žiniasklaidos, nestebėkite, ką veikia draugai ar giminaičiai.

Gebėjimas pasakyti „ne“

Niekas geriau neapsaugo asmeninių ribų nei žodis „ne“, pasakytas draugams, kolegoms, šeimos nariams, net vaikams. Atkreipkite dėmesį, kaip dažnai tariate žodį „taip“, o kada sugebate išrėžti „ne“. Jei esate ta, kuri vis perka dovanas, siunčia gėles, susidoroja su kritinėmis situacijomis, informuoja visus apie tai, ką reikia nuveikti, galimai per daug nuolaidžiaujate kitiems. Dažnai atrodo, kad esate vienintelis patikimas žmogus, tačiau didžiausia problema, kad visi kiti galvoja taip pat, ypač vaikai. Jie žino, kad niekada neatsakysite „ne“. Kartais atrodo, kad vaiko poreikiai atima daug pastangų vos prabudus ryte. Turite teisę pasakyti „ne“ atžalos įnoriams. Neturite jausti kaltės, priešingai, kiekvieną kartą pasakiusi „ne“ jauskitės tvirtai ir užtikrintai.

Gerų emocijų pliūpsnis

Jaukus apkabinimas, mylimojo bučinys, pro langą veidą glostanti saulė ir mažylis, tyliai žaidžiantis šalia. Tai dažnai nepastebimos, tačiau kasdienę gerovę kuriančios akimirkos. Būkite atidi įprastiems gyvenimiškiems dalykams, kurie teikia džiaugsmo. Ieškokite džiaugsmo čia ir dabar, mėgaukitės vaikų juoku, juokitės kartu, pasakokite anekdotus arba žiūrėkite komedijas. Tai padės atsipalaiduoti ir į gyvenimą žiūrėti paprasčiau.

Parengė Monika Budnikienė.

%%%%%%%%%%0%%%%%%%%%%

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (0)
 .

Kokį vaidmenį vaidinate santykiuose su vyru – žmonos ar motinos?
Santykiai | 4 min.
Kaune gydomas galimai smurtą patyręs mažametis: mama uždaryta į areštinę
Kaunas | 2 min.
Kaip liautis nuolat galvoti apie maistą?
Santykiai | 4 min.
Kokios finansinės „nuodėmės“ dažniausiai trukdo žmonėms praturtėti
Santykiai | 3 min.
I. Šimonytė apie galimą santykių su Pekinu normalizavimą: kamuolys yra Kinijos rankose
Politika | 2 min.
S. Skvernelis teigia, kad Lietuvos politika Kinijos atžvilgiu iškrenta iš ES konteksto
Politika | 2 min.
Kaip išsigydyti vaikystės traumas, kurios kartina gyvenimą?
Santykiai | 4 min.
Prezidentūra pasisako už diplomatinių santykių su Kinija atnaujinimą
Politika | 2 min.
G. Paluckas: Lietuvos politika Kinijos atžvilgiu iškrenta iš ES konteksto
Pasaulis | 2 min.
Kremlius apie santykius su JAV: iš esmės viskas vyksta labai gerai
Pasaulis | 2 min.
4 netikrų atsiprašymų tipai
Santykiai | 4 min.
Bėga nuo meilės: 3 Zodiako ženklai, kurie greitai nutolsta nuo artimųjų
Horoskopai | 3 min.
12 pavojingų „mamyčiuko“ bruožų
Santykiai | 3 min.
Norvegija siekia lytinius santykius be sutikimo pripažinti išžaginimu
Pasaulis | 2 min.
Sėkmės formulė: ar egzistuoja universali paslaptis?
Santykiai | 11 min.
Problemos, su kuriomis susiduria moteris, bendraujanti su 20 metų vyresniu vyru
Santykiai | 2 min.
Kodėl mes pavargstame?
Santykiai | 4 min.
Tyli prievarta santykiuose žeidžia ir žemina ne mažiau už fizinę
Santykiai | 5 min.
Seksualinis pasitikėjimas: kaip jį įgyti?
Santykiai | 7 min.
Kodėl pasirenkame netinkamus partnerius?
Santykiai | 7 min.