Aktualijos | Kultūra | 6 min.

85-asis LNDT sezonas: kvantinė fizika, savižudybės ir stand-up‘as – pasiruoškite pabusti iš tikrovės

Deimantė Skačkauskaitė
2024 m. rugsėjo 11 d. 12:24
Lietuvos nacionalinio dramos teatro 85-ojo sezono pristatymas. | Andrius Ufartas/ELTA

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) pristatyta naujojo 85-ojo sezono programa, kuri šiemet lankytojus kviečia „Pabusti iš tikrovės“. Šis šūkis apipina kiekvieno iš 6 spektaklių premjerų pagrindines mintis.

Rugsėjo 13-ąją LNDT sezoną startuos lenkų režisierius Łukaszas Twarkowskis su spektakliu „Quanta“. Rudenį laukia ir daugiau premjerų, paremtų žinomais romanais bei pjesėmis, kurias režisuos tiek Lietuvos, tiek užsienio kūrėjai.

Nors tai jau 85-asis LNDT sezonas, tačiau jo vadovai žada naujovių gausą. Šešis skirtingus spektaklius sieja bendra tema – gyvenimo reiškinių priežastingumo paieškos ir dalykų kilmės tyrinėjimas, pasak režisierių, žiūrovai susidurs su iki tol suprastos realybės griūtimi, išėjimu iš kasdienės buities bei suvokimu, koks keistas yra pasaulis.

Kas žiūrovų laukia rudenį?

Vis tamsėjančios ir vėstančios dienos puikiai dera su dramos teatro naujuoju rudens sezono repertuaru, kuriame žmonės galės išvysti 4 premjeras. Šios premjeros išdėstytos taip, jog paeiliui spektaklių tematika darysis sunkesnė ir gilesnė, suteikianti žmogui daugiau peno jį supančios tikrovės apmąstymams.

Naujojo sezono pristatymo metu teatro lankytojai turėjo progą pamatyti jau rugsėjo 13-ąją Didžiojoje salėje pristatytomo Ł.Twarkowskio spektaklio „Quanta“ ištrauką.

Spektaklyje gvildenamos kvantinės fizikos temos, kurios skatins žiūrovus naujai mąstyti apie žmogaus prigimtį, atmetant tradicinį deterministinį pasaulio suvokimą. Režisierius teigia, kad „Quanta“ kūrimo procesas truko ilgiau nei metus, per kuriuos teko gilintis į garsiausių fizikų gyvenimo istorijas bei išbandyti skirtingus kelius net ne po vieną kartą.

„Kvantinė fizika įrodo, jog pasaulį valdo atsitiktinumas“, – tvirtino Ł.Twarkowskis.

Łukaszas Twarkowskis. | Andrius Ufartas/ELTA

Režisierius pasakojo, jog pirmųjų spektaklio repeticijų metu iki tol buvęs pagrindinis herojus tapo nebetinkamas, gavus jam iki tol negirdėtos informacijos apie jo praeitį, tad teko pulti į naujojo paieškas ir pradėti viską iš naujo.

Šių paieškų metu Ł.Twarkowskiui užgimė fizikų Ettore Majorana ir Wernerio Heisenbergo dueto idėja, kuriems realiame pasaulyje susidurti neteko, tačiau spektaklyje bus rodoma judviejų susitikimo viešbutyje 1938 metais istorija.

Antroji sezono premjera startuos spalio 3 d., kurioje žiūrovai galės išvysti pagal garsiojo Nobelio literatūros premijos laureato Albert’o Camus romaną „Svetimas“ pastatytą spektaklį, taip pat, pasak režisieriaus, jame bus galima pamatyti ir sąsajų su filmu „Kryčio anatomija“.

Spektaklio režisierius slovėnas Jernejus Lorenci klausytojams išsidavė, jog nemėgsta kalbėti, geriausiai save išreiškia rašydamas ir kurdamas, tad apie savo naująjį kūrinį nedaugžodžiavo.

„Šiais laikais labai daug pikto teatro, o aš labai nemėgstu būti piktas“, – atviravo J. Lorenci.

