Šiaurės Kinijoje pastaruoju metu fiksuojant vis daugiau susirgimų kvėpavimo takų ligomis, ypač tarp vaikų, internete imta spėlioti, ar po pirmojo šioje šalyje užregistruoto susirgimo COVID-19 atvejo praėjus ketveriems metams nekyla naujos pandemijos grėsmė.
Tačiau kinų sveikatos priežiūros institucijų atstovai pareiškė, kad šiuo metu fiksuojamas infekcijas sukelia jau žinomi virusai, be to, jos yra siejamos su šalyje prasidėjusiu pirmu šaltuoju metų laiku nuo tada, kai praėjusį gruodį buvo panaikinti dėl COVID-19 nustatyti apribojimai.
Ir nors ekspertai pabrėžia, kad situacija kol kas nėra aiški, jie taip pat teigia, jog egzistuoja mažai įrodymų, kad šiuos susirgimus sukelia naujas virusas.
Štai, ką žinome šiuo metu.
Kas ir kur?
Lapkričio 13 d. Kinijos nacionalinė sveikatos komisija pranešė apie staiga išaugusį susirgimų kvėpavimo takų ligomis skaičių, daugiausiai tarp vaikų.
Kinų valdžios atstovai susirgimus susiejo su apribojimų dėl COVID-19 panaikinimu, prasidėjusiu šaltuoju metų laiku ir plintančiais tokiais žinomais patogenais, kaip gripo virusas, mycoplasma pneumonia, kvėpavimo takų sincitinis virusas (RSV) ir SARS-CoV-2 – virusas, kuris ir sukelia COVID-19 ligą.
Pirmadienį visuomeninė ligų stebėjimo sistema „ProMED“ (iš kurios kadaise gautas pranešimas apie paslaptingą plaučių uždegimą, kuris pasirodė esąs COVID-19) pranešė, kad dėl plaučių uždegimo protrūkio kai kurias Kinijos ligonines „užtvindė sergantys vaikai“.
Teigiama, kad protrūkis pagrinde stebimas sostinėje Pekine, nors atvejų užfiksuota ir šiaurės rytų Liaoningo provincijose bei kituose Kinijos regionuose.
Tarp simptomų – karščiavimas, plaučių uždegimas be kosulio ir plaučiuose susiformavę mazgeliai, kurie paprastai atsiranda dėl pirmiau buvusios infekcijos. Apie mirtis nepranešama.
Vienoje Pekino vaikų ligoninėje keli tėvai naujienų agentūrai AFP sakė, kad jų vaikams nustatytas mycoplasma pneumonia virusas, kuris vaikams ir sukelia antibiotikais nesunkiai išgydomą plaučių uždegimą.
Ką sako Kinija ir PSO?
Pranešimas sukėlė prisiminimus apie pandemiją, o socialiniuose tinkluose pasirodė nuogąstavimų dėl „naujo viruso iš Kinijos“ arba „naujo COVID-19“.
Trečiadienį Pasaulio sveikatos organizacija, visos COVID-19 pandemijos metu kritikavusi Kinija stokojant skaidrumo, paprašė, kad Kinija suteiktų daugiau informacijos apie „nediagnozuoto plaučių uždegimo“ kamuojamus vaikus.
Kaip teigiama PSO pranešime, ketvirtadienį Pekinas atsakė, kad „jokių neįprastų ar naujų patogenų neaptikta“.
PSO paprašė suteikti daugiau informacijos, atkreipdama dėmesį į tai, kad Kinija atidžiai stebi su tokiais virusais, kaip gripas, RSV ir SARS-CoV-2 susijusias tendencijas.
Be to, spalio vidury Kinija pirmąkart pradėjo stebėti mycoplasma pneumonia virusą, pridūrė PSO.
PSO nurodė, kad „yra labai nedaug išsamios informacijos, kad galima būtų pilnai apibūdinti bendrą riziką, kurią sukelia tie vaikų kvėpavimo takų ligų atvejai, apie kuriuos buvo pranešta“.
Tačiau, artėjant žiemai, didesnio susirgimų šiomis ligomis skaičiaus ir buvo galima tikėtis, pridūrė organizacija.
Ką mano ekspertai?
Keletas ekspertų nurodė, kad susirgimų bangą greičiausiai galėjo sukelti artėjanti žiema, apribojimų dėl COVID-19 panaikinimas ir nusilpęs vaikų imunitetas.
„Kadangi karantinas Kinijoje buvo kur kas ilgesnis ir griežtesnis nei praktiškai bet kurioje kitoje pasaulio šalyje, buvo manoma, kad ir „išėjimo iš karantino“ bangos Kinijoje gali būti nemažos“, – teigė Francois Balloux iš Londono Koledžo universiteto.
Nesant įrodymų, kad gali būti kitaip, „nėra priežasties įtarti naujo patogeno atsiradimą“, – pridūrė jis.
Paulas Hunteris iš Jungtinės Karalystės Rytų Anglijos universiteto pabrėžė, kad „šiuo metu informacijos yra pernelyg mažai, kad galima būtų nustatyti galutinę diagnozę“.
Tačiau „apskritai man tai neprimena naujo viruso sukeltos epidemijos“, – pridūrė jis.
„Jei taip būtų, manyčiau, kad būtų stebima gerokai daugiau apsikrėtusių suaugusiųjų. Tai, kad pranešama apie vos kelis suaugusiųjų užsikrėtimo atvejus, leidžia manyti, kad egzistuoja dėl pirminio kontakto įgytas imunitetas.“
Catherine Bennett iš Australijos Deakino universiteto nurodė, kad „jauni Kinijos moksleiviai beveik pusę savo gyvenimo praleido nesusidūrę su įprastiniais patogenais, taigi neturi tokio paties lygio imuniteto“.
Ar yra kokių nors rekomendacijų?
PSO rekomenduoja regionuose, kuriuose stebimas protrūkis, esantiems žmonėms laikytis įprastinių taisyklių, kad išvengtų kvėpavimo takų ligų.
Tai reiškia, kad rekomenduojama skiepytis, izoliuotis pajutus simptomus, o prireikus – atlikti testą arba dėvėti kaukes.
Remdamasi turima informacija, PSO nepasiūlė įvesti kokių nors su Kinija susijusių kelionių apribojimų.