Į kompensacijas pretenduoja ne tik mažas, bet ir vidutines pajamas gaunantys asmenys.
Šių metų sausio mėn. prašymus būsto šildymo, karšto bei šalto vandens išlaidų kompensacijoms gauti pateikė 11 972 vilniečiai.
Tai 3,4 karto daugiau nei pernai tuo pačiu metu, kai buvo pateikti 3456 tokie prašymai.
Tokius duomenis naujienų portalui Alfa.lt pateikė Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių išmokų skyrius.
Kompensacijas už šildymą gauti besitikintys sostinės gyventojai neskuba pasinaudoti Vilniaus šilumos tinklų siūlymu fiksuoti šildymo paslaugos kainą ir atidėti mokėjimus. Sutartis dėl mokėjimų atidėjimo iki šiol sudarė 110 vilniečių.
Dujų kaina šiuo metu rinkoje yra rekordinėse aukštumose ir artimiausiu metu situacija, numatoma, keisis nežymiai.
Vasarį vilniečiai sulaukė dar didesnių sąskaitų nei sausį, kai šildymas pabrango daugiau kaip du kartus.
Kai kuriems vilniečiams sausį už butų šildymą teko pakloti nuo 200 iki 300 eurų ir daugiau. Šį mėnesį jų sąskaitos dar paaugo maždaug dešimtadaliu.
Vis dėlto žadama savivaldybės finansinė parama pabrangusio šildymo įbaugintiems gyventojams nepadės sustyguoti namų ūkio biudžeto. Daugiau kaip dvigubai išaugusias sąskaitas vis tiek reikės apmokėti, o šildymui skirtos išlaidos bus geriausiu atveju pradėtos kompensuoti jau pasibaigus žiemai.
Be to, priklausanti kompensacija vilniečiams nebus išmokama nei grynaisiais, nei į banko sąskaitą.
Konkrečiam gyventojui skirtą kompensaciją gaus šilumą centralizuotai tiekiantys Vilniaus šilumos tinklai (VŠT).
Savivaldybės įmonė kompensaciją išskaičiuos iš sąskaitos už šildymą ir nurodys tai siunčiamame mokėjimo pranešime.
Priklausomai nuo prašymo pateikimo datos, kompensacija sąskaitoje pradės atsispindėti po kelių mėnesių – dėl neregėtai išaugusių prašymų skaičiaus terminai gali užsitęsti.
Vasarį – dar 10 proc. didesnės sąskaitos
Nuo šio šildymo sezono pradžios šilumos kaina Vilniuje augo tris kartus, tačiau didžiausią kainų smūgį klientai patyrė gruodį.
Sausio mėn. gavę sąskaitas už gruodį gyventojai prisipažino gyvenime neregėję tokių sumų.
Rekordiškai išaugus dujų kainai, šilumos kaina Vilniuje išaugo 2,2 karto. Sausio mėn. gyventojai gavo daugiau kaip dvigubai, kai kurie trigubai didesnes sąskaitas už šildymą.
Anksčiau VŠT gąsdino, kad šildymo kainų augimas, šokiravęs vilniečius sausį, nesustos ir siūlė gyventojams susitaikyti, kad vasarį ir kovą jie gaus iki 20 proc. didesnes sąskaitas už šildymą.
Tačiau šis sausis buvo šiltesnis, nei prognozuota, todėl vilniečiai dabar gauna iki 10 proc. didesnes sąskaitas nei sausį.
Palyginti su gruodžiu, Vilniuje sausį buvo 2,4 laipsnio šilčiau, todėl VŠT patiekė mažiau šilumos, o jai pagaminti sudegino mažiau brangaus kuro.
„Vis dėlto šildymo sezonui įsibėgėjus kuro kaina vis augo, todėl tai atsispindėjo šilumos kainoje, kuri sausio mėnesį yra 15 proc. didesnė nei gruodį. Dėl šiltesnės oro temperatūros, kuri lėmė 30 tūkst. megavatvalandžių mažesnę šilumos realizaciją, sąskaitos už sausį patiektą šilumą auga mažiau nei 15 proc., ir vidutiniškai padidėjo 5–8 proc.“, – VŠT pranešime cituojamas įmonės Klientų aptarnavimo departamento direktorius Laurynas Jakubauskas.
