Vilniaus savivaldybė dar pavasarį žadėjo, kad byrančio Gedimino prospekto grindinio mįslė netrukus bus įminta. Praėjo pusmetis, tačiau taip ir nepaaiškėjo, kas kalčiausias, kad milijonus litų kainavusios naujosios trinkelės neatlaiko lietuviškos žiemos.
Liūdnai pagarsėjusį sostinės Gedimino prospekto grindinį remontavę meistrai meldžiasi, kad šiųmetė žiema būtų šiltesnė už pernykštę. Mat baiminasi, jog paspaudus šaltukui naujosios grindinio trinkelės, kaip ir pernai, vėl ims masiškai trupėti. Nors šių metų vėlyvą pavasarį skylėtas Gedimino prospektas buvo užlopytas, nėra garantijų, kad praėjus žiemai jam vėl neprireiks remonto.
Po tyrimo - dar tyrimas
Šių metų pradžioje spustelėjus šalčiams sostinės gyventojams ir svečiams akis ėmė badyti vis labiau byrančios naujosios Gedimino prospekto trinkelės. Nors pagrindinės Vilniaus centrinės dalies gatvės rekonstrukcija truko šešerius metus ir kainavo per 100 mln. litų, tiek gyventojai, tiek kai kurie politikai ėmė abejoti grindinio kokybe. Jų įtarimus tąsyk patvirtino ir mokslininkai, atlikę bandymus ir nustatę, kad naujosios grindinio trinkelės, pagamintos Kinijoje, nepritaikytos Lietuvos klimatui. Pirminius tyrimus darę Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) statybinių medžiagų laboratorijos specialistai tada išsiaiškino, kad plytelės pernelyg daug įgeria vandens, todėl mažėja medžiagos atsparumas ir jos trūkinėja.
Nors pirminių tyrimų rezultatams niekas neprieštaravo, Vilniaus savivaldybė gegužės mėnesį nutarė atlikti papildomą trinkelių ekspertizę. Kaip LŽ tuomet teigė savivaldybės Komunalinio ūkio departamento direktorius Virginijus Pauža, ši ekspertizė yra principo reikalas, nes norima viską išsiaiškinti iki galo. „Šį kartą tyrimus atliks ne tik VGTU, bet ir Vilniaus universiteto Geologijos katedros mokslininkai. Kai turėsime galutines išvadas, spręsime, ar dėl broko bus kreipiamasi į teisėsaugos institucijas“, - gegužę LŽ tvirtino V.Pauža.
Ekspertizė užtruko
LŽ dar kartą pasidomėjus, kokios yra naujausios tyrimo išvados, buvo atsakyta, kad jis nukeltas ir atsakymų dar teks palaukti. Anot V.Paužos, galutiniai rezultatai turėtų pasirodyti iki Naujųjų. Tada ir bus sprendžiama, kokių imtis tolesnių veiksmų. „Ši istorija tikrai nepamiršta - tiesiog nukelta pati ekspertizė. Dabar laukiame tyrimo atsakymų ir spręsime, ką daryti toliau. Mūsų veiksmai priklausys nuo išvadų“, - LŽ tikino savivaldybės Komunalinio ūkio departamento direktorius. Ar gavusi išvadas savivaldybė kreipsis į prokuratūrą, V.Pauža negalėjo atsakyti, nes tai esą ne jo kompetencija.
Šiemet, kai prospekto grindinys pradėjo byrėti, dalis trinkelių buvo ne tik pakeistos, bet ir impregnuotos specialiu tirpalu, kuris turėtų sustiprinti medžiagos atsparumą temperatūrų pokyčiams. Ar toks sprendimas pasiteisins, anot V.Paužos, bus aišku po pirmųjų šalčių.
Teisėsauga kriminalo neįžvelgia
Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis LŽ sakė nesuprantantis, kam reikia mėtyti pinigus ir daryti dar vieną ekspertizę, jei ir taip aišku, kad naujosios grindinio trinkelės neatsparios lietuviškam klimatui. Parlamentaro nuomone, sostinės valdžios kalbos apie naujus tyrimus yra akivaizdus bandymas tempti laiką ir tikėtis, jog ši istorija bus pamiršta.
V.Mazuronis priminė, kad dėl byrančio prospekto dar balandį kreipėsi į generalinį prokurorą Darių Valį ir prašė išsiaiškinti, ar rekonstruojant Gedimino prospektą nebuvo pažeistas viešasis interesas ir valstybei padaryta nuostolių. Netrukus parlamentaras gavo atsakymą iš Generalinės prokuratūros, kad jo prašymas persiųstas į Vilniaus apygardos prokuratūrą. Ši instancija V.Mazuronio kreipimąsi perdavė Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui.
„Prieš porą mėnesių gavau atsakymą. Jame, kiek pamenu, parašyta, kad jokio kriminalo čia nėra ir kad joks tyrimas nebus atliekamas. Esą yra užsakovo ir rangovo garantiniai įsipareigojimai, todėl subyrėjusios plytelės turi būti nemokamai keičiamos naujomis. Tačiau kas bus, kai garantinis laikotarpis baigsis, o grindinys ir toliau trūkinės? Atrodo, tada už jo remontą mokėsime mes, mokesčių mokėtojai“, - kalbėjo „tvarkiečių“ seniūnas.
Miglotas akmenų likimas
Kilus skandalui dėl byrančio Gedimino prospekto viešoje erdvėje pasirodė dvejonių, ar tikrai visos senosios, kultūrinę vertę turinčios bazalto ir granito trinkelės buvo inventorizuotos ir panaudotos pagal paskirtį. Tąsyk sklandė kalbų, kad nemažai vertingų akmenų galėjo iškeliauti pro „atsargines“ duris. Tuo ne kartą buvo susirūpinusi ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Aurelija Stancikienė. Ji LŽ yra sakiusi, jog dalis istoriškai vertingų senųjų grindinio akmenų galėjo būti paprasčiausiai išvogti, o Gedimino prospekto rekonstrukcija kai kam davė daug asmeninės naudos. Seimo narė apgailestavo, kad teisėsaugos institucijos taip ir nesugebėjo išsklaidyti visų įtarimų. „Ne kartą buvo girdėti kalbų, neva dalis senųjų trinkelių parduota žmonėms arba tiesiog pavogta. Deja, atsakingos institucijos tuo, matyt, rimtai nesidomėjo, o dabar, kaip sakoma, šaukštai po pietų - senatis...“ - LŽ yra užsiminusi A.Stancikienė.