Kita | Archyvas

Kaip Palaičio globotinis stumiamas į Vyriausybę?

2016-04-12 11:12
Mindaugas Ladiga (kairėje) ir Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamento direktorius Tomas Žilinskas (viduryje) (Viešojo saugumo tarnybos svetainės nuotr.). | Archyvas

Korupcija Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) įtariamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko Rolando Pakso pasiūlytas kandidatas į ministro postą Tomas Žilinskas gerai žinomas kaip susikompromitavusio ir dėl to vidaus reikalų ministro postą palikti turėjusio liberalcentristo Raimundo Palaičio globotinis, turintis ryšių tiek prezidentūroje, tiek tarp abejotinos reputacijos aukštų Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnų sluoksniuose.

Palaičio statytinis proteguojamas į ministro postą

Darbą baigiantis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis kandidatą į vidaus reikalų ministrus VRM Viešojo saugumo politikos departamento direktorių T. Žilinską apibūdina kaip „ne patį geriausią pasirinkimą“. Tuo metu Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimiras Banelis kandidatą įvardija kaip „tą, kuris iki šiol tik trukdė teisėsaugos pažangai“.

T. Žilinskas kaip slidus biurokratas, tuo metu neturėdamas pareigoms reikiamo aukštojo teisinio išsilavinimo, rado būdų, kaip kitaip „prisišildyti“ vidaus reikalų ministrą. Tarp jų – pagal Rusijoje itin paplitusią įtakos tradiciją: ministras R. Palaitis tapo T. Žilinsko vaikų krikštatėviu.

„2009 metų pabaigoje T. Žilinskas baigė darbą kaip VRM atašė Europos Sąjungoje. Kaip tik tuo metu į ES Ministrų tarybą Briuselyje skraidydavo ministras R. Palaitis su žmona, T. Žilinskas organizuodavo jam „užklasinę“ programą, girdė savo bute Briuselyje, taip įsiteikė R. Palaičiui. Pasibaigus jo kadencijai Briuselyje, T. Žilinskas užsigeidė tapti VRM Viešojo saugumo politikos departamento direktoriumi. Pareigybę tuo metu užėmė Alvydas Šakočius. Tai netapo kliūtimi ministrui. Vidaus reikalų ministras nurodė generaliniam policijos komisarui Vizgirdui Telyčėnui įvesti papildomą (vyriausiojo patarėjo) etatą Policijos departamente. Tuo metu jau buvo krizė, bet vis tiek privalėjom jam mokėti algą, nors Policijos departamente dėl sumažintų lėšų visi ėjome po 3 dienas nemokamų atostogų“, – Alfa.lt pasakojo buvęs generalinio policijos komisaro pavaduotojas.

Tai buvo tik neskaidrios schemos pradžia.

VRM tvarkėsi kaip privačioje įmonėje

„Tada ministro spaudimu įvestas papildomas Policijos mokyklos viršininko pavaduotojo etatas. Taip pat per krizę. Ten po R. Palaičio spaudimo priverstas persikelti tuometis VRM departamento direktorius A. Šakočius. Kadangi T. Žilinskas neatitiko keliamų reikalavimų užimti norimos departamento direktoriaus vietos, nes neturėjo aukštojo teisinio išsilavinimo, R. Palaitis pakeitė direktoriaus pareigybės aprašymą, išbraukdamas teisininko reikalavimą ir be konkurso perkėlė į šias pareigas T. Žilinską. Dar daugiau, T. Žilinską įtraukė į kadrų rezervą ir jis išsaugojo policijos pareigūno statusą ir privilegijas“, – Alfa.lt pasakojo tuometis generalinio policijos komisaro pavaduotojas.

Tuo metu politikai tai įvardijo kaip neskaidrų nepotizmo atvejį.

„Kvepia stipriu nepotizmu, jeigu ministras, pavyzdžiui, tampa savo pavaldinio vaiko krikštatėviu, o paskui tą pavaldinį paaukština tarnyboje“, – tuomet sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas konservatorius Arvydas Anušauskas.

Sieja ir politiniai ryšiai

R. Pakso siūlomą kandidatą į ministrus T. Žilinską su buvusiu susikompromitavusiu VRM vadovu R. Palaičiu sieja ir politiniai ryšiai. Būdamas VRM departamento direktoriumi, T. Žilinskas dalyvavo kandidato į Seimą ir savo viršininko R. Palaičio rinkimų štabo Palangoje atidaryme, dalijo agitacinę medžiagą, ragino balsuoti už R. Palaitį Seimo rinkimuose. Tiesa, pastangos buvo bergždžios – R. Palaitis triuškinamai pralošė rinkimus vienmandatėje apygardoje, o Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) apskritai nepateko į Seimą.

Kaip Alfa.lt pasakojo buvęs tuometis itin aukštas VSD pareigūnas, T. Žilinskas sietinas ne tik su buvusiu VSD pareigūnu ir R. Palaičio viceministru Mindaugu Ladiga (sietinas su „Icor“ verslo grupe), tačiau ir Vyriausiojo administracinio teismo neteisėtu pripažinto FNTT vadovų Vitalijaus Gailiaus ir Vytauto Giržado atleidimo organizatoriumi tuomečiu VSD direktoriaus pavaduotoju Romualdu Vaišnoru. T. Žilinską VRM prisimena kaip aktyvų R. Palaičio ir saugumiečių talkininką, susidorojant su buvusiais FNTT vadovais.

„Kompanija ta pati“, – juokiasi buvęs tuometis aukštas VSD pareigūnas, gerai žinantis FNTT vadovų atleidimo istorijos peripetijas.