Kompensacijoms – 4,7 mln. eurų
Siekdama amortizuoti šilumos sąskaitų naštą trumpuoju laikotarpiu, Vilniaus miesto savivaldybė ir VŠT gyventojams siūlo pasinaudoti būsto šildymo kompensacijomis.
Vyriausybė, siekdama amortizuoti šilumos kainų augimą, padidino Valstybės remiamų pajamų dydį (VRP), nuo kurio priklauso ir būsto šildymo kompensacijų dydis.
Skaičiuojama, kad 2021 m. kompensacijos skirtos maždaug 23 tūkst. gavėjų, o 2022 m. jas pagal naujai įsigaliojusią tvarką galėtų gauti iki 30 tūkst. asmenų.
2022 m. kompensacijomis Vilniuje iš viso pasinaudojo 23,2 tūkst., pernai – 20,3 tūkst. asmenų.
„2021 m. kompensacijoms Vilniaus mieste skyrėme apie 1,7 mln. eurų, o 2022 m. galėtume skirti iki 4,8 mln. eurų“, – Alfa.lt sakė Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių išmokų skyriaus vedėja Ieva Paberžienė.
Gyventojams skiriamų kompensacijų struktūroje savivaldybės biudžeto lėšos sudaro 2 mln. eurų, valstybės biudžeto – 2,7 mln. eurų.
Kaip Alfa.lt informavo Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas, prireikus savivaldybė turi galimybę skirti papildomą finansavimą kompensacijoms iš savivaldybės biudžeto lėšų.
Per šiuos metus Vilniaus gyventojams jau paskirstyta apie 1,1 mln. eurų. Išnaudojus savivaldybės lėšas, papildomas finansavimas būtų skiriamas iš valstybės biudžeto lėšų.
Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių išmokų skyriaus vedėja I. Paberžienė teigia, kad vidutinis kompensacijų (šildymo ir karšto vandens išlaidoms) sumos dydis už 2022 m. sausio mėn. sudaro 53 eurai.
„Jei skaičiuotume tik būsto šildymo išlaidų kompensaciją, tai vidutiniškai kompensuojama 73,9 euro“, – sakė I. Paberžienė.
Jos teigimu, nuo Naujųjų metų į kompensacijas gali pretenduoti ne tik mažas, bet ir vidutines pajamas gaunantys asmenys.
Popierizmo triumfas
Pasitikrinti, ar priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija bei koks jos dydis, vilniečiai gali pasinaudoję skaičiuokle interneto svetainėje www.spis.lt.
Jeigu kompensacija priklauso, vilniečiai turėtų kreiptis į VŠT Klientų aptarnavimo centrą.
Kadangi šildymo kompensacija skiriama atsižvelgus į būste gyvenamąją vietą deklaruojančių asmenų bendras pajamas, norint gauti finansinę paramą prašymus atskirai turi pateikti visi viename būste gyvenamąją vietą deklaravę arba būstą nuomojantys vieniši asmenys arba šeimos.
Teisė į kompensaciją priklauso ir šiais atvejais: jei vaikams nustatyta tėvystė ir mama yra sudariusi teismo patvirtintą sutartį dėl vaikų materialinio išlaikymo; mama registruojasi Užimtumo tarnyboje; jei šeima nuomoja būstą – yra sudaryta teisėta nuomos sutartis; o atveju, kai būste yra kitų deklaruotų asmenų, jie taip pat turėtų pateikti prašymus.
Prašymas išimties tvarka gali būti nagrinėjamas, jeigu šeimai yra taikoma atvejo vadyba arba vienam iš šeimos narių yra nustatytas neįgalumas.
Kompensacija – po 4 mėnesių
Vilniau savivaldybė tvirtina, kad sprendimas dėl teisės į kompensaciją priimamas per vieną mėnesį nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais pateikimo. O kompensacijos taikymas gali vėluoti maždaug 4–5 mėnesius.
