Praktiškai kiekvienas vyresnis nei 25 metų žmogus praeityje jau turėjo santykius. Nesvarbu, dėl ko jie pasibaigė, svarbu tai, kad praeitis gali daryti poveikį dabartiniams santykiams, sukelti pavydą naujam partneriui.
Psichologai išskyrė tris priežastis, dėl kurių mylintys žmonės pavyduliauja savo išrinktojo jo buvusiems partneriams.
Baimė prarasti mylimą žmogų
Viena labiausiai paplitusių neištikimybės priežasčių. Ypač dažnai tokia baimė kyla, kai mylimas žmogus toliau bendrauja su buvusiu partneriu, nesvarbu, kad viso labo draugiškai, bet bendrauja. Pavyzdžiui, vyrukas nutarė pasveikinti savo buvusią su gimtadieniu. Ar paprasčiausiai parašė jai socialiniame tinkle, uždėjo „patiktuką“. Visa tai gali sukelti galingą pavydo bangą jo moteriai, išprovokuoti skandalą, smarkiai pabloginti santykius.
Nuogąstavimai čia visiškai suprantami: „O ką, jeigu jie susitaikys ir aš liksiu „ant ledo?..“ Tačiau toks jausmas liudija apie nepasitikėjimą savimi, apie pažeidžiamumą, bejėgiškumą. Pavydas gali išprovokuoti pastangas kontroliuoti partnerio gyvenimą, tikrinti jo telefoną, kompiuterį, o tai pablogins ir galiausiai visiškai sugriaus santykius.
Ką daryti? Jokiu būdu neskelbti ultimatumų, reikalaujant, kad mylimas žmogus nutrauktų bet kokį bendravimą su buvusiu partneriu. Tai ypač grubus metodas, kaip ir isterijos, nuo viso to bus tik dar blogiau. Reikia atvirai ir sąžiningai pasakyti partneriui: „Man skaudu kiekvieną kartą, kai bendrauji su tuo žmogumi, kodėl tu apskritai tai darai?“
Pripažinus problemos egzistavimą, lengviau viską išsiaiškinti. Galbūt partneris paprasčiausiai nesuprato, kad skaudina. Be to, vertėtų palūkėti, greičiausiai bendravimas su buvusiu / buvusia pamažu savaime išsisems, kai nebeliks bendrų interesų ir temų pokalbiams.
Baimė pakartoti klaidas
Labai įdomu, dėl kokių priežasčių mylimas žmogus išsiskyrė su buvusiu / buvusia? „Gal ji nemokėjo maisto gaminti? Gal jis buvo prastas meilužis lovoje? Gal nemėgo literatūros? Gal ji pakęsti negalėjo jo žvejybos?“ – tokie klausimai gali priversti susikoncentruoti į negatyvius momentus. Mėginimai padaryti viską, kad būtų išsaugoti santykiai, trukdo paprasčiausiai būti laimingiems ir susikoncentruoti į pozityvumą.
Ką daryti? Liautis ieškoti naujuose santykiuose negatyvumo. Jūs šitą žmogų įsimylėjote, jis atsakė tuo pačiu. Ir nėra taip jau svarbu, dėl ko jis išsiskyrė. Dabar šis žmogus su jumis.
Žinoma, galima tiesiai paklausti, kodėl jis išsiskyrė. Kad tema būtų kartą ir visiems laikams baigta. Ir paklausti galima jau per patį pirmą pasimatymą, kai pats laikas kiek galima daugiau sužinoti apie potencialų partnerį. Atsakys atvirai ir tiesiai – puiku. Tačiau gali ir išsisukti nuo atsakymo, tai jo teisė ir su tuo teks susitaikyti, jei norisi tęsti santykius.
Palyginimai, varžybos su buvusiais
Visada esama konkurencijos. Pavyzdžiui, jos buvusysis – sportininkas, turintis puikią figūrą. O tai – pretekstas suabejoti savimi. Arba jo buvusi – prašmatni poniutė, važinėjanti prabangiu automobiliu. Norisi tapti geresnei, kad gerai atrodytum tokios konkurentės fone.
Psichologų nuomone – visa tai yra kovos dėl mylimo žmogaus jausmų tęsinys, troškimas būti pripažintam, o viso to šaltinis slypi vaikystėje. Tačiau apskritai rungtyniavimas su buvusiais labai negatyviai veikia bendrą psichologinę žmogaus būklę.
Ką daryti? Nešvaistyti jėgų palyginimams ir rungtynėms su praeitimi. Būtina susikoncentruoti į dabartį ir išmokti pajausti malonumą iš naujų santykių, apskritai negalvojant apie kokį nors trečią žmogų, neįsileidžiant jo į savo gyvenimą. Tik šitaip galima atsikratyti pavydo ir pradėti visavertį gyvenimą dabartyje.
Būtina susikoncentruoti į tą gerą, kas atsirado gyvenime drauge su nauju žmogumi, į jo komplimentus, reiškiamus jausmus. Ir liaukitės abejoti savimi, mėgindami rungtyniauti su praeitimi.