Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) per pusdienį nusprendė atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl kandidatės į generalinius prokurorus – Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkės Editos Dambrauskienės. Apie tai Alfa.lt savo iniciatyva informavo Generalinė prokuratūra. „Priimtas ne teisinis, o politinis sprendimas“, – sako parlamentarų grupės, kuri pasirašė pareiškimą prašydami pradėti tyrimą, narys Povilas Urbšys. Seimo narys atkreipia dėmesį, kad laikinai generalinio prokuroro pareigas einantis Darius Raulušaitis „šioje situacijoje elgiasi kaip suinteresuotas asmuo“, ir įspėja, kad kandidatė nėra nešališka ir priklausoma nuo prezidentės Dalios Grybauskaitės.
KĄ NUO SEIMO SLEPIA KANDIDATĖ Į GENERALINIUS PROKURORUS?
PO ALFA.LT PUBLIKACIJOS SEIMŪNAI PRAŠO IŠTIRTI INFORMACIJĄ APIE PRETENDENTĘ Į GP VADOVO POSTĄ
Kandidatę tirti pabūgo
Ketvirtadienį Alfa.lt paskelbus, kad Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkė E. Dambrauskienė, veikdama išvien su Kauno apygardos teismo pirmininku Nerijumi Meilučiu, galėjo susidoroti su buvusiu šio teismo teisėju, o dabar Kauno apygardos prokuratūros prokuroru dirbančiu Vytautu Turskiu, kai šis vadovaudamas operatyvinio patikrinimo Kaišiadorių rajono apylinkės teismo darbui tirti komisijai nustatė šiurkščius įstatymo pažeidimus, Seimo narių grupė kreipėsi į laikinai generalinio prokuroro pareigas einantį D. Raulušaitį pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo.
Kaip rodo Seimo nariams adresuotas lydraštis, penktadienį 14.11 val. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis elektroniniu paštu persiuntė STT direktoriui Sauliui Urbanavičiui „proceso sprendimo priėmimui Generalinėje prokuratūroje 2015 09 25 (tai yra penktadienį – Alfa.lt pastaba) gautą Lietuvos Respublikos Seimo narių grupės 2015 09 24 pranešimą apie galimai padarytas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas“.
Alfa.lt pirmadienio popietę paprašė STT suteikti informaciją apie skundo nagrinėjimą. „Yra toks kreipimasis, bet, bent jau kiek klausiau kolegų ryte, nebuvo priimta jokio sprendimo šiuo klausimu“, – Alfa.lt patikslino STT Viešųjų ryšių skyriuje. Tačiau netrukus su Alfa.lt redakcija susisiekė ikiteisminio tyrimo įstaigas kontroliuojanti ir koordinuojanti Generalinė prokuratūra, kuri informavo, kad jų „žiniomis priimtas sprendimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą“.
Urbšys: Raulušaitis veikia suinteresuotai
Vienas iš Seimo narių, pasirašiusių kreipimąsi į laikinąjį generalinį prokurorą D. Raulušaitį, pats buvęs ilgametis STT Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys sako, kad „priimtas ne teisinis, o politinis sprendimas“.
„Nes tikrai per tokį trumpą laiką neįmanoma išsiaiškinti visų aplinkybių ir konstatuoti, kad nėra pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą, nes tai, kas paviešinta – Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkė E. Dambrauskienė galėjo piktnaudžiauti savo užimamomis pareigomis ir net inicijuoti dokumentų klastojimą, klaidinti Teisėjų etikos ir drausmės komisiją. Viešai buvo pagarsinta, kad teisėjas, su kuriuo buvo susidorota, jis vienareikšmiškai teigė, kad tai buvo daroma Kauno apygardos teismo pirmininko N. Meilučio nurodymu. Jeigu būtų norima išsiaiškinti objektyviai ir nepriiminėti politinių sprendimų, tai turėjo mažų mažiausiai išsireikalauti bylą iš Vyriausiojo administracinio teismo, medžiagą iš Teisėjų etikos ir drausmės komisijos, apklausti žmones ir tada priimti sprendimą dėl Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkės, bet, jeigu yra duotas nurodymas priimti politinį sprendimą, tada nėra ko stebėtis, kad nepradedamas joks tyrimas“, – konstatavo Seimo narys P. Urbšys.
