XVI a. išpranašautos baisios prognozės, įspėjančios apie siaubingą marą, galbūt jau pildosi. Manoma, kad astrologas Michelis de Nostredame’as, geriau žinomas kaip Nostradamas, 1555 m. išleistoje knygoje „Les Propheties“ („Pranašystės“) išpranašavo nerimą keliantį pasaulio įvykį, rašo Dailymail.co.uk.
Nors jo prognozės dažnai būna miglotos, prancūzų filosofui priskiriama, kad jis tiksliai numatė įvairius pasaulio įvykius, įskaitant Adolfo Hitlerio iškilimą. Dabar paaiškėjo, kad jis galėjo numatyti naujausią koronaviruso atmainą, kurią virusologai aptiko Kinijoje, rašo leidinys.
Savo 1555 m. tekste „Pranašystės“ Nostradamas rašė: „Senovinis maras bus baisesnis už priešus.“
Apie tai paskelbta po to, kai Kinijoje buvo aptiktas kitas koronavirusas, kuris, kaip baiminamasi, yra pakankamai stiprus, kad galėtų plisti tarp žmonių.
Kovido pradžią bauginančiai primenančiose scenose liūdnai pagarsėjusio Vuhano virusologijos instituto tyrėjai naująją atmainą aptiko šikšnosparniuose. HKU5-CoV-2 stulbinamai panašus į pandeminį virusą, todėl baiminamasi, kad istorija gali pasikartoti praėjus vos dvejiems metams po to, kai buvo paskelbta, kad blogiausia baigėsi.
Naujasis virusas dar labiau susijęs su MERS – mirtinesnio tipo koronavirusu, nuo kurio miršta iki trečdalio užsikrėtusių žmonių.
Virusologė Shi Zhengli, dėl savo darbo su koronavirusais vadinama „Batwoman“, vadovavo šiam atradimui, paskelbtam viename geriausių mokslo žurnalų. Tyrimai parodė, kad HKU5-CoV-2 skverbiasi į žmogaus ląsteles taip pat, kaip ir SARS-CoV-2 – virusas COVID-19. Žurnale „Cell“ mokslininkai pripažino, kad šis virusas kelia „didelę riziką, kad jis gali būti perduotas žmonėms tiesiogiai arba per tarpinius šeimininkus“.
MERS yra užkrečiama kvėpavimo takų liga, plintanti nuo gyvūnų žmonėms ir nuo žmogaus žmogui. Ji sukelia karščiavimą, kosulį, dusulį, viduriavimą ir vėmimą, o sunkiais atvejais gali būti mirtina. JAV tik dviejų pacientų MERS testai buvo teigiami – abiejų 2014 m. gegužę – ir kiekvienas atvejis buvo susijęs su kelionėmis į Artimuosius Rytus. Vakcinos nuo šio viruso nėra.
Naujasis HKU5-CoV-2 yra koronavirusas, priklausantis merbekovirusų šeimos patogenams. Merbekovirusai buvo aptikti šunyčiuose ir pangolinuose – gyvūnuose, kurie, kaip manoma, yra COVID-19 tarpininkai tarp šikšnosparnių ir žmonių. Tai, kaip rašė mokslininkai, „leidžia manyti, kad šie virusai dažnai perduodami tarp šikšnosparnių ir kitų gyvūnų rūšių“.
Pirmą kartą HKU5-CoV virusai šikšnosparniuose buvo aptikti 2006 m., tačiau nauji duomenys rodo, kad HKU5-CoV-2 turi „didesnį tarprūšinės infekcijos potencialą“ nei kiti. Vis dėlto HKU5-CoV-2 viruso plitimo tarp žmonių potencialas „dar turi būti ištirtas“.