„Tvarkiečiai“ perėmė korupcines schemas

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl R. Pakso vadovaujamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ bei jos aukštų narių Seimo nario Rimanto Antano Ručio ir kitų galimai atliktų korupcinių nusikaltimų. Įtarimai pareikšti ir partijai kaip juridiniam asmeniui.


Įtariamos nusikalstamos schemos, kai, darant neteisėtą įtaką VRM ir jai pavaldžiose įstaigose vykdomiems viešiesiems pirkimams informacinių technologijų (IT) srityje, konkursus laimėdavo įtariamų verslininkų Peisacho Kačerginskio, taip pat žinomo kaip Paulius, ir Giedriaus Rakausko įmonės „NT Service“ ir „Idamas“.

Verta priminti, kad įtariamasis G. Rakauskas yra buvęs vidaus reikalų ministro R. Palaičio patarėju IT klausimais. Būtent prie ministro R. Palaičio vadovavimo VRM P. Kačerginskis ir G. Rakauskas pradėjo savo galimai nusikalstamas schemas vidaus reikalų sistemoje. R. Pakso partija tiesiog jas perėmė ir išlaikė, kai ministru tapo „tvarkiečių“ statytinis Dailis Alfonsas Barakauskas. Tad R. Pakso tikrai negąsdina R. Palaičio palikimas VRM, o greičiau priešingai.

Kandidatas į ministrus neslepia gerų ryšių su prezidentės patarėju teisėsaugai Mindaugu Silkausku, kai kuriais Užsienio politikos grupės patarėjais.

Tačiau kokia bus prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicija, turėtų paaiškėti netrukus. Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius yra pradėjęs kandidatų tikrinimo procedūrą.

Pats kandidatas į vidaus reikalų ministrus T. Žilinskas atsisakė pateikti atsakymus į Alfa.lt pateiktus klausimus, motyvuodamas, kad kol kas neva nėra politiku.

„VRM VSPD direktorius Tomas Žilinskas laikosi pozicijos, kad jis yra karjeros valstybės tarnautojas, ne politikas, todėl neturi įpareigojimo atsakinėti į klausimus, nesusijusius su jo tiesiogine darbine veikla“, – teigiama VRM viešųjų ryšių skyriaus atsakyme, perduotame Alfa.lt.

ALFA.TV REKOMENDUOJA

Desovietizacijos komisija: nėra poreikio tikslinti režimų propagavimo draudimo įstatymo
Lietuva | 2 min.
Žadama inicijuoti diskusijas dėl privalomo istorijos egzamino: jaunimui trūksta kritinio mąstymo
Švietimas | 2 min.
Raginama pašalinti akmenį K. Kubilinskui, palikti lentą S. Nėriai
Kultūra | 2 min.
S. Kairys: Desovietizacijos komisija galėtų veikti atviriau, kyla pavojus ją politizuoti
Politika | 2 min.
Dėl K. Škirpos įamžinimo posėdžiavusi Desovietizacijos komisija ragina susilaikyti nuo atminimo ženklų įrengimo
Vilnius | 2 min.
Desovietizacijos komisija ragina susilaikyti nuo atminimo ženklų K. Škirpai įrengimo
Lietuva | 2 min.
Širvintose bus keičiami L. Giros ir P. Cvirkos gatvių pavadinimai: merė vieną jų siūlo pervadinti J. Marcinkevičiaus vardu
Lietuva | 2 min.
Vilniaus savivaldybė kitą savaitę spręs dėl P. Cvirkos aikštės pavadinimo naikinimo
Vilnius | 2 min.
Desovietizacijos komisija svarstys, ar grįžti prie S. Nėries paminklo klausimo: pirmininkas siūlytų pervadinti „Išdavystės“ vardu
Lietuva | 2 min.
Desovietizacijos komisijos pirmininkas atmeta šalies vadovo kritiką: tai yra jo patarėjų fantazija
Lietuva | 2 min.
Seimo nariai priėmė sprendimą įpareigoti desovietizacijos komisiją tęsti darbą
Politika | 2 min.
LGGRTC vadovas tikina, kad desovietizacijos komisija neturėjo teisės nutraukti veiklos: įgaliojimų neturi nei pirmininkas, nei nariai
Lietuva | 2 min.
Desovietizacijos komisija neišsprendė K. Škirpos klausimo: S. Nėries paminklą sostinėje rekomenduos perkelti į muziejų
Vilnius | 4 min.
Desovietizacijos komisija svarstys K. Škirpos atminimo įamžinimo klausimą
Vilnius | 2 min.
LGGRTC atleidžia direktoriaus patarėją V. Karčiauską: šis kaltina vadovą desovietizacijos proceso stabdymu
Lietuva | 2 min.
Desovietizacijos komisijos prašoma įvertinti A. Brazausko praeitį
Politika | 4 min.
Desovietizacijos komisija ragina pervadinti S. Nėries gatves, palikti – tik gimtinėje
Lietuva | 2 min.
Desovietizacijos komisija rekomenduoja keturiose savivaldybėse nukelti sovietų kariams skirtus paminklus ir obeliskus
Lietuva | 4 min.
Mokslininkai ragina desovietizacijos komisiją iš naujo svarstyti S. Nėries vertinimą
Lietuva | 4 min.
Desovietizacijos komisija rekomenduoja keisti S. Nėries, Tarybų gatvių pavadinimus, perkelti paminklą J. Barzdai
Lietuva | 3 min.