2024 m. Rusijos gyventojai juodojoje rinkoje ieškojo mažiausiai 1280 skirtingų rūšių vaistų. Daugelio jų vaistinėse tiesiog nebėra.
Prasidėjus Rusijos karinei invazijai į Ukrainą, daugelis farmacijos kompanijų apribojo vaistų tiekimą Rusijai. Be to, dėl importo pakeitimo politikos iš lentynų dingo užsienietiški vaistai. Reaguodama į tam tikrų prekių trūkumą, juodoji rinka vaistais pradėjo sparčiai augti. 2024 m. žmonės „Telegram“ kanalo pokalbių svetainėse ieškojo daugiau nei tūkstančio skirtingų vaistų, kurių pusės vaistinėse nėra.
Kaip rašo portalas „Novaja gazeta-Europa“, dažniausiai tai yra importuoti vaistai nuo vėžio.
Medicina svarbiau už geopolitiką
Metų pabaigoje rusams buvo suteikta galimybė asmeniškai pabendrauti su prezidentu. Paaiškėjo, kad šalies medicinos padėtis piliečiams kelia nerimą kur kas labiau nei geopolitika ir tradicinės vertybės. Tiesioginio ryšio su Vladimiru Putinu metu jie skundėsi gydytojų, fiziologinio tirpalo, insulino, onkologinių vaistų trūkumu.
Pensininkė iš Krymo: „Sergu onkologine liga, išrašė nemokamų vaistų. Pastarąjį kartą juos gavau prieš 3 mėnesius. Paskambinau į Simferopolio karštąją liniją ir man pasakė, kad vaistų nėra. Dabar turiu pati juos nusipirkti.“
Baškirijos gyventojas: „Jau 4 mėnesius negaliu gauti insulino. Anksčiau šis vaistas buvo išduodamas ligoninėje, bet dabar tai daryti nustojo. Aš taip pat negaliu jo nusipirkti vaistinėje.“
Saratovo srities gyventoja: „Jau 50 metų sergu 1 tipo cukriniu diabetu. Per visą šį laiką neprisimenu tokio prasto insulino ir testinių bandymo juostelių tiekimo.“
„Žinote, tai tik tam tikri trūkumai ir vietoje neatlikti darbai. Tiesiog reikia viską padaryti laiku“, – į šiuos klausimus taip atsakė šalies prezidentas.
Ieško juodojoje rinkoje
Kaip rodo tyrimas, per metus iš Rusijos vaistinių dingo 134 gyvybiškai svarbūs vaistai. Tarp jų – 20 onkologinių vaistų, 5 antibiotikai, 3 vaistai nuo epilepsijos, taip pat insulinas nėščiosioms, imunosupresantai, vaistai nuo migrenos, alergijos, tuberkuliozės, ŽIV, maliarijos.
Vaistų, kurių 2023 m. rudenį buvo galima įsigyti daugiau nei 100 vaistinių, 2024 m. gruodį – jau mažiau nei 10-yje vaistinių.
Tačiau jų galima įsigyti iš privačių pardavėjų ar perpardavinėtojų – 40 proc. trūkstamų vaistų ieškoma „Telegram“ kanale. Pavyzdžiui, specializuotoje Dagestano ir Čečėnijos gyventojų pokalbių svetainėje kasdien skelbiami „Endoxan“ ir druskos tirpalo pardavimo skelbimai, o Maskvos pokalbių svetainėje galima rasti tokį trūkstamą imunoglobuliną „Kedrion“.
Nuo 2022 m. pavasario tokie „Telegram“ pokalbiai populiarėja. Yra daugiau nei 40 kanalų, kuriuose galima rasti visko – nuo vitaminų iki vaistų nuo navikų.
2024 m. pokalbių dalyviai kas mėnesį vidutiniškai įkeldavo po 17,5 tūkst. skelbimų – tai 2,5 karto daugiau nei prieš metus.
Prekybos vaistais skelbimai 2024 m. išaugo 2,5 karto.
Juodoji narkotikų rinka egzistavo visada, sako anonimiški norėję likti pardavėjai. „Tačiau nuo karo pradžios paklausa išaugo dėl sankcijų – daugelis pasaulinių farmacijos kompanijų nustojo tiekti vaistus arba apribojo vaistų tiekimą į Rusiją“, – pastebi portalo pašnekovai.