J. Lorenci spektaklį kūrybinio proceso metu apipynė ir lipdė mintimis, jog šiais laikais, visiems turint nuomones apie viską, viskam esant balta arba juoda, teisinga ir neteisinga, nėra jokio viduriuko, sunku nuspręsti, kokią poziciją pasirinkti ir kam save priskirti.

Sezono pristatymas. | Andrius Ufartas/ELTA

Spalio 24 dieną savąją spektaklio premjerą pristatys LNDT meno vadovė Eglė Švedkauskaitė – „STAND-UP’as prasmei ir beprasmybei“ (autorė Birutė Kapustinskaitė), kurį įkvėpė stand-up komedija ir jos išpildymo principai.

Vadovės teigimu, stand-up komedija – tarsi iškrovos menas, kuriame pyktis – pagrindinė varomoji jėga, tad spektakliui, kuriame pagrindiniai veikėjai išgyvena daug pykčio ir sielvarto, pasirinktas vieno stand-up komedijos numerio formatas, kuriame bus po siūlelį narpliojami sunkūs emociniai išgyvenimai.

„Su šiuo spektakliu noriu įeiti į vienos šeimos, motinos ir sūnaus, kurie neteko tėvo, santykį. Į tai, kaip jie du, iš pykčio, nuoskaudų, skausmo, kuris yra susikaupęs per gedėjimo laikotarpį, nutolsta ir kaip jie sugrįžta į vienas kitą.“ – teigė E. Švedauskaitė.

Rudens sezono pabaigą vainikuos režisierės Uršulės Bartoševičiūtės spektaklio „Savižudybės anatomija“ (pjesės autorė Alice Birch) premjera, įvyksianti lapkričio 28-ąją.

„Dvi premjeros savižudybės tema yra tam tikras aidas, tam tikras atsakas į karą Ukrainoje ir karą Gazoje“, – teigė režisierė.

U. Bartoševičiūtė pastebi, jog teatro scenoje iki šiol buvo labiau įsigilinami ir transliuojami vyro emociniai išgyvenimai, todėl savo spektakliu režisierė siekia paanalizuoti moterų vidinio pasaulio sąmyšį, būtent traumines savižudybių patirtis, kurios persiduoda iš kartos į kartą – iš močiutės dukrai, iš dukros anūkei.

Režisierė teatrą laiko vėluojančiu menu, todėl tik dabar scenoje keliami egzistenciniai klausimai, tikrinami mums suprantamos realybės pamatai, ieškomi paribiai.

Pavasario sezono naujienos

2025 metų kovo mėnesį žiūrovai turės galimybę išvysti lenkų režisierės Annos Smolar premjerą „Paukščiai“. Spektaklio siužetas pasakos apie tarnybinį romaną, galios pozicijas tarp jų bei santykių su narcisistine asmenybe sunkumus. Pasak spektaklį pristačiusios E. Švedkauskaitės, pagrindinis šios premjeros akcentas – kiek daug menininkas gali padaryti, kiek ribų gali būti peržengta dėl meno išpildymo.

Paskutiniąją sezono premjerą planuojama pristatyti balandžio pradžioje. LNDT meno vadovas Antanas Obcarskas Didžiojoje scenoje debiutuos su spektakliu pagal Lauryno Adomaičio pjesę „Fermentacija“. Ši premjera yra vienintelis komedijos žanro spektaklis iš visų šešių sezono naujienų.

Kaip pasakojo pats režisierius, tai komedija apie maksimalią empatiją ir tai, kiek mes galime būti empatiški bet kokiai egzistuojančiai gyvybės formai. Premjeroje bus rodoma, kas nutiktų, jeigu gerosios bakterijos nustotų dirbti žmonėms ir pradėtų reikalauti savo teisių.

Spektaklio siužetas bus itin lengvas ir žaismingas, būtent to, ko ir norisi pavasarį. Kaip aiškino A. Obcarskas, visas veiksmas suksis Paryžiuje, parduotuvėje „Fermentuojame viską“, kurioje pas ilgametį jos savininką atsiradę bakterijų balsai reikalaus užbaigti ilgametį jų išnaudojimą.

LNDT 85-ojo sezono pristatymo pabaigoje meno vadovė Kamilė Gudmonaitė pabrėžė, jog šiemet dramos teatras lankytojams dovanos patirtis.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (1)
 .