Ketvirtadienį specialiai prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje prezidentės Dalios Grybauskaitės Spaudos tarnybos vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė pareiškė, kad tai, kas šiuo metu vyksta, yra gerai organizuota informacinė kampanija prieš prezidentūrą ir prezidentę Dalią Grybauskaitę.
Informaciją, esą ji galėjo nutekinti VSD pažymą, prezidentės patarėja vadina provokacija.
„Tai, kas vyksta pastarosiomis dienomis, aš vertinu kaip gerai organizuotą provokaciją bei šmeižto ir melo kampaniją. Tai politinės girnos, kurios, artėjant Vilniaus viršūnių susitikimui ir prezidento rinkimams, naudojamos, bandant kompromituoti Lietuvą ir prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad ji nedalyvautų prezidento rinkimuose. Tam apsijungė ir šią situaciją išnaudoja visos vidaus ir išorės jėgos, kurioms per šiuos penkerius metus tapo sunkiau vogti, sukčiauti ir daryti įtaką”, – kalbėjo D. Ulbinaitė.
[youtube:id=zIj7UuGUTdc]
„Jokių slaptų dokumentų aš nesu gavusi. Pareigūnų buvau tik perspėta apie tai, kad prieš Lietuvą ir mūsų šalies prezidentę pirmą kartą istorijoje sutelktos elitinės Rusijos žvalgybos pajėgos ir kad būtina tam rengtis. Ginti valstybę nuo melo, šmeižto ir informacinių išpuolių suprantu kaip tiesioginę savo pareigą. Tai ir darau niekieno neraginama. Man tikrai tam užteks ir stiprybės, ir kantrybės”, – savo komentarą baigė D. Ulbinaitė.
Ji taip pat patvirtino, kad jos darbo vietoje ir namuose buvo atlikti tie patys procesiniai veiksmai, kaip ir pas BNS žurnalistus.
Prezidentės patarėja į žurnalistų klausimus neatsakinėjo ir iš karto po pasisakymo išėjo iš salės.
Į posėdį rinkosi ir Paslapčių apsaugos koordinavimo komisija
Tą pačią valandą į savo pirmąjį posėdį rinkosi Paslapčių apsaugos koordinavimo komisija, kuri svarstė klausimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos slaptumo žymos pagrįstumo.
Į komisiją dėl slaptumo žymos kreipėsi tyrimą dėl slaptos informacijos paviešinimo kontroliuojantys prokurorai. Jie teigia nustatę, kaip įslaptinta informacija pateko į žiniasklaidos priemones ir kas iš valstybės tarnautojų tame dalyvavo, tačiau tikina, kad kvalifikuoti veiką bus galima tik gavus komisijos išvadą.
Tyrimas dėl valstybės paslaptį sudarančios informacijos atskleidimo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente pradėtas spalio 31 dieną, jį atlikti pavesta Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).
Apklausta kaip specialioji liudytoja
Praeitą savaitę Generalinė prokuratūra pareiškė, kad yra gauti duomenys, kurie leidžia konstatuoti, kaip įslaptinta informacija pateko į žiniasklaidos priemones ir kas iš valstybės tarnautojų tame dalyvavo. Tačiau įtarimai šiuo metu dar niekam nėra pareikšti, tyrimas tęsiamas.
Antradienį D. Valys neigė gavęs nurodymų iš šalies vadovų nepareikšti įtarimų vienam ar kitam asmeniui ikiteisminiame tyrime dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos nutekinimo žiniasklaidai. Įvykių chronologiją galite rasti čia.
LRT šaltinių duomenimis, D. Ulbinaitė, atliekant tyrimą, buvo apklausta kaip specialioji liudytoja. Tai reiškia, kad netrukus patarėjai gali būti pateikti įtarimai. Alfa.lt vakar pranešė, kad prezidentūroje po Generalinės prokuratūros kreipimosi vyksta patikrinimas. Remiantis įstatymu, toks patikrinimas atliekamas, kilus įtarimų, kad įslaptinta informacija yra prarasta ar neteisėtai atskleista.
Antradienį Seime generalinis prokuroras Darius Valys, komentuodamas tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos nutekinimo, patvirtino, kad yra kreiptasi dėl leidimo dirbti su slapta informacija panaikinimo. Prokuratūros vadovas taip pat prisipažino savo iniciatyva vykęs pas prezidentę Dalią Grybauskaitę VSD pažymos nutekinimo klausimu.
Ikiteisminis tyrimas dėl valstybės paslapties paviešinimo ir piktnaudžiavimo pradėtas BNS pranešus apie VSD perspėjimą valstybės vadovams ir dviem Seimo komitetams, kad Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas ir artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę D. Grybauskaitę.
Atliekant tyrimą STT apklausė Seimo darbuotoją, BNS žurnalistes, darė kratas jų gyvenamosiose patalpose.