„Generalinio prokuroro pareigas laikinai einantis D. Raulušaitis šioje situacijoje elgiasi kaip suinteresuotas asmuo. Tie veiksmai, kurie yra padaryti, rodo, kad pareiškimas tarsi karšta bulvė permetamas būtent Specialiųjų tyrimų tarnybai, o STT meta atgal pareiškėjams“, – sako Seimo narys P. Urbšys.
Teisėjų bendruomenės kategoriškai išbrokuota kandidatė
Seimo narys P. Urbšys priminė, kad E. Dambrauskienė savo karjeroje buvo nuolat proteguojama prezidentės.
„Jinai per trumpą laiką, kai tapo Šiaulių apylinkės teismo teisėja, iškart po trejų metų paskiriama Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininke, o iki 2015 metų ji net du kartus pretenduoja tapti Vilniaus apygardos teismo teisėja. Be abejo, tokie dalykai tikrai nevyksta be protegavimo. Vien tik tas pavyzdys, kad 2015 metų gegužės mėnesį E. Dambrauskienė pretendavo į Vilniaus apygardos teismo teisėjo pareigas: Teisėjų atrankos komisija pasiūlė visai kitus kandidatus – net keturiolika kandidatų, o tarp jų E. Dambrauskienės nebuvo, bet prezidentė vis tiek pirmu numeriu panoro matyti ją. Tai šokiravo Teisėjų tarybą, kad būtent tokiu būdu ignoruojama teisėjų bendruomenės nuomonė ir visiškai nemotyvuotai pirmu numeriu bandoma įpiršti Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkę. Teisėjų tarybos sprendimas buvo neigiamas – tai vienintelis kartas, kai taryba prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovavimo laikotarpiu priėmė sprendimą nepritarti prezidentės pasirinktai kandidatūrai“, – pastebi Seimo narys P. Urbšys.
Alfa.lt primena, kad nepritarusi E. Dambrauskienės kandidatūrai Teisėjų taryba pažymėjo, kad toks sprendimas priimtas, nes „teisėjų korpusas turi būti formuojamas sąžiningai ir skaidriai, kad teisėjo darbui būtų parenkami labiausiai šiai veiklai reikalingi profesiniu pasirengimu, asmeninėmis savybėmis, kitais gebėjimais bei privalumais pasižymintys asmenys“. Kitais žodžiais aiškiai pasakyta, kad E. Dambrauskienė nepasižymi nei tokiais gebėjimais, nei savybėmis, nei pasirengimu.
„O dabar nepraėjus nė pusei metų ta pati kandidatūra yra brukama Lietuvos Seimui“, – stebisi Seimo narys P. Urbšys.
Kandidatės priklausomumas
Svarstydamas Kauno apygardos teismo pirmininko N. Meilučio kandidatūrą į generalinius prokurorus, Seimas tam nepritarė, nes įtarė, kad jis gali būti priklausomas nuo prezidentės D. Grybauskaitės norų.
„O tokie faktai apie E. Dambrauskienę demonstruoja, kad ji gali būti nešališka ir nepriklausoma nuo prezidentės? Eilinį kartą norima pademonstruoti, kad Seimui yra suteiktas tik statisto vaidmuo. Ta kandidatūra, kuri yra pasiūlyta, nuo pat pradžių yra politizuojama ir tokia kandidatė pasirinkta neatsitiktinai, nes atitinka būtent prezidentės įgeidžius, bet ar tie įgeidžiai sutampa su Lietuvos valstybės interesais“, – viešai klausia Seimo narys P. Urbšys.
Dėl kandidatės į generalinius prokurorus Seimas spręs antradienį. Seimo nariai balsuos slaptai.