Pavyzdžiui, jei gyventojas prašymą kompensacijai nuo spalio 1 d. gauti pateikė gruodžio 28-ąją, o sprendimas teikti kompensacijas buvo priimtas sausio 3 d., tai duomenis VŠT gavo sausio 7 d.
Informaciją apie tai VŠT gyventojui turėjo pateikti vasarį. Taigi kompensacija nuo spalio 1 d. pritaikyta po 5 mėnesių.
Atitinkamai, jeigu gyventojas prašymą pateiks vasarį, sprendimo gali tikėtis kovą arba balandį. Kompensacija būtų pradėta taikyti po 6–7 mėnesių nuo šildymo sezono pradžios.
Savivaldybė perspėja, kad, išaugus kreipimosi dėl kompensacijų srautams, yra rizika, kad prašymų nagrinėjimo trukmė pailgės ir gyventojams kompensacijų laikas dar labiau išsitęs.
Priklausanti šildymo kompensacija gyventojui neišmokama nei grynaisiais, nei į banko sąskaitą.
Kompensacijos sumą gauna paslaugos teikėjas, kuris ją išskaičiuos iš sąskaitos už šildymą ir nurodys tai siunčiamame mokėjimo pranešime.
Kompensuojamoji suma į gyventojo banko sąskaitą pervedama tik tais atvejais, kai būstui šildyti naudojama ne centralizuotai tiekiama šiluma, o dujos, elektra, malkos, durpės, akmens anglis.
Priskaičiuos palūkanas
Jei šildymo kompensacija nepriklauso ar jos nepakanka, finansinę naštą galima sumažinti pasinaudojant mokėjimų atidėjimo galimybe.
VŠT gyventojams nuo šio šildymo sezono pradžios siūlo fiksuoti kainų lygį ir atidėti mokėjimus.
Pasinaudojus tokia galimybe, sąskaitos už šilumą suma šį sezoną būtų ne didesnės negu 35 proc., palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.
Pavyzdžiui, jeigu pernai gruodžio mėnesį už šildymą ir karštą vandenį gyventojas mokėjo 60 eurų, o šiemet sąskaitos suma – 120 eurų, vadinasi, iki sąskaitoje numatyto termino toks gyventojas turėtų mokėti 81 eurą.
Likusi mokėjimo dalis, šiuo atveju 39 eurai, būtų atidedama iki šildymo sezono pabaigos gyventojo pasirinktam terminui nuo 1 iki 18 mėnesių.
Šie mokėjimai būtų automatiškai pridedami prie einamosios to mėnesio sąskaitos.
Nuo atidėtos sumos kartu bus skaičiuojamos kintamosios palūkanos – jos taip pat bus įtraukiamos į einamąsias sąskaitas. Palūkanų dydis per metus sieks ne daugiau kaip 5 eurus.
Norint atidėti mokėjimus reikėtų kreiptis į Vilniaus šilumos tinklų Klientų aptarnavimo centrą. Iki šiol tokia galimybe pasinaudojo 110 vilniečių.
Bendra atidėta mokėtina suma siekia iki 10 tūkst. eurų. Pasak VŠT, dažniausiai atidėjimo galimybę renkasi klientai, turintys kelis butus, ypač didelio ploto.
Mažesnis PVM – nuo kovo
Praėjusią savaitę Vyriausybė priėmė sprendimą laikinai taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą centralizuotam šildymui. Jis būtų taikomas atbuline data gyventojams nuo sausio 1 d. ir galiotų iki balandžio pabaigos.
Seimas dar nėra pritaręs tokiam siūlymui, todėl gyventojas sausio mėn. sąskaitos išrašytos su įskaičiuotu PVM mokesčiu, kurio dydis siekia 9 proc.
Jeigu Seimas Vyriausybės siūlymui pritars ir lengvata bus taikoma atbuline data, šis sprendimas atsispindės vasario mėnesio sąskaitose, kurios klientus pasieks kovą.