Kartu su orais keičiasi ir odos priežiūra. Kosmetologė Diana Makauskienė pastebi, kad, nors oda yra didžiausias mūsų organas, dažnas pradeda ja rūpintis tik pajutęs poreikį: prieš ypatingas šventes, nuolat jausdamas didesnį sausumo jausmą, siekdamas atsikratyti bėrimų, raukšlių ar pigmentinių dėmių.
Oda reikia rūpintis atidžiau ne tik šaltuoju metų laikotarpiu, tai reiktų daryti nuolat.
– Ar priemonių odai šaltuoju laikotarpiu reikia daugiau?
– Tikrai nereikia pirkti priemonių daugiau ar dažniau lankytis pas kosmetologą. Pagrindinė užduotis – išlaikyti tinkamą vandens ir lipidų balansą.
Svarbiausia laikytis tam tikrų taisyklių: tinkamai prausti odą dvigubu prausimu, drėkinti ir apsaugoti. Visą priežiūrą rekomenduoju suderinti iš anksto, tuomet nereikės jausti diskomforto jausmo: tempimo, sausumo, raudonumo ar net perštėjimo.
Kokie požymiai rodo, kad odai reikia ypatingos priežiūros? Tai oda, kuri yra sudirgusi, išsausėjusi, pleiskanojanti, paraudusi, ypač patinusi, skausminga, nušalusi ar kitaip pažeista.
– Kaip rekomenduotumėte prižiūrėti kūno odą?
– Prausiantis rekomenduoju rinktis drungną vandenį ir vengti itin karštos vandens temperatūros ir ilgo maudymosi, nes tai gali sausinti odą, sukelti tempimo jausmą.
Nusisausinti rankšluosčiu rekomenduoju greitai, idealiu atveju iki 3 min., nes ant odos esantis vanduo išgarina mūsų odos vandenį. Naudoti šveitiklius, kurių sudėtyje yra maitinamųjų aliejų, vaisių rūgščių ir nėra itin grubių dalelių. Renkantis kūno kremus vertėtų atsižvelgti į tai, kaip greitai jis susigeria, ar nepalieka lipnumo jausmo. Drėkinant kūną, svarbu nepamiršti ir pėdų – priemones reiktų rinktis su šlapalu. Į kūno priežiūros rutiną reiktų įtraukti ir sauso kūno šepečio naudojimą – jis ne tik pašalins suragėjusį odos sluoksnį, bet ir gerins kraujotaką, suteiks energijos ir geros nuotaikos.
– Kokia būtų paslaptis prižiūrint veido odą, kai šalta?
– Temperatūrai nukritus maždaug iki aštuonių laipsnių šalčio, odos riebalinės liaukos nustoja veikusios, sutrikdomas apsauginės lipidinės plėvelės, esančios odos paviršiuje, formavimasis.
Tokiu periodu barjerinę odos funkciją padeda palaikyti tinkamas jos drėkinimas ir apsauga nuo odoje esančio vandens išgaravimo. Tai tam tikrų kremų ar tepalų, kurių sudėtyje nėra dažiklių, kvapiklių, naudojimas. Kremų sudėtyje esantys tam tikri ingredientai patys įsiskverbia į raginį sluoksnį ir ten pritraukia bei sulaiko vandenį. Taigi jie drėkina, ramina, minkština odą ir apsaugo nuo išorinių dirgiklių.
– Ar veido odą reikia šveisti taip pat, kaip ir vasaros laikotarpiu?
– Šaltesniuoju laikotarpiu taip pat reikia atlikti odos šveitimą, tik rekomenduoju pasirinkti švelnesnį šveitiklį ir apriboti savaitinių odos šveitimų skaičių iki kelių kartų. Odos šveitiklį reiktų rinktis pagal savo odos tipą ir būklę, kad nepažeistumėte odos drėgmės barjero, jos neišsausintumėte ir nesudirgintumėte papildomai.
– Ar reiktų naudoti SPF?
– Mano nuomone, jei norite turėti sveiką, gražią veido odą, SPF apsaugą būtina naudoti kasdien, nepriklausomai nuo metų laiko. Aš savo klientėms dar papildomai rekomenduoju naudoti ir kreminę pudrą. Kai už lango apsiniaukę ar lyja, galima naudoti kremą su mažesniu apsaugos filtru nei šiltuoju laikotarpiu, tačiau jis neturėtų būti mažesnis nei SPF 25. Net ir apsiniaukusią dieną UV spinduliai pasiekia žemę bei prasiskverbia pro debesis. Moksliškai įrodyta, kad net 90 proc. senėjimo požymių, tokių kaip raukšlės, pigmentacija, odos elastingumo sumažėjimas, yra nuo UV spindulių žalos.
Taip pat reiktų nepamiršti ir mėlynosios šviesos poveikio, kurią skleidžia kompiuteris ir telefonas, ji skatina pigmentinių dėmių atsiradimą, didina jautrumą, gali pažeisti DNR, suskaidyti elastano ir kolageno pluoštus.
Priemones reiktų sluoksniuoti panašiai kaip viršutinius drabužius: nuo lengviausios tekstūros iki sunkiausios: serumas, kremas, apsauga SPF.
Trumpa atmintinė, kaip tinkamai rūpintis oda šaltuoju laikotarpiu:
Naudokite drėkinamuosius kremus, SPF apsaugą, kreminę pudrą.
Rinkitės drungną vandenį praustis, o ne karštą.
Reguliarus veido ir kūno šveitimas švelniais šveitikliais yra būtinas.
Nepamirškite lūpų apsaugos priemonių.
Mūvėkite pirštines; nešiokite šaliką, kepurę, kad apsaugotumėte ir galvos odą, plaukus.
Jei yra galimybė, naudokite patalpų drėkintuvus.
Apsilankykite pas kosmetologą, kad parinktų odos priežiūros rutiną ir procedūras būtent Jūsų odai.