Prokuratūra, tirianti, ar JAV pareigūnams leidę įrengti savo bazę Lietuvoje buvę Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovai nepiktnaudžiavo tarnyba, yra apklaususi visus tris parlamento tyrime minėtus pareigūnus – departamento direktorius Mečį Laurinkų, Arvydą Pocių bei jų pavaduotoją Dainių Dabašinską.
Tai trečiadienį žiniasklaidai patvirtino tyrimą vykdančio Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vadovas Algimantas Kliunka.
Jis tvirtino, jog apie ikiteisminio tyrimo duomenis nebuvo pranešta nei užsienio reikalų ministrui, nei VSD, nei, jo žiniomis, prezidentūrai.
Taigi, tvirtino jis, su šiuo tyrimu neturėtų būti siejamas užsienio reikalų ministro įsakymas atšaukti D. Dabašinską iš pareigų Ukrainoje bei VSD vadovo sprendimas pašalinti jį iš rezervo.
Pasakyti, kada gali baigtis tyrimas, ar jis jau įpusėjo, A. Kliunka atsisakė. Esą ikiteisminio tyrimo veiksmai jau vyksta.
A. Kliunka tvirtino, jog prokuratūra apklausė platesnį liudytojų ratą nei parlamentinė komisija. Be to, dalis parlamento komisijai liudijusių žmonių nebuvo apklausti, o kai kurie – apklausti, tačiau nebuvo naudingi.
„Mes apklausėme gerokai daugiau pareigūnų nei buvo apklausta parlamentinio tyrimo metu“, – sakė A. Kliunka.
Prokuroras atsisakė patvirtinti arba paneigti, kad prokuratūrai liudijo Seimo komisijos apklaustas prezidentas Valdas Adamkus. Pastarasis parlamentui tvirtino nieko apie šią bazę, kurioje, žiniasklaidos teigimu, veikė slaptasis CŽV kalėjimas, nežinojęs.
„Daug faktų buvo žinomi iš anksto, dėl jų ikiteisminio tyrimo veiksmų atlikti nereikėjo“, – sakė A. Kliunka.
A. Kliunka taip pat patvirtino, jog prokuratūros atstovai lankėsi CŽV bazei įrengtose patalpose Antavilių kaimelyje greta Vilniaus bei sostinės Sierakausko gatvėje, apklausė su jais susijusius asmenis.
Taip pat buvo tirtas ir oro uostas, daromos jo pareigūnų apklausos.
Prokuroras taip pat atsisakė komentuoti, ar buvo prašoma JAV pagalbos tiriant šią bylą.
A. Kliunka taip pat nesakė, ar bylą sutrukdė naujojo generalinio prokuroro Dariaus Valio inicijuotas patikrinimas, kodėl ikiteisminis tyrimas užtrunka taip ilgai. Prokurorai dirba nuo sausio pabaigos.
Sausio 19 dieną Seimas patvirtino laikinosios tyrimo komisijos išvadas, kuriose teigiama, jog buvę pareigūnai Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius ir Dainius Dabašinskas apie bendradarbiavimą su žvalgybos partneriais iš užsienio valstybės (JAV) vadovus informavo tik bendrais bruožais, taip pat jiems nieko nesakė apie Antaviliuose įrengtą pastatą.
Šiame pastate, kurį, komisijos nuomone, įrengė ir kontroliavo JAV slaptosios tarnybos, manoma, galėjo būti laikomi ypač svarbūs JAV kaliniai.
Liudininkai komisijai minėjo, jog D. Dabašinskas asmeniškai rūpinosi, kad Vilniaus oro uoste nutūpę JAV lėktuvai nebūtų tikrinami ir kad iš jų būtų be patikros išvežti kroviniai.
Sausio 21 dieną Generalinė prokuratūra savo iniciatyva pradėjo ikiteisminį tyrimą, kad patikrintų šio parlamentinio tyrimo aplinkybes. Prokuroras vasarį gavo leidimą susipažinti su tyrimo medžiaga. Generalinės prokuratūros atstovai pabrėžė, jog tyrimas pradedamas ne prieš konkrečius asmenis, o siekiant išsiaiškinti, ar buvo padarytas nusižengimas – piktnaudžiauta tarnybine padėtimi.
Savo tyrime prokurorai žadėjo remtis parlamento komisijos surinkta medžiaga.
Apie tai, kad Lietuvoje veikė JAV slaptas kalėjimas, JAV televizija „ABC News“ pranešė pernai rugpjūčio 20 dieną. Anot jos, kalėjimas šalyje veikė 2004–2005 metais.
Tuo tarpu Lenkijoje praėjusią savaitę žiniasklaida skelbė, jog buvę šalies vadovai – prezidentas Aleksandras Kwasnievskis bei premjeras Leszekas Milleris – gali būti teisiami už karo nusikaltimus Valstybės tribunole, specialiame, retai veikiančiame teisme aukščiausiems šalies pareigūnams.