Yra dar viena priežastis, kodėl žmonės perka vaistus, naudodamiesi „Telegram“ kanalų pokalbių svetainėmis: tai didžiausios Rusijos juodojo tinklo platformos „Hydra“ likvidavimas 2022 m. balandį.
„Po „Hydros“ blokavimo daugelis narkotikų, vaistų ir kitų nelegalių medžiagų prekiautojų perkėlė savo veiklą į „Telegram“, – aiškina Aleksejus Lachovas, Europos narkotikus vartojančių žmonių tinklo vykdomasis direktorius. – Tuo pat metu sankcijos ir vaistų importo ribojimai sukėlė jaudulį ir baimę, kad vaistų visai nebus arba bus labai blogi generiniai vaistai, todėl perpardavinėtojai „Telegram“ pradėjo naudoti kaip patogų pardavimo kanalą.“
Anot vieno iš perpardavinėtojų, kas 3–6 mėnesius iš Rusijos vaistinių dingsta kai kurie vaistai. Tada jie pradeda jų ieškoti pokalbių svetainėse. 2024 m. juodojoje rinkoje buvo paklausūs 1280 rūšių vaistai. Beveik pusės jų vaistinėse nėra. Be to, kuo retesnis vaistas, tuo jis pokalbių svetainėse populiaresnis.
Kita priežastis, kodėl žmonės kreipiasi į perpardavinėtojus dėl vaistų, – prieinamesnės kainos. Populiariausio onkologinio vaisto „Xtandi“ juodojoje rinkoje tikrai netrūksta – dabar jo galima rasti 27 Maskvos vaistinėse. Bet ten kainuoja nuo 152 tūkst. rublių, o pas vieną iš sostinės perpardavinėtojų – 80–90 tūkst. rublių.
„Rosstat“ duomenimis, 2024 m. sausio–spalio mėnesiais vaistų kaina išaugo 12 proc. Tai yra daugiau nei kilo maisto, drabužių, būsto bei komunalinių paslaugų kainos.
Rusijos nacionalinio centro „Pharma“ duomenimis, importuoti vaistai pabrango dar smarkiau – 33,5 proc.
Gruodį „Judėjimo prieš vėžį“ organizacija baigė plataus masto tyrimą, kuriame dalyvavo 502 vėžiu sergantys pacientai visoje šalyje. Kas trečias asmuo pranešė apie vaistų gavimo trikdžius, o kas ketvirtas buvo priverstas juos pirkti savo lėšomis. Kaimo vietovėse pusė apklaustųjų skundžiasi vaistų trūkumu.
Juodojoje rinkoje didžiausią paklausą turi vaistai nuo vėžio. Jų taip pat stinga – 60 proc. iš 206 rūšių priešnavikinių vaistų negalima įsigyti vaistinėse.
Ieško originalo
2023 m. vaistų gamyba Rusijoje, „Rosstat“ duomenimis, išaugo 7,2 proc., o po šešių mėnesių – dar 14,6 proc. Beveik 80 proc. gyvybiškai svarbių vaistų pagaminama Rusijoje.
Remiantis „Pharma“ duomenimis, vidaus gamybos lyderiai yra bisoprololis, paracetamolis ir naftizinas. Tačiau sudėtingesniam gydymui, tokiam kaip vėžys ar šiuolaikinė ŽIV terapija, skirti vaistai tebėra importuojami. Todėl dauguma vaistų, kurių žmonės ieško pokalbių svetainėse, yra iš JAV ir Vokietijos.
Tačiau net patentuoti vietiniai generiniai vaistai gali būti prastesnės kokybės už originalius vaistus. Pavyzdžiui, pokalbių svetainėse populiarus vaistas nuo vėžio „Xeloda“ ir jo analogai turi tos pačios veikliosios medžiagos – kapecitabino. Bet, anot onkologo, generiniai vaistai sukelia daugiau šalutinių poveikių.
Be to, šiuolaikiniai importuoti vaistai dažnai yra patogesni išleidimo forma. Nepaisant generinių vaistų gausos, pasak gydytojo, Rusija beveik negamina pacientams patogiausių kombinuotų vaistų.
Be to, daugelis vaistų tiesiog neturi